SPORT

Broj 1070, 15. septembar 2006.

Partizan pobedio Groningen

Fudbaleri Partizana pobedili su sinoć u Beogradu holandski Groningen sa 4:2 u prvoj utakmici prvog kola Kupa UEFA.

Dvostruki strelci za Partizan bili su Nebojša Marinković, u 4. i 43. minutu, i Bojan Zajić - u 16. i 90. minutu.

Golove za Groningen postigli su Mark-Jan Flederus u 57. i Luis Suares u drugom minutu sudijske nadoknade.

Revanš utakmica igraće se za dve nedelje, a bolji iz dvomeča plasiraće se u ligašku fazu takmičenja.

"Crno-beli" su došli do vođstva već u četvrtom minutu utakmice, pošto je letonski sudija Romans Lajkus dosudio penal posle prekršaja nad Predragom Lazićem, a Marinković bio siguran izvođač.

Domaći su prednost duplirali u 16. minutu, kada je Zajić došao do lopte na polovini terena koja je pripadala Partizanu, protrčao pored nekoliko protivničkih igrača i sa 20-ak metara precizno šutirao u donji levi ugao gola Groningena.

Partizan je do kraja poluvremena postigao i treći gol, pošto je Marinković primio loptu posle dodavanja Nenada Mirosavljevića, stvorio sebi poziciju za šut, a lopta je prošla "kroz ruke" golmana Groningena Basa Rorda.

Gosti, koji su u prvom poluvremenu do gola Partizana pokušavali da dođu uglavnom neuspešnim dugim loptama, u nastavku igre oslobodili su se pritiska i već u 57. minutu došli do izjednačenja.

Marinković je izgubio loptu na sredini terena, Holanđani odmah prebacili igru na suprotnu, levu stranu, a akciju je "krunisao" Flederus, koji je iz prve loptu poslao pod prečku golmana domaće ekipe Ivice Kralja.

Domaći su već u sledećem napadu imali odličnu priliku, pošto je Mirosavljević izbio sam pred Rorda, ali je neprecizno šutirao pored gola.

Poslednji gol za Partizan postigao je ponovo Zajić, koji je prvi natrčao na "odbitak" posle centarušta domaćih iz kornera i šutirao sa ivice kaznenog prostora, a lopta se odbila o jednog odbrambenog fudbalera gostiju i prevarila Rorda za vođstvo 4:1.

Miran san pred revanš Partizanu je, ipak, oduzeo Suares, koji je iskoristio veliki nesporazum Kralja i odbrambene linije beogradskog tima.

Suares se "crno-belima" prišunjao iz leđa, stigao do lopte i lobovao Kralja za konačan rezultat - 4:2 za Partizan.

Nije trebalo da primimo drugi gol

Trener fudbalera Partizana Miodrag Ješić izjavio je da njegova ekipa pobedom nad Groningenom 4:2 nije obezbedila plasman u grupnu fazu takmičenja u Kupu UEFA.

"Čestitam svojim igračima na prikazanoj igri i protivnicima na odličnoj fudbalskoj predstavi... Ipak, tek je završeno prvo poluvreme, a na revanšu ćemo igrati kao da je rezultat večeras bio 0:0", rekao je Ješić na konferenciji za novinare.

Ješić je dodao da je zadovoljan igrom svog tima, ali je ocenio da Partizan nije smeo da dopusti protivnicima da postignu drugi gol u sudijskoj nadoknadi.

"Igrači su radili sve što se od njih tražilo, ali nije trebalo da primimo drugi gol. Nadam se da ćemo i u revanšu postići gol, a sada se vraćamo u surovu realnost", rekao je Ješić misleći na srpsko prvenstvo.

Šef stručnog štaba Groningena Ron Jans rekao je da Partizan ni na jednoj od šest utakmica, koje je on gledao, nije igrao dobro kao večeras.

"Bili smo optimisti, a posle 15 minuta smo gubili smo sa 0:2. Moji igrači su shvatili šta znači igrati u Evropi. Igrali smo loše i ako isto ponovimo u revanšu ispašćemo. U svlačionici sam, ipak, video nadu na licima igrača i verujem da ćemo proći", rekao je on.

Zvezda izgubila od Slovan Libereca

Fudbaleri Crvene zvezde izgubili su na gostovanju Slovan Liberecu sa 0:2 u prvoj utakmici prvog kola Kupa UEFA.

Slovan je do vođstva 1:0 stigao u 43. minutu pogotkom Tomaša Frejlaha, a konačan rezultat postavio je rezervista Jan Blažek u drugom minutu sudijske nadoknade.

Revanš utakmica igraće se 28. septembra u Beogradu, a bolji iz dvomeča plasiraće se u ligašku fazu Kupa UEFA.

Trenera Zvezda Dušana Bajevića pred revanš u Beogradu, pored rezultata, mogla bi da brine i loša i nepovezana igra njegove ekipe, koja je, posle brojnih promena u letnjem prelaznom roku, delovala neuigrano.

Prvo poluvreme proteklo je u ne baš kvalitetnoj i sporoj igri obe ekipe, koje su teško dolazile do prilike, iako su domaći imali terensku inicijativu.

Slovan je dva puta pripretio posle slobodnih udaraca i centaršuta Tomaša Frejlaha, a najbolju priliku u 35. minutu imao je Zbinjek Pospeh.

Napad Zvezde prekinuo je Jan Holenda, a zatim prošao po levoj strani i sa ivice šesnaesterca uposlio Pospeha, koji je bio brži od Aleksandra Pantića i prvi uklizao do lopte, ali je mrežu gostiju spasila stativa.

"Crveno-beli" su najbliži golu bili u 32. minutu, kada je Milovanović uputio loptu u prazan prostor, ali je golman Libereca Marek Čeh bio oprezan i stigao do nje pre Zvezdinog napadača Ailtona.

Česi su do gola stigli u 43. minutu, kada je Holenda dugo vukao loptu pored Aleksandra Trišovića i Đorđa Tutorića i vratio je do Frejlaha, koji je sa 10-ak metara precizno plasirao u suprotni ugao golmana gostiju Ivana Ranđelovića.

Zvezda je do kraja poluvremena još jednom pokušala da dođe do gola, ali je Milan Biševac, posle kornera, glavom poslao loptu u gol-aut.

Domaći fudbaleri su prvi stigli do prilika i u nastavku igre i to šutevima sa distance Holende i Pospeha.

Izuzetno opasno po Zvezdu bilo je i u 59. minutu, kada je, posle konfuzije u odbrambenoj liniji gostiju, do lopte došao Blažek i uposlio Frejlaha, koji je neometan sa manje od 10 metara šutirao pravo u Ranđelovića.

Fudbaleri beogradskog tima su tek u poslednjih 20-ak minuta krenuli agresivnije u napad, ali su tako Česima i otvorili prostor za kontre.

Šanse za Zvezdu propustili su kapiten Dejan Milovanović, Brazilac Eli Tadeu, Milan Biševac, Milan Purović, Marko Perović i Nenad Milijaš, dok su velike probleme odbrani "crveno-belih" zadavali Blažek i Petr Papušek.

Domaći su, ipak, na samom kraju utakmice kaznili Zvezdu za brojne propuštene prilike.

Danijel Pudil je pobegao Tutoriću, dodao do Blažeka, koji je bio brži od Trišovića i sa nekoliko metara zatresao nebranjenu mrežu Zvezde za veliku prednost pred revanš utakmicu.

Slovan Liberec: 24-Čeh, 6-Hamuz, 19-Šinglar, 2-Matula, 17-Janu, 20-Frejlah (od 71. minuta 23-Papušek), 10-Hodur, 7-Bilek, 26-Pudil, 29-Holenda (od 75' 12-Hohmajster), 11-Pospeh (od 57' 28-Blažek).

Crvena zvezda: 1-Ranđelović, 4-Pantić, 66-Biševac, 13-Tutorić, 14-Trišović, 35-Kastiljo (od 51' 11-Perović), 7-Milijaš, 32-Milovanović, 17-Georgijev (od 58' 18-Tadeu), 9-Đokić, 33-Ailton (od 73' 20-Purović).

Sudija: Kreg Tomson.

Raznovrsnost kao odlika

Najbolji golman Evropskog prvenstva i kapiten naše reprezentacije koji je obeležio finalni duel sa Mađarima, zajedno proveli su najviše vremena u igri, po 176 minuta u beogradskom bazenu na Tašmajdanu a tokom upravo osvojenog šampionata. Aleeksandar Šapić je u vodi bio 12 minuta manje, Ikodinović je bio u bazenu 149, a Udovičić 130 minuta.

Bez premca najbolji strelac našeg tima je Aleksandar Šapić sa 33 postignuta gola, Nikić i Vujasinović su postigli po 10, Trbojević se zadržao na 8, a Ikodinović (desno) i Udovičić su po sedam puta bili precizni.

Ukupno, tačno 100 pogodataka u mreži naših protivnika, i to od 194 pokušaja. Na naš gol je u sedam utakmica ukupno šutirano 175 puta, a 48 lopti je završilo iza leđa Šefiku i Soru.

Od ukupno 59 pokušaja sa igračem više, Srbi su bili precizni 38 puta, dok su sa 20 puta odbranili od ukupno 47 situacija sa igračem manje. Kapiten je ubedljivo prvi u asistencijama, ima ih 12. Za njim slede Udovičić sa 8, Trbojević i Ćirić sa po 7.

Vujasinović ima najviše "ukradenih" lopti, 13, dok je Udovičiću to pošlo za rukom jednom manje. Najviše blokova ima Udovičić (8).

Veliko zadovoljstvo u taboru Srbije posle trijumfa na Evropskom prenstvu u Beogradu

Vladimir Vujasinović: Svi ćemo se ponavljati, ali osećanja se opisuju samo sa dve reči: presrećan sam. U veoma teškom finalnom meču, u koji smo ušli sa dosta nervoze, stigli smo do trijumfa. Uspeli smo sve da prevaziđemo, da meč koji u jednom trenutku nije išao na našu ruku, vratimo u pravac koji nam odgovara da stignemo do zlata.

Ovo jeste treće evropsko zlato ove generacije, ali je sigurno najdraže jer je osvojeno pred domaćom publikom. Mnogo znači, prvo je za Srbiju. Drago mi je što smo posle odlaska Crnogoraca oformili tim, što smo odoleli Mađarima koji nam nisu dali gol u poslednjoj četvrtini. I, tačno je, ja sam se sada oprostio od reprezentacije. Zbog temeprature je bilo neizvesno da li ću igrati u finalu, ali je ispalo da se najlepši način opraštam od nacionalne kapice.

Danilo Ikodinović: Puno mi je srce, hvala svima. Odradili smo dobro posao i stigli do zlata. Pritisak je bio ogroman, odmah po dobijanju organizcije ovog šampionata Evrope svi su nas već videli na tronu, a to nije lako. Pobedili smo na snagu, volju, želju, umeće. Suđenje je bilo katastrofalno, za obe ekipe u finalu. Sve to zaboravljamo, najvažnije da smo stigli do prvog zlata za Srbiju, konačno pod tim imenom. Verujem da je ovo samo početak jedne lepe srpske vaterpolo istorije.

Aleksandar Šapić: Sigurno mi je ovo najteže finale u životu i dodatni razlog da 100% posle igračke karijere neću postati trener, zbog ovako stresnih situacija. Uprkos greškama pokazali smo da u ovom trenutku imamo veći kvalitet nego Mađari. Odlika velikih ekipa je da se dignu i izađu iz teških situacija što smo mi uspeli na Tašajdanu.

Moje mišljenje je, a slažu se i ostali reprezentativci, da smo prvi put svi osetili ogromnu bujicu emocija posle pobede. Slušali smo himnu "Bože pravde" i kao na svečanoj ceremoniji, tako su žmarci prolazili kroz telo. Ponosni smo što se konačno osećamo kao narod, slušajući himnu koju treba da slušamo. Nadam se da će i ostali sportisti često imati priliku da osete tu erupciju emocija. Sad mi je jasno što na postoljima sportisti plaču dok primaju medalju.

Aleksandar Ćirić: Osim toga što sam u poslednjoj četvrtini doživeo kliničku smrt i što nemam snage ni da se radujem, sve je super. Nema vremena za komentare, bitno je da je treće zlato u nizu na grudima. Osvojili smo ga za Srbiju i uspeli da uđemo u istoriju. Presrećam sam što smo to uradili pred svojom publikom.

Samo tako i dalje!

Ponedeljak veče bio je rezervisan za vaterpoliste. Predsednik Srbije Boris Tadić i predsednik Vlade Vojislav Koštunica organizovali su prijem u njihovu čast, na kome je bilo mnogo drugih sportskihi javnih ličnosti.

- Zahvaljujem svima na uspehu koji ste postigli. Ja sam ponosan zbog vašeg uspeha jer ovo je i uspeh naše zemlje. Još jednom ste dokazali da ste bez premca u ovom sportu i želim vam još puno sličnih uspeha - rekao je Boris Tadić.

Vojislav Koštunica je takođe bio kratak:

- Nikada ni jedna reprezentacija nije ovako ubedljivo stigla do zlata. Verovali ste u sebe, igrali za Srbiju i napravili ogroman uspeh na čemu smo svi ponosni. Samo nastavite ovako.

Prijemu nisu prisustvovali Dejan Savić, Danilo Ikodinović i bolesni Petar Trbojević.

Lion lako sa Realom, odlična utakmica Mančestera i Seltika
SLIKA FUDBAL MANCESTER SELTIK
Francuski šampion Olimpik iz Liona pobedio je Real Madrid sa 2:0 u prvom kolu fudbalske Lige šampiona, dok je Mančester junajted u britanskom derbiju pobedio Seltik sa 3:2.

U ostalim večerašnjim mečevima, Steaua je lako u gostima pobedila kijevski Dinamo sa 4:1, Milan nije imao problema protiv AEK-a u pobedi 3:0, dok je Arsenal u gostima slavio protiv Hamurga 2:1.

Utakmice Porto - CSKA i Kopenhagen - Benfika završene su bez golova, dok su Anderleht i Lil odigrali 1:1.

Olimpik nije imao nikakvih problema i pobedio je Real kod kuće u drugoj uzastopnoj sezoni. Trijumf je mogao da bude i ubedljiviji, ali je Madriđane spasao golman Iker Kasiljas koji je imao nekoliko odličnih intervencija.

Igrači Liona imali su devet šutova u okvir gola u prvom poluvremenu, a Floran Maluda pogodio je prečku. Olimpik je oba gola postigao u prvom poluvremenu.

Devetostruki evropski šampion imao je malo prilika za gol, a prvi šut u gol uputio je tek u 49. minutu. Meč je zbog povrede propustio Ronaldo.

Mančester je uspeo da se povrati posle vođstva gostiju, koje je na "Old Trafordu" bodrilo oko 6.500 navijača.

Seltik je poveo u 21. minutu pogotkom holanđanina Jana Venegora of Heselinka, ali je Mančester izjednačio iz penala Luisa Sahe, koji je dosuđen kada je golman Artur Boruk naleteo na Rajana Gigsa u šesnaestercu.

Saha je doneo i preokret u 40. minutu, ali je japanski internacionalac Šunsake Nakamura izjednačio iz slobodnog udarca dva minuta pre kraja poluvremena.

Junajted je pobedu obezbedio preko Olea Gunara Solskjera koji je u 47. minutu naleteo na odbijenu loptu i tako zapečatio sjajnu utakmicu.

Arsenal je iskoristio rani crveni karton golmana Hamburga Saše Kirštajna i penal koji je iz njega usledio da pobedi 2:1 u napetoj utakmici.

Finalista prošlosezonske Lige šampiona poveo je u 12. minutu Robin van Persi prešao Kirštajna, a zatim pao kada je golman ispružio ruku u očajanju.

Tomaš Rosicki povisio je prednost sjajnim udarcem u 53. minutu, ali utakmica nije bila gotova. Hamburg je u finišu napadao u talasima, a Bubakar Sanogo uspeo je u nadoknadi vremena da postigne jedan gol.

Repriza iz Glazgova

Novak Đoković, Janko Tipsarević, Ilija Bozoljac i Nenad Zimonjić, to su teniseri koji će od 22. do 24. septembra u Ženevi pokušati da iznenadi favorizovanu Švajcarsku i plasira se u Svetsku grupu Devis kupa.

Selektor Đan Petrović je rekao:

- Ista reprezentacija je u aprilu u Glazgovu savladala Veliku Britaniju. Pri izboru rukovodio sam se trenutnom formom i podlogom na kojoj će se meč igrati. Švajcarci su odredili igralište slično onome na kome se održava Ju Es open, samo što će biti u dvorani.

Petrović je zadovoljan formom svojih izabranika:

- Janko je osvojio dva uzastopna čelindžera u Uzbekistanu, Ilija je u nedelju uzeo titulu na sličnom takmičenjuu u Donjecku, Nole je već postao svetska klasa, Nenad je među deset najboljih u dublu. Ovakvu ekipu sam izabrao i zbog više mogućnosti u singlu i dublu.

Srbija će u Švajcarskoj igrati bez svog drugog reketa, trenutno 92. na svetu, Borisa Pašanskog:

- Razgovarali smo nekoliko puta, Boris je bio u kombinaciji, ali presudila je podloga i trenutna forma.

Objašnjenje je jasno. Pašanski poslednjih meseci nema mnogo uspeha na turnirima, nanizao je veliki broj poraza, a i u Ženevi se ne igra na šljaci, podlozi na kojoj se najbolje snalazi.

Inače, Švajcaska je izuzetan protivnik.

- Šta da kažem, Federer je standardno superioran. Uopšte ne vidim padove u njegovoj igri. To je pokazao i na Ju Es openu. Vavrinka je osvojio Umag, doduše u finalu mu se predao Đoković, ali finale je finale. Od žreba je skočio za tridesetak mesta, danas je 42. I Kjudineli ja baš sada zablistao.

Ipak, Dejan Petrović dodaje:

- Devis kup je takvo takmičenje da su iznenađenja uvek moguća. I u Glazgovu su domaćini bili favoriti, pa smo pobedili Britance. Suvišno je podsećati kakav je igrač Federer, ali nije on sam. Moja računica je jasna, imamo šanse protiv njihovog drugog reketa, ma ko on bio, Vavrinka ili Kjudineli, kao i u dublu. Zimonjić ga je već pobeđivao na turnirima.

Pripreme za Ženevu su već počele:

- Za sada je samo Đoković tu, ali za koji dan očekujem i ostale. Radimo na betonskim terenima, koji je po karakteristikama najbliži onome što nas čeka u Švajcarskoj.

Ne poznajemo detaljno rivale, ali ne odustajemo

Trener košarkaša FMP-a Vlada Vukoičić rekao je da ne poznaje detaljno sve rivale u grupi ULEB kupa, ali da sigurno neće odustati od rezultata u tom takmičenju.

"Znamo imena nekih igrača i pratimo tržište, ko je gde prešao, ali nemamo detaljnu sliku o protivnicima. Znamo samo opšte stvari, ali, naravno, čim smo ušli u takmičenje želimo rezultat. Ne pretimo nikome, ali i ne odustajemo", rekao je Vukoičić.

Osvajač Jadranske lige FMP igraće u grupi B sa Ventspilsom, Snajderom, Anvilom, Strazburom i Bešiktašom.

"Teško je zaista komentarisati rivale, jer mnogi timovi nisu kompletirani. Naš tim je oformljen i ne planiramo pojačanja, jer na nekim pozicijama imamo i viška igrača", rekao je Vukoičić.

Trener tima iz Železnika rekao je da će sačekati oporavke povređenih Branka Cvetkovića, Duška Savanovića i Branka Jorovića, čime će se kompletirati tim.

Vukoičić je veći deo leta proveo sa reprezentacijom Srbije i Crne Gore, u kojoj je bio asistent selektoru Draganu Šakoti, a zbog toga je propustio početak priprema tima.

"Znam sve vrline i mane tima, ali smo kratko radili zajedno. Upoznajemo se iz treninga u trening i trenutno smo u fazi navikavanja i adaptacije. Opšti utisak mi je dobar i zadovoljan sam pojačanjima", rekao je Vukoičić.

FMP u prvom kolu 31. otkobra dočekuje poljski Anvil.

Grupa je teška, ali imamo šanse

Trener košarkaša Partizana Duško Vujošević rekao je da bi njegov tim mogao da se upusti u borbu za peto mesto u Grupi B Evrolige, u kojoj će se srpski šampion takmičiti naredne sezone.

"Naša ekipa je mlada, ali i iskusna. Ako nađemo odgovarajuće pojačanje na poziciji krilnog centra, mogli bismo da se upustimo u borbu za peto mesto, čije bi osvajanje bilo veliki uspeh, ne samo Partizana, već i srpske košarke", rekao je Vujošević iz Atine, u kojoj je pratio žreb.

U grupi sa Partizanom nalaze se i Makabi, Panatinaikos, Unikaha, Cibona, Olimpija, Roma i Huventud.

"Svaka grupa ima dva-tri izrazita favorita za plasman na završni turnir. Kod nas su to Makabi i Panatinaikos, a odmah uz njih je i Unikaha. I ostale ekipe su jake i apsolutno nema nijednog rivala koji bi mogao da bude lak", ocenio je Vujošević.

"Možda je Grupa A nešto slabija, u sofisticiranim nijansama Evrolige govoreći. Grupa jeste jako teška, ali ne bih se složio da je u pitanju 'grupa smrti', kao što je bila prošle godine", dodao je trener petostrukog prvaka države.

Partizan u prvom kolu, koje se igra 25. i 26. oktobra, gostuje rimskoj Lotomatici.

JELENA JANKOVIĆ: Verujem u sebe

Na otvorenom prvenstvu SAD Jelena Janković je gotovo počistila sa terena Svetlanu Kiznjecovu, Nikol Vaidisovu, a u četvrtfinalu joj je "mušterija" bila i Elena Dementijeva. U polufinalu gotovo da je Žistin Enana Arden imala u šaci, ali na kraju ipak nije uspela da je pobedi.

Povratak u Beograd je iskoristila da se vidi sa prijateljima, odgovori na novinarska pitanja. Na svakom koraku je čekaju pokloni, buketi u obliku teniskog reketa. Sve to graciozno, sa osmehom i zračeći samouverenošću prihvata Jelena Janković.

- Svesna sam da sam postigla najveći uspeh našeg tenisa od Monike Seleš, i naravno da sam srećna zbog toga. Ipak, žao mi je što nisam ušla u finale. Znam da je to pre svega bila moja greška. Samu sam sebe pobedila, jer sam nepotrebno ušla u raspravu sa sudijom. To mi se sigurno više neće dogoditi.

Ono što je primetno je da je Jelena, dok uživa, nepobediva na terenu. Zameraju joj protivnice da se previše "ogleda", pozira pred TV kamerama, ali ona sama kaže:

- Ključ mog uspeha u Njujorku jeste moj stav prema tenisu. Uživam dok igram i nisam opterećena da moram da obavezno pobeđujem. I verujem u sebe. Uz mene su moji roditelji, i kad je dobro i kad je loše. Njihova podrška je bezrezervna i bezuslovn. To mi daje snagu da činim i nemoguće.

Na vidiku je još jedna podrška:

- Ime mu je Nemanja. Beograđanin je, studira biznis u Bostonu, na četvrtoj je godini.

Ivanovićeva bez pobede

Ana Ivanović, (desno) trenutno 15. igračica sveta, izbačena je u prvom kolu turnira na Baliju, tvrda podloga, 225.000 dolara. Od nje je bila bolja Ruskinja Olga Pučkova, 97. teniserka sveta.

Iz izbegličkog centra na svetski fudbalski kup

Sedmorica mladića raseljenih sa Kosova, koji od 1999. godine žive u kolektivnom centru "Uzor" u Kraljevu, predstavljaće Srbiju na Izbegličkom svetskom kupu u uličnom fudbalu, koji će se u Kejptaunu, glavnom gradu Južnoafričke Republike, održati od 24. do 30 septembra.

Vesko Plavić, Dragiša Staletić, Dragan Plavić, Bogdan Radović, Petar Plavić, Ljubiša Staletić i Mirko Đurišić, stari između 17 i 27 godina, treniraju tokom celoga leta na igralištu osnovne škole "IV Kraljevački bataljon", nedaleko od svog malenog izbegličkog smeštaja, uveliko se pripremajući za utakmice na ovom jedistvenom prvenstvu u uličnom fudbalu.

Koordinator nevladine organizacije "Arena", Milenko Nešović, na slici desno, iza koga stoji dugogodišnji rad na socijalizaciji mladih pridošlica sa Kosova koji žive u kolektivnim centrima, sasvim slučajno je na internetu saznao za ovo takmičenje.

"Odmah sam kontaktirao sedište Svetskog kupa u uličnom fudbalu u Edinburgu. Kada sam dobio potvrdan odgovor da smo prihvaćeni kao učesnici, otišao sam pravo u kolektivni centar Uzor. Okupio sam mladiće sa kojima se dugo poznajem i objasnio im o čemu se radi. Nisu mogli da veruju, a njihovoj sreći nije bilo kraja", priča Nešović.

Kup, prema njegovim rečima, doniraju Ujedinjene nacije, UEFA, Mančester junajted i Rendžers hard, a cilj im je socijalizovanje izbeglica iz svih delova sveta. Kompletan smeštaj i boravak u Kejptaunu pada na teret organizatora.

"Uprava za sport pri Ministarstvu za obrazovanje je obezbedila 70 odsto troškova za putovanje koji iznose 8.500 evra, a ostatak novca smo prikupili od donatora", kaže Nešović, koji kao profesionalni sportski menadžer i trenira ovaj mali fudbalski tim.

Sedmočlana fudbalska ekipa iz Kraljeva će se u Kejptaunu naći među 500 učesnika koji dolaze iz 48 zemalja sveta na izbeglički fudbalski kup u uličnom fudbalu.

"Branićemo boje Srbije, ali i Kraljeva, grada koji je 1999. godine, tokom egzodusa Srba sa Kosova, primio oko 30.000 izbeglica", naglašava Nešović.

Bogdan Radović (27), na koga ekipa računa da će postići najviše golova, kaže da sa nestrpljenjem očekuje put u Kejptaun i da za kondicione pripreme nema problema.

"Moramo da osvetlamo obraz Srbiji i Kraljevu, da se vidi da i izbeglice mogu da vrede. Po ceo dan radimo kao fizički radnici na građevinama kako bismo se prehranili i sigurno ćemo biti među najboljima", poručuje Radović.

Dragišu Staletića (17), interesuje kako žive njegovi vršnjaci u drugim zemljama, koje je zadesila ista, izbeglička sudbina.

"Verujem da među izbeglicama nema razlike, ma sa kog kraja sveta da dolaze. Zato, nije važno ko će pobediti u Kejpatunu, jer jedno osećanje nam je svima zajedničko, a to je tuga za rodnim krajem", kaže Staletić.

Milenko Nešović, predvodnik ovog jedinstvenog fudbalskog tima ističe da je sve spremno za put koji će momke iz Uzora, makar na kratko, odvojiti od sivila izbegličkog kolektivnog centra.

Predrag Marković
Kraljevo

Treba li tako, deco?

Bili smo u subotu svedoci velikog skandala na stadionu u Humskoj. Tih (preuveličanih) desetak hiljada navijača koji su više pažnje obraćali "prozivanju" i psovanju uprave, kao i mnogobrojni ispred TV ekrana videli su kako se ne sme, ni pokoju cenu, ponašati.

Naravno, kritike idu na adresu svih aktera meča na terenu, od sudija pa do igrača i trenera. Kada se svemu pridoda i upad preko ograde na teren dvojice navijača, koji su iskoristili priliku da privuku pažnju na sebe, a dali mogućnost rukovodstvu kluba da navijače u argumentima svrsta na svoju stranu, slika je tužna.

Od činjenica se ne može pobeći, sudija Vukadinović jeste pogubio sve konce u ovom meču. Nije izdržao pritiske igrača, pre svega Partizana. Donosio je odluke koje zaista nisu baš uvek bile sa stvarnim stanjem na terenu, ali je bar bio dosledan!

Ako se rukovodstvo Partizana buni zbog dva nedosuđena faula koja su prethodila golu OFK Beograda, onda treba da se buni i za nedosuđeni faul (uz najstrožu opomenu) golmanu Ivici Kralju koji je krajnje namerno, izvan šesnaesterca, startovao na protivničkog igrača. Novaković je zaradio ogroman hematom a kako je sam priznao, imao je neverovatnu sreću da u tom trenutku ne bude doživotno teže povređen! Kralj se izvinuo, a da li je Partizan ipak "uzeo u razmatranje" tu spornu situaciju? Odnosno, analiziraju li oni igru i ponašanje svojih igrača bez pristrasnosti?

Ono što ipak najviše bode oči je velika neobučenost naših igrača da se dostojanstveno "nosi" sa sudijskim kriterijumom, što nam se posebno obija o glavu na evropskim utakmicama. Naime, ako iz uprave Partizana tvrde da je sudija Vukadinović sa pomoćnicima uticao na njihove igrače da se ponašaju tako da dobiju dva crvena kartona (zbog ispada, ne zbog faulova), onda moraju priznati i da su njihovi igrači sve vreme svesno uticali na sudiju, pa i sve na tribinama i pred V ekranima da polako izgube nerve.

Kako je utakmica odmicala, sve više su svoju nervozu zbog nepovoljnog rezultata prenosili na druge, startovali oštrije nego što treba, gestikulirali i pričali više nego je primereno za fudbalere. Prednjačili su, nažalost, mladići koji tek treba da se dokazuju i dokažu da su klasa.

Tako je Rnić, inače poznat kao miran momak, napravio neoprostivu, gurnuo sudiju. U civilizovanim fudbalskim organizacijama, za to bi bio prilično doživotno kažnjen, bez obzira šta je prethodilo. Istu disciplinsku meru bi zaradio i iskusni Ivica Kralj, kome je zbog imena oprošteno i gurkanje, vučenje sudije za dres, ali i nesmotreno, krvoločno namerno startovanje na protivničkog igrača.

Naravno, nije Partizan crna ovca u celoj priči. Oni su samo proizvod našeg vremena, godina koje su prošle a u kojima se znalo ko je nedodirljiv, ko sve može, a ko mora da ćuti i radi kako veliki kažu. Doduše, mnogo sporo se menjaju, pregazilo ih je i vreme, a kako stvari stoje, uskoro će i sopstveni navijači.

Milena Ružić

Biće opet prazan jug

Navijačka grupa Grobari, koja je "domaćin" juga Partizanovog stadiona, izdala je saopštenje:

"Poručujemo javnosti i svim navijačima Partizana da će i predstojeća utakmica sa holandskim Groningenom proteći bez podrške sa Juga. Ne želimoda trošimo grla i dlanove za režirane predstave Žarka Zečevića, Nenada Bjekovića i Ivana Ćurkovića. Ne želimo da budemo deo nove bruke poput Rome ili Petah Tikve. Pozivamo sve navijače Partizana da ispoštuju odluku Grobara i ne kupuju karte za južnu tribinu jer jug mora ostati prazan!

Simbol borbe protiv mafije je prazan Jug! Pokažite koliko Vam je stalo do kluba već na nedeljnom gostovanju u Apatinu gde će Grobari nastaviti svoj protest. Svojim dolaskom u Apatin pokažite da se ljubav prema klubu ne meri veličinom protivnika.

U potpisu Grobari u borbi protiv mafije - do konačne pobede!

Naplata dugova…

U utakmici koja je po mnogo čemu bila "više od fudbala" Orlovi su se revanširali u punoj meri za prošlonedeljni poraz. U prepoznatljivoj igri, sa puno trčanja i lucidnih proigravanja, svesni težine i važnosti drugog meča, od prvog sudijskog zvižduka naši fudbaleri su prikazali spremnost da u ovom meču ostave srce na terenu. Verni navijači su to znali da cene, i u atmosferi za pamćenje nosili su naš tim do svoje četrnaeste pobede ove sezone.

Nikog ne treba izdvojiti, jer su svi dali svoj maksimum, ali činjenica da je jedan od najagilnijih bio Miloš Šćepanović, momak koji je tek nedavno napunio 17 godina, pokazuje da velike utakmice rađaju velike igrače. Utakmica u ponedeljak je definitivno donela igrača o kome će se još pričati. Njegovo sjajno proigravanje u 17. minutu prvog poluvremena, je rezultiralo 19. pogodkom ove godine za prvog strelca lige Gabrijela Popa, i veliko slavlje srpskih navijača. U ovom periodu igre, Beli Orlovi su totalno dominirali i potpuno kontolisali situaciju na terenu, tako da je prosto neverovatno da se na domor otišlo sa samo jednim golom prednosti.

U drugom poluvremenu slika se nije mnogo izmenila. Orlovi su napadali i koristili sve situacije da ugroze golmana Toronto Croatia. Nekoliko kontranapada iz udžbenika i još dva gola su samo nagrada za igru prikazanu u drugom poluvremenu.

Milan Janošević je postigao drugi gol u 53 minutu posle solo prodora i pravog dar-mara po odbrani Croatie. Iako okružen skoro kompletnom odbranom "crvenih" našao je načina da pošalje loptu van domašaja hrvatskog golmana. Deleći radost sa navijačima dobio je žuti karton, zbog skidanja dresa i napuštanja terena.

U 60. minutu Gabrijel Pop je zaradio svoj drugi žuti karton i od tog trenutka Orlovi su igrali sa igračem manje. Međutim, to ništa nije promenilo odnos snaga na terenu. Orlovi igraju još angažovanije i dolaze do ubedljivog vođstva od 3:0. Saša Viciknez je, manirom svetskih asova, "zarolao" loptu par puta i preciznim udarcem pogodio dalji golmanov ugao. Pogodak za pravu erupciju oduševljenja na onoj strani stadiona koji su zaposeli srpski navijači…

U 78. minutu Župan smanjuje na 3:1 posle jedanaesterca, što je i konačni rezultat utakmice. Sudija Joe Flećer je odsvirao kraj, pošto je nekoliko baklji palo na teren a došle su sa hrvatske strane.

Velika pobeda za Bele Orlove koja nije promenila odnos snaga na tabeli. Orlovi sada imaju šest bodova prednosti i svakako bolju i pregledniju situaciju pred završetak prvenstva, a početak play-off-a. Sledeću utakmicu, ova dva tima igraju 24. septembra na Lamport stadium-u u Torontu.

Prvenstvo se, što se našeg tima tiče, nastavlja putovanjem u Montreal gde će se 16. i 17. odigrati dve utakmice protiv tima Laval Dynamites.