S  P O R  T

Broj 1015, 12.avgust  2005

FUDBAL - KUP UEFA

Pobeda Zvezde u Zagrebu

Fudbaleri Crvene zvezde pobedili su u gostima ekipu hrvatskog Intera iz Zaprešića sa 3:1, u prvom meču drugog kruga kvalifikacija za Kup Uefa.

Na stadionu u predragđu Zagreba, Zaprešiću, Crvena zvezda je bila bolji tim, postigla tri gola i propustila više prilika da pobedu učini još ubedljivijom.

Kapiten Marko Pantelić imao je prvu priliku već u sedmom minutu utakmice, ali je njegov šut sa sedam metara sa desne strane odbranio golman Intera Marko Mišković.

Crvena zvezda je u prvo vođstvo na meču došal golom Nikole Žigića u 21. minutu, posle asistencije Vladimira Mudrinića.

Samo sedam minuta kasnije, Žigić je imao priliku za 2:0, ali je glavom sa 10 metara šutirao pored leve stative.

Inter je prvi put zapretio u 34. minutu, ali je Čizmek sa oko 16 metara promašio okvir Zvezdinog gola. Ipak, posle kornera u 41. minutu i gužve u 16-tercu, najbolje se snašao Srđan Pecelj, koji je domaćem timu doneo izjednačenje - 1:1.

I u drugom poluvremenu, Zvezda je bila bolja od Intera, a to je potvrdio novim vođstvom ponovo Nikola Žigić, koji je u 49. minutu loptu glavom sproveo u mrežu protivnika, posle odličnog centaršuta Milana Dudića.

Dobru priliku gosti su imali iz iz slobodnog udarca, kada je posle prekršaja na Žigiću, Boško Janković sa oko 30 metara pogodio stativu.

U 75. minutu novi trener Zvezde Valter Zenga u igru je umesto Žigića ubacio Milana Purovića.

Do još ubedljivije pobede Zvezda je došla preko Marka Pantelića u 81. minutu, na odličnu asistenciju  Lukovića.

I u finišu meča "crveno-beli" su imali šansu za gol, ali Pantelić nije uspeo da prihvati centaršut Perovića, pa je rezultat ostao 3:1.

Meč u predgrađu Zagreba je protekao bez incidenata. Utakmici je prisustvovalo oko 300 navijača Crvene zvezde, koji su stigli na utakmicu sa zakašenjenjem, pred kraj prvog poluvremena.

Revanš meč igra se za dve nedelje, 25. avgusta, u Beogradu. Ukupni pobednik plasiraće se u prvo kolo Kupa Uefa.

Zadovoljan sam, ali ovo je prvo poluvreme

Trener fudbalera beogradske Crvene zvezde Volter Zenga izrazio je zadovoljstvo igrom svog tima u prvom duelu sa Interom iz Zaprešića, ali je upozorio da "crveno-beli" u revanšu za dve nedelje u Beogradu ne smju da se opuste.

Zvezda je u gostima pobedila Inter sa 3:1, u prvom meču drugog kruga kvalifikacija za Kup Uefa.

"Tek je završeno prvo poluvreme. Danas nismo potcenili ekipu Intera, ali moramo da je poštujemo i u sledećem duelu. Zadovoljan sam igrom svog tima, iako smo napravili nekoliko grešaka. To moramo ispraviti da bi igrali u Evropi", rekao je Zenga posle pobede u Zagrebu.

Trener Zvezde je ocenio da je pobeda u gostima uvek veliki uspeh, a da je to posebno u ovom slučaju, jer je Inter "dobra i organizovana ekipa".

"Ako Crvena zvezda u budućnosti bude koncentrisana svih 90 minuta utakmice, biće interesantna ekipa. Ali, ako budemo igrali kao u poslednjih pet minuta prvog poluvremena, nećemo uspeti da ostvarimo zacrtani cilj", istakao je Zenga.

Trener hrvatskog Intera Srećko Bogdan naveo je da su njegovi igrači napravili tri velike greške.

"U prvom poluvremenu smo koliko-toliko parirali Zvezdi, ali sam potpuno nezadovoljan zalaganjem u drugom poluvremenu. Nismo se preplašili, sve smo pokušali, igrali sa tri špica, ali je Crvena zvezda čvrsto stajala u odbrani", rekao je Bogdan.

On je istakao da će njegov tim dati sve od sebe da u revanšu nadoknadi zaostatak, ali je dodao da se "čuda, ipak, ne dešavaju uvek".

Napadač Crvene zvezde i dvostruki strelac u duelu sa Interom Nikola Žigić rekao je da je prezadovoljan pobedom.

"Nismo se nadali ovako dobrom rezultatu, ali još nije sve godtovo. Nećemo dopustiti da nas Inter u revanšu iznenadi", istakao je Žigić i dodao da je "crveno-belima" puno značila podrška navijača.

Žigić je još čestitao Interu na organizaciji meča.

FUDBAL - KVALIFIKACIJE ZA LIGU ŠAMPIONA

Nula puna nade

Artmedija - Partizan 0:0

Duplo golo u Bratislavi za nadu i strepnju kao da je okarakterisalo utakmicu između slovačkih i naših crno-belih. Partizan je generalno ispunio cilj na gostovanju ali kada se ima u vidu šta se desilo tokom 90 minuta rovovske borbe, i pored činjenica da se revanš za dve nedelje igra u Beogradu, prazan rezultat ne može baš da ispuni srce Vladimira Vermezovića i njegovih pulena.

Partizanu ipak nema šta da se zameri, iako je utisak da su domaćini bili zreli za nokaut i možda i oproštaj od najelitnijeg takmičenja. Prva runda defitivno nije promovisala ni jedan tim od rivala, oba sa istoka koji će od septembra gledati "drmanje mušeme" na centru u Ligi šampiona. Potvrdila je ipak da su beogradski crno-beli makar na papiru favoriti.

I pored svega navedenog, lako je moglo da se desi i da utakmica poprimi loš tok baš po Partizan, i to prvo posle šanse Petraša u trećem minutu. Kralj nije uspeo da ukroti centaršut sa desne strane, vezista domaćina je sa peterca iz idealne situacije loptu glavom poslao visoko preko gola. Praktično sve što se do 75. minuta dešavalo na terenu je kontrolisala zatim gostujuća ekipa.

Boji sigurno još dugo neće biti jasno kako je u 33. minutu pored nekoliko kvadratnih metara mreže pogodio golmana Čobeja, a ništa manje enigma ne ostaje ni Ivanu Tomiću koji je na samom početku utakmice oštro odapeo sa nekih dvanaest metara, da bi lopta završila tik uz desnu stativu domaćina.

Imao je Partizan potpunu kontrolu u tim momentima i samo je gram više hraborsti nedostajalo da se materijalizuje razlika u kvalitetu rivala. Junak dvomeča sa Šerifom Obijora Odita je takođe imao svoj šou, ali za razliku od Beograda i Tiraspolja, promašio je. U 41. minutu je uradio sve što je mogao rezantnim udarcem iskosa sa desne strane, ali je zato posle dodavanja Nađa u 62. minutu morao mnogo volje da reaguje od "ragbi pretvaranja". Šta tek reći za sjajno proigravanje Boje od Odite u 79. minutu, kada je od nekoliko mogućnosti tamnoputi špic izabrao najgore rešenje: glavom je kresnuo loptu nekoliko metara pored gola.

Pred kraj su se osokolili i domaćini, kako je izgledalo, bolje fizički pripremljeni pa su preko Kozaka u 80. i Baščaka minut kasnije mogli da donesu prednost Artmediji. Posle poslednjeg zvižduka odličnog švedskog sudije Frojdfelta i jedni i drugi su sa računicom u glavi pred revanš skoro zdovoljno trljali ruke. Ako je suditi na osnovu "suvog" kvaliteta, iako on odavno u savremenom fudbalu ne promoviše pobednike, Partizan ima veće šanse da ostari drugo učešće u najkvalite-tnijem evropskom takmičenju. Preostaje još samo lakši deo, na svom terenu postići gol.

Vidimo se u Beogradu

Vladimir Vermezović, šef struke Partizana, na buran način je preživljavao svaki sekund utakmice. U svom stilu, nervozno je šetkao ispred klupe za rezervne igrače i delio savete svojim izabranicima. Stoički je podnosio neprekidnu nisku promašaja, u režiji pre svega nigerijskog tandema Odita - Boja, da bi početkom drugog poluvrena, posle još jednog promašaja Obiore Odite, nemoćno podigao ruke u vis, potom se uhvatio za glavu i pogledom kao da je upitao svoje saradnike: ljudi, da li je ovo moguće?

- Moram da naglasim da je to bila jedna dobra utakmica, igrala su dva odlična tima i jako mi je žao što će neko morati da se oprosti od učešća u Ligi šampiona. Naše predviđanje se obistinilo, jer je Petržalka veoma opasna ekipa koja je taktički odlično pripremljena. Zbog toga smatram da nam rezultat koji smo izborili u prvom meču ne garantuje miran revanš. Mislim da imamo podjednake šanse za konačan trijumf, ali i mi i Slovaci - utisci su Vermezovićevi odmah posle utakmice.

Zna strateg crno-belih šta mu je činiti posle ovih 90 minuta, kako sastaviti tim i taktiku za predstojeći revanš u Beogradu.

- Imali smo priliku da u direktnom odmeravanju snaga osetimo šta i koliko mogu Slovaci i narednih 15 dana ćemo iskoristiti da se što bolje spremimo za drugu utakmicu.

Vladimir Vajs, trener Artmedije istakao je posle meča da je to bilo odlično izdanje oba tima i da i Partizan i njegovi puleni imaju šansu u revanšu.

- Nedostajali su samo golovi, bila je to odlična utakmica. Partizan je bio bolji u prvom poluvremenu, jer su moji igrači bili premotivisani, ali mi smo u drugom delu imali tri velike šanse. Ovo je za nas bila velika škola i ovakve utakmice moraju da se dožive.

fudbalsko prvenstvo Srbije i Crne Gore

Počelo je!

Fudbalski šampionat je počeo a već toliko mnogo sitnica se skupilo koje, kada se budu nagomilale posle 30 kola, i te kako će baciti ljagu na regularnost.

Već sam pogled na tabelu posle prvog kola laicima ili možda statističarima koji na fudbal i bodove ne gledaju kroz iskrivljeno ogledalo navijačke strasti, unosi zabunu. Zašto je klub sa istim brojem bodova i istom gol razlikom ispred ili iza? Recimo, ovo bi bila jedinstvena prilika Zemunu da se nađe na prvom mestu, nakon pobede od 2:0 u prvom kolu, ali Partizan je Partizan.

Nema druge Zemuncima već da ćute kao drugi iako su u ovom trenutku izjednačeni sa prošlogodišnjim šampionom. I pored sve maštovitosti, ne nađoh razlog zašto je dalje na tabeli recimo Zeta pre OFK Beograda a posle Borca, ili Hajduk pre Zvezde, Smedereva i podgoričke Budućnosti. Jedino mi na um padaju - simpatije, pa je zato i na listi najbolje ocenjenih igrača po novinama redosled takav kakav je, iako su Janković iz Zvezde, Lomić iz Partizana i Ilić Radića iz Borca isto vrednovani od strane novinara.

Izgleda da je ćud i navike mnogo teško promeniti, ali zato ime nije. Prva liga nije više prva, nego Meridijan Super Liga, što neki novinari njihovi urednici nisu još primetili. Neki kažu samo Super liga, drugi i dalje ostadoše na prošlogodišnjem nivou, a skoro svi zaboravljaju najvažnije. Uostalom, kako i očekivati od nacije koje blokove reklama na TV najčešće najavljuje kao - marketing, da utuvi da treba poštovati onoga ko pare daje, Meridijan banku.

Srozasmo marketing na advertajzing, pa nije onda ni čudo što ne priznajemo ni "public relation". Doduše neprimetno Zvezda ustoliči novinara Milana Boškovića na vruće mesto PR menadžera, a odmah na prvom gostovanju ga sačeka srpska neukost. Iako mu posao jeste da bude i prva i poslednja barikada između tima i trenera, i medija, ocrniše ga u jednim novinama što je pokušao ljubaznim rečima da spreči fotoreportera da slika ljutog Zengu: "Nemoj sada kada je ljut da slikaš!" Čovek je samo radio svoj posao, a što fotoreporter to ne zna, urednik mi mogao da se zamisli koga je angažovao.

Uz to, mogao bi i klub gde se to desilo da stavi prst na čelo i promisli šta je razlika između restriktivne i miks zone. Ona prva i postoji da se ne bi prilazilo akterima kada su još sveži od vrućeg šamara rezultata, a druga je i izmišljena da bi se uspostavio kontakt sa učesnicima sportskog događaja. Crno na belo tako piše u UEFA uputstvima, koja kod nas očito ne služe ničemu. Da se poštuju, odavno bi smo mi imali ligu sa i manje od 12 timova, kako najaviše da će biti iduće sezone. Mada, sudeći po novinama, ligu igraju samo dva kluba. Prve strane namenjene večitima, pa tek od treće, četvrte (što zavisi od angažovanosti crveno i crno belih) možda po koji red i o ostaloj boraniji.

Da su nam, kojim slučajem, engleska pravila i zakoni, zatvori bi bili puni novinara i urednika koji nemaju da plate višemilionske odštete zbog objavljenih neproverenih tračeva. Ko je kriv Piksiju Stojkoviću što je otvorio kapije treninga crveno-belih, pa dolaze nezadovoljni navijači da, bez prisustva novinara koji ne nanjušiše vest, kritikuju prvotimce Crvene zvezde zbog nerešenog rezultata u prvom kolu.

Partizan je zato visokim zidinama ogradio svoj Teleoptik, gde treniraju, igrači su skoro cele nedelje u karantinu, a kada ih pozovete da čujete mišljenje nakon gledanja video snimaka protivnika iz Slovačke, svi se naprasno uspavaju. Katanac na usta, odrađeno izgleda novom marketing metodom "čvrsta ruka".

PS

Kako se jedino dosledno primenjuje pravilo kažnjavanja službenih lica ako komentarišu suđenje, u ovom tekstu nema ni reči o (ne)pravdama "ljudi u crnom". Novinari, po ne baš tako novom ali i ne baš tako primenjivanom zakonu o sportu, spadaju u službena lica. A kazne su im, bogami, mnogo veće od honorara!

Milena Ružić

FINALNI TURNIR SVETSKE VATERPOLO LIGE

Slavlje na Tašmajdanu

Šampioni sveta, plavi delfini, vaterpolisti Srbije i Crne Gore su ponovo pred Beograđanima od četvrtka do nedelje. Posle dočeka ispred Savezne skupštine, publika će sada da ih vidi i na delu. U prvom kolu finalnog turnira Svetske lige na otvorenom bazenu Tašamajdan biće repriza polufinala iz Montreala. Protivnik plavima pred sigurno punim tribinama je selekcija Hrvatske.

Nije tajna, a to ne kriju ni naši vaterpolisti, da turnir dolazi u vrlo nezgodno vreme, neposredno posle najvažnijeg takmičenja ove sezone. Ni motiv, ni fizička spremnost, sasvim logično, nisu na najvišem nivou. Ipak, želja da se u najlepšem mogućem svetlu predstave domaćoj publici nadvladava umor.

- Domaći bazen je i te kako velika obaveza - istakao je selektor Petar Porobić i dodao: - Ali, ljudi moraju da razumeju da smo se svi emocionalno i fizički istošili. Ne obećavamo mnogo, samo želimo da odigramo najbolje što možemo. Ovo je prilika za slavlje, za promociju titule koju smo dugo čekali.

Ono što je sigurno, na Tašu će naši vaterpolisti biti pozdravljeni kao junaci, što svakako i jesu.

- Rekao sam ispred Skupštine da ćemo sve da "podavimo", ali ako se pre toga mi ne udavimo - rekao je Petar Trbojević, u šali najbolje opisujući u kakvom su stanju vaterpolisti: - Teško je vratiti se u punu formu, ali nama motiv nikad nije bio problem.

A motiv, i to ogroman, stiže sa tribina Taša. Narod i delfini ponovo zajedno, na slavlju.

SCG pobedila Hrvatsku

Vaterpolo reprezentacija Srbije i Crne Gore pobedila je  selekciju Hrvatske sa 10:8 u 1. kolu finalnog turnira Svetske lige .

Desetak dana posle osvajanja zlatne medalje na Svetskom prvenstvu u Montrealu, vaterpolisti SCG uspeli su da se psihički koliko-toliko oporave za nove napore i da pred domaćom publikom zabeleže prvi trijumf na finalnom turniru Svetske lige.

U reprizi polufinala iz Montreala, "plavi" su na "Tašmajdanu" zasluženo pobedili Hrvatsku, koja je odolevala svetskim šampionima do treće četvrtine, a onda je odlučeno pitanje pobednika.

Golove za SCG postigli su Aleksandar Šaopić (tri), Petar Trbojević i Vladimir Vujasinović (po dva), Vladimir Gojković, Predrag Jokić i Vanja Udovičić (po jedan).

U prvoj utakmici dana Rusija je pobedila bronzanu ekipu iz Montreala, selekciju Grčke sa 10:8, posle boljeg izvođenja peteraca. U regularnom delu meča bilo je 5:5.

Posle svečanog otvaranja, u poslednjoj utakmici dana igraju Nemačka i Mađarska, vicešampion sveta i olimpijski šampion.

REZULTATI SPORTISTA SU OPET NAJBOLJI IZVOZNI PROIZVOD

Leto 2005. izvor radosti

U umetnosti važi pravilo - umeš ili ne umeš da slikaš, umeš ili ne umeš da vajaš, jesi ili nisi. Tako je i uživotu, a tako je i u sportu. Jesi ili nisi bolji od drugih.

Sportski rezultati su najbolji "izvozni proizvod" i svetski brend ove države, sportisti njen najbolji ambasador. To su već oveštale fraze, koje će se po inerciji, u raznim svečarskim prilikama i dalje ponavljati. Jedno je tačno, sa sportom i sportistima se proslavljamo u svetu. Ali u sportu, danas i ovde, nalazimo i najdublji izvor radosti, u sportskim uspesima smisao borbe za državu koja neće biti puki politički provizorijum. Na sportskim takmičenjima nalazimo oduška prokaženom nacionlanom osećanju i ljubavi prema otadžbini.

Reči Vladimira Vujasinovića: "Ponosan sam na ovu ekipu, ponosan sam na moju zemlju, ponosan sam što pripadam ovom narodu", uzgovorene u etar sa improvizovane svečane bine ispred Ilkićevog skupštinskog zdanja, tog simbola svake države, najmanje su prigodni emotivni izliv kapitena pobedničkog tima. One su snažan poziv na duhovno jedinstvo srpskog naroda i pripadnika svih drugih naroda koji ovu zemlju osećaju svojom.

Tek smo na pola međunarodne takmičarske sezone. Za plave, sezone za nezaborav. Kome ovih vrelih dana, dok se oko Kosova, Srebrenice i haških optužbenika pletu nove političke igre, a pritisci i ucene svetskih moćnika razdiru dušu običnog čoveka, ne vesele srce udarni naslovi prvih strana ne samo sportskih listova i snimci nasmejanih plavih mladića i devojaka ovenčanih slavom pobednika i osvajača medalja?

Vidimo u Riznici trofeja u Olimpijskoj kući na Bulevaru sporta, koju bi u bliskoj budućnosti trebalo izgraditi, posetioce koji zastaju pred sobom "Leto 2005", diveći se izloženim eksponatima, kao to im se u ovom času dive savremenici njihovog nastanka.

Ovogodišnja kolekcija odličja je vredna i impresivna. Iskovana su na svetskim, evropskim i najvećim regionalnim takmičenjima: u Alemeriji (MI) i Linjanu (EOF), u Kovilovu i Beogradskoj areni, u Pragu i Kaunasu, Čehovu i Amsterdamu, Tunisu i Ankari, Viljnusu i Poznanju, dalekom Montrealu i našem Pioniru.

Porobićev vaterpolo tim je poput kaznene ekspedicije porobio sve velesile u ovom sportu. Pohod na svetsku titulu je trijumfalno okončan, uz podršku "vukova sa Ontarija". Zlato sja na grudima četverca bez kormilara (Jegar, Nikitović, Todorović, Popović) i skifistkinje Ive Obradovića, najboljih mlađih seniora na svetu. Evropski prvaci su Jansa Šekarić, ženska juniorska reprezentacija u streljaštvu (Ivana Scepinski, Andrea Arsović, Jelena Živković), juniorska selekcija u košarci Stevana Karadžića, koju na parketu virtouzno vodi Miloš Teodosić i Dragan Labović, rvač Davor Štefanek…

Ko se nije iskreno obradovao usponu ženske odbojke i vaskrsu ženske košarke? Dva Zorana Kovačića, jedan selektor odbojkašica, drugi košarkašica istog uzrasta, juniorskog, iskovali su dve svetske vicešampionske titule. Jelena Besović je igračica odbojkaškog turnira, Jelena Dubljević u prvoj košarkaškoj petorki sveta.

Juniorski atletski tandem je zablistao i u evropskoj konkurenciji Dragan Markešević je drugi na 5000 m, a Azra Eminović treća na 1500 metara. Napredovala je diskašica Dragana Tomašević, u finalu je svetskog kupa.

Obradovali su nas bronzanim medaljama na evropskim prvenstvima: strelci Andrija Zlatić, Damir Mikec, Dimitrije Grgić u seniorskoj konkurenciji, mladi košarkaši do 20 godina vođeni zvezdom Luke Bogdanovića, stonoteniserke  kadetkinje Monika Molnar, Andrea Todorović, Blanka Barna i Marija Halonja, juniori Marko Petakov i Bojan Crepulja, juniorka Gabrijela Feher, kajakaški dvosed Ognjen Filipović i Dragan Zorić. Ko će prebrojati sva odličja sa Mediteranskih igara, balkanijada, Evropskog olimpijskog festivala.

Pokolenje od zlata i vredno zlata je upravo najdragocenijom zbirkom medalja demantovalo čoveka koji je imao samo jednu ambiciju da preko malih vlada velikim sportovima.

Uprkos svemu, plavi nas u odmeravanju sa svetom na sportskom polju i dalje čine ponosnim i velikim. SCG imaju i imaće sportiste dostojne ne samo našeg, već i svetskog poštovanja.

ISTORIJSKI USPEH ODBOJKAŠICA

Srebrni put devojački

Prošle godine druge u Evropi, ovoga leta druge u svetu! Nikada jedna naša ženska odbojkaška selekcija nije bila vicešampion, ni evropski a kamoli na planeti. A ne možemo reći da generacija Vesne Čitaković ili Anje Spasojević nisu bile talentovane.

Silvija Radović, Ana Jakšić, Mirjana Komlenović, Aleksandra Petrović, Marta Drpa, Nevena Đorđević, Ivana Nešović, Dušanka Karić, Ana Antonijević, Sanja Hanušić (kapiten), Jelena Vesović i Marija Mratinković su, ipak, krenule stopama najbolje muške selekcije.

- Nije reč o jednoj generaciji, možemo govoriti o trendu u ženskoj odbojci. Imamo veoma mladu seniorsku reprezentaciju. Vremenom će se u najbolji sastav uključivati i najbolje juniorke, tako da ćemo u dužem periodu imati kvalitetan nacionalni tim - rekao je selektor seniorki Zoran Terzić.

Selektor juniorki Zoran Kovačić smatra da je "ključ uspeha u sistemu stručnog rada Odbojkaškog saveza Srbije, od primarne selekcije u Karatašu, preko specijalističkih kampova, odbojkaških škola do sazrevanja kroz ligaško takmičenje".

TENIS

Ana se odmara i - napreduje

Plava princeza Ana Ivanović i kada ne igra napreduje na WTA listi i nastavlja let ka najvišim vrhovima "belog sporta". Iako nije odigrala zvaničan meč još od Vimbldona, Ana se pomerila sa 20. na 19 poziciju svetske liste najboljih teniserki, i time ostvarila najbolji rang u dosadašnjoj karijeri. Do novog skoka je došlo zbog toga što naša teniserka ne brani bodove iz prošle sezone, a neke igračice koje su ispred Ane nisu uspele da odbrane i zadrže svoje.

Posle Vimbldona Ivanović je bila na zasluženom odmoru, a zatim je prionula na tempiranje forme za velika iskušenja koja joj predstoje. U novu seču protivnica drugi reket SCG kreće 15. avgusta na milionskom takmičenju u Torontu.

Prvi reket plavih Jelena Janković od ove nedelje je ponovo svetski "broj 18". Posle serije turnira na betonu, koje je igrala u Americi, ovu nedelju će Jelena provesti u pripremama za učešće na turniru u Torontu. Uz Jelenu je njen novi trener Roman Savočkin i već intenzivno rade na poboljšanju servisa.

Najuspešniji od plavih momaka protekle nedelje bio je Boris Pašanski. Odigrao je peto finale "čelendžera" u ovoj sezoni, od toga je osvojio dva. Sjajni rezultati su Borisu doneli i najbolji plasman na ATP listi do sada. Od početka ove nedelje je 155. na svetu, i na dobrom putu da se uskoro i on nađe u "krugu 100".

ATLETSKI BISER

Pionirka sa tri rekorda

Skakačica u dalj Ivana Španović je atletski talenat naviše klase. Njena zvezda će tek zasijati na sportskom nebu. Na kadetskoj balkanijadi u grčkom gradu Tripolisu Ivana je skokom od 6,43 metra objedinila državni rekord za pionirke, mlađe i starije junio-rke. Bila je druga u štafeti i treća na 100 metara.

ŠAH - 15. EVROPSKI ŠAMPIONAT

Holandija i Poljska pobednici

Na 15. evropskom ekipnom šampionatu, koje je završeno 7 avgusta u Geteborgu, šahisti Holandije osvojili su neočekivano prvo mesto sa osvojenih 15 bodova iz devet odigranih kola. Drugo mesto osvojili su šahisti Izraela a treće mesto podelili su šahisti Francuske i Grčke . Šahistkinje Poljske su šampionke Evrope sa osvojenih 15 bodova, druga je Gruzija sa 14 bodova a treća Rusija sa 13 bodova.

Šahisti SCG su osvojili 11 bodova i zauzeli 11 mesto a šahistkinje su sa osvojenih 10 boda na 9 mestu.