SALSA
Beograed Money Transfer

Broj 1080, 24. novembar 2006.

Pet uzastopnih pobeda odbojkaša SCG

Odbojkaši reprezentacije Srbije i Crne Gore izrazili su danas zadovoljstvo igrom koju su pružili u pobedi protiv Kanade, petom trijumfu na Svetskom prvenstvu u Japanu.

"Odigrali smo zaista jednu sjajnu utakmicu. Svi elementi su funkcionisali protiv jedne jake reprezentacije, koja nije iz svetskog vrha, ali koja je mogla da bude neugodna i koja ume da igra dobru odbojku", rekao je posle meča libero "plavih" Marko Samardžić.

On je ocenio da je ekipa SCG danas uspela da protivniku nametne svoj ritam, čime je ekipa došla i do samopouzdanja i uspela da ispoštuje taktičke zahteve.

Samardžić, koji je protiv Kanade imao impresivan statistički učinak od čak 93 odsto pozitivnog prijema servisa (od 13), izjavio je i da sada "plavi" ulaze i drugi krug iz dobre pozicije, ali bez potcenjivanja protivnika.

"Prvi deo samo završili kako treba, ostvarili maksimalan broj pobeda. Okrećemo se meču protiv Portorika, a siguran sam da će naš stručni štab dobro pripremiti i taj susret. Igramo dobro, imamo kontinuitet, razmišljamo od utakmice do utakmice, pa verujem da će i u daljem takmičenju sve biti kao što se nadamo", dodao je Samardžić.

Srednji bloker Novica Bjelica takođe je protiv Kanade pružio još jednu dobru partiju na SP. "Kanada je protivnik za respekt, zauzela je u našoj grupi treće mesto. Bili smo motivisani, pa ne iznenađuje ovako ubedljiv rezultat".

Prema njegovim rečima, "plavi" uspevaju da u ovim mečevima podižu formu. "Bilo je i prilike da se svi odmore u nekim utakmicama, pa smo i sveži. Za sada sve ide po planu", naveo je Bjelica.

On je izrazio očekivanje da će se serija "plavih" nastaviti i u drugoj fazi. "Imamo vremena da se odmorimo, dobro je što su na početku nešto slabiji protivnici", kazao je on.

Ni bloker Andrija Gerić nije imao zamerki na igru SCG. "Igrali smo danas dobro. I taktički je bilo mnogo bolje u bloku. Uspeli smo da ih poremetimo, a ni oni se nisu proslavili u bloku, što je bilo njihovo do sada najjače oružje", rekao je.

Primač servisa Slobodan Boškan upozorio je da, uprkos dobroj igri, "plavi" ne smeju da se opuste, pošto ih tek očekuju mečevi za plasman u polufinale.

Primač Goran Vujević, koji je juče bio nezadovoljan angažmanom cele ekipe u pobedi nad Korejom, danas je ocenio da je igra bila bolja.

"Bolje u odnosu na juče, odigrali smo koncentrisanije i nismo pravili toliko grešaka. Nismo došli u egal igru, koja bi izazvala nervozu, već smo odradili rutinski posao tokom celog meča", kazao je on, izrazivši nadu da će "plavi" sačuvati koncentraciju i za naredne susrete.

"Kvalitet većine ekipa sa kojima smo igrali je ispod kvaliteta onih koji konkurišu za medalje. Ni u sledećem krugu nećemo se naći sa najjačim, pa nemamo pravu sliku naših igara. Ispalo je da nam je grupa objektivno lakša, da nema kandidata za medalju, izuzev nas i Rusa", rekao je Vujević.

Na SP slede dva slobodna dana, a psle toga "plavi" će igrati sa Portorikom, Argentinom, Japanom i Poljskom.

Partizan poražen sa 1:0 u Tel Avivu

Fudbaleri Partizana izgubili su u četvrtak uveče u Tel Avivu od Makabija iz Haife sa 0:1 u utakmici Grupe A lige Kupa UEFA.

Pobednički gol za Makabi postigao je brazilski fudbaler sredine terena Šavier Anderson.

Partizan je u dve do sada odigrane utakmice Grupe A osvojio bod.

"Crno-beli" će do kraja grupne faze takmičenja u Beogradu igrati sa Okserom, a u Glazogovu sa Rendžersom.

Početak duela u Tel Avivu pripao izraelskoj ekipi, kojoj je u 10. minutu i poništen gol zbog navodnog ofsajda.

Terenska inicijativa se Izraelcima isplatila u 21. minutu kada je Anderson iskoristio dobar centaršut Janiva Katana iz kornera i glavom zatresao mrežu "crno-belih".

Fudbaleri domaćeg tima su se posle postignutog gola povukli i usmerili svoje napore ka očuvanju prednosti.

Partizan je počeo da napada, stvorio nekoliko solidnih prilika, ali je nedostajala koncetracija u završnici, a u nekoliko navrata se istakao i golman Makabija Nir Davidovič.

Drugo poluvreme nije se mnogo razlikovalo od prvog.

Makabi je bio bolji u uvodnim minutima tog dela igre i imao nekoliko šansi da duplira vođstvo, ali je Partizan, kako je vreme odmicalo, postajao sve opasniji.

Gosti, ipak, ni u drugom poluvremenu nisu uspeli da savladaju Davidoviča, koji je i u tom periodu bio na visini zadatka.

Pobeda Partizana u gostima

Košarkaši Partizana ostvarili su treću pobedu u Evroligi, pošto su u petom kolu Grupe B pobedili Olimpiju u Ljubljani sa 71:70 (15:17, 16:15, 13:21, 27:17).

"Crno-belima" je pobedu u neizvesnoj završnici doneo Dušan Kecman pogotkom tri sekunde pre kraja meča. Najefikasniji u Partizanu bio je Vontigo Kamings sa 18 poena, dok je Predrag Drobnjak postigao 14.

Najefikasniji u Olimpiji, kojoj je ovo četvrti poraz, bio je Temu Raniko sa 26 poena, dok su Ivica Jurković i Manučar Markoišvili postigli po 12.

Partizan je poslednji put u gostima pobedio pre pune tri godine, kada je u gostima savladao Romu, a onda je zabeležio seriju od 21 poraza u gostima.

Večerašnji rivali bili su direktni konkurenti za plasman u drugu fazu, a Olimpiji je ova pobeda bila "poslednji voz" da ostane u konkurenciji za mesto koje vodi među 16 najboljih.

Posle prvog poluvremena, u kome su se ekipe smenjivale u vođstvu, Olimpija je u trećoj četvrtini napravila seriju i došla do sigurnije prednosti. Gostujući igrači pravili su tada mnogo grešaka i jednostavno nisu mogli da pogode koš.

"Zmajčeki" su u poslednju četvrtinu ušli sa devet poena prednosti 53:44, ali se Partizan nije predavao. Prvo je prišao na 56:52, a onda je serijom 9:0 došao do preokreta i vođstva od 61:56.

Ender Arslan postigao je trojku i smanjio prednost gostiju na samo jedan poen, ali su igrači Partizana držali prednost i minut pre kraja došli do, kako se činilo, velikog vođstva - 67:60.

Olimpija je iskoristila dva napada, a Partizan preko penala jedan, a onda je nastao preokret koji se retko viđa. "Crno-beli" su izgubili loptu u napadu, a onda Kamings i Kecman nisu uspeli da prenesu loptu sa svoje polovine.

Igrači Olimpije iskoristili su sva ta tri napada i došli do vođstva. Kamings je poveo odlučujući napad i u prodoru ka košu je bio udvojen, tako da je loptu dodao usamljenom Kecmanu, koji je sa poludistance pogodio za pobedu.

Olimpija je imala nešto manje od tri sekunde da šutne, ali je pokušaj sa pola terena ostao bez uspeha.

Partizan za nedelju dana dočekuje lidera grupe Panatenaikos, a Olimpija gostuje Makabiju.

Trajaću u NBA još dugo

Nenad Krstić je započeo svoju treću NBA sezonu. Srski internacionalac u međuvremenu je postao lider igre svog Nju Džersija koji je prvi u Atlantik diviziji (5-4). Iako jeste košarkaška zvezda, Krstić još uvek nalazi vremena za razgovor sa novinarima, posebno o Evropskom šampionatu u Španiji 2007. godine.

- Treba računati na mene, i to ne samo u Španiji već i za ostalo u budućnosti - rekao je Krstić. - Voleo bih da sa Miličićem zaigram u tandemu, ali nam se do sada nije dalo. Kada sam ja bio u reprezentaciji, on nije i obrnuto. On je sjajan igrač, dobija sve veću minutažu u Orlandu i zajedno možemo da "zaključamo" naš reket.

O propuštanju SP u Japanu, Nenad kaže:

- Ljudi nisu shvatili da u prve dve godine u klubu nisam igrao za sebe, već za obeštećenje koje sam morao da platim da bih igrao u NBA ligi. Dok su ostali igrači mojih godina bili obezbeđeni, ja sam radio za druge, a uzeo sam odmor kako bih se što bolje spremio za ovu sezonu. Šta bi bilo da sam se povredio kao Gasol ili Jorović, recimo. Ko bi mi ponudio novi ugovor? Ne mogu da razmišljam o tome, jer se odmah iznerviram. Moje je samo da budem što bolji na parketu. To donosi nove ugovore.

Njegov Nju Džersi u poslednje vreme lošije igra kod kuće, što Krstić komentariše:

- Malo lošija igra jeste kada spojimo dve utakmice na domaćem parketu. Izgubili smo poslednji duel od Portlanda, ekipe koja nije u vrhu NBA. Ipak, to nas neće poremetiti, stabilni smo. Takve poraze ne smemo da dozvolimo, odigramo loše prvu četvrtinu pa posle jurimo do kraja utakmice.

Sa Krstićem u klubu je i Mile Ilić, još jedan Srbin.

- Može se reći da sam ja zadužen za Mileta. U Ameriku smo pred početak ove sezone zajedno i doputovali. Pomažem mu koliko mogu, znam koliko je meni bilo teško na početku. Život u Americi je potpuno drugačiji. Za Ilića imam samo lepih reči, prvi dolazi na treninge, poslednji odlazi. Takvo ponašanje se ovde jako ceni.

Krstić je dodao:

Naravno da mi nedostaje evropski način života, što znači da ne bih imao ništa protiv toga da jednom odem da igram u italijansku, špansku ili našu ligu. Ipak, to tek na kraju karijere. Ne znam koliko ću još ostati u Americi, mogu da igram još 15 godina ovde, tako da je pitanje povratka daleko od mene. Ipak, posle zavvršetka aktivne karijere voleo bih da živim ne u Americi već u Srbiji.

San Antonio bolji od šampiona

Košarkaši San Antonija pobedili su na svom terenu Majami sa 106:86 i tako šampionu naneli drugi uzastopni i sedmi poraz ove sezone.

Teksašku ekipu predvodili su Tim Dankan sa 19 i Emanuel Đinobili i Toni Parker sa po 17 poena. San Antonio je vođstvo preuzeo u 20. sekundi prve četvrtine i do kraja nije ispuštao prednost.

Dvejn Vejd postigao je 18 poena za Majami, koji bez centra Šakila O'Nila ne igra na šampionskom nivou. Trener Hita Pet Rajli je posle utakmice iskazao svu frustriranost novim porazom.

"U drugoj četvrtini smo, jednostavno, prestali da igramo. Prestali smo da se takmičimo i da komuniciramo međusobno. Počeli smo da se žalimo. A onda smo se zgadili sami sebi i na kraju prešli iz gađenja u obesrabrenost, pa u očaj", rekao je Rajli.

Orlando je na svom terenu pobedio Indijanu 96:91. Džamir Nelson bio je najefikasniji u pobedi Medžika sa 22 poena, ali je domaći tim teško izborio pobedu.

Orlando je tek dva i po minuta pre kraja uspeo da stekne veću prednost, kada je posle koševa Grenta Hila i Darka Miličića došao do 90:82. Srpski reprezentativac završio je utakmicu sa 11 poena i šest skokova.

Feniks je na svom terenu pobedio Nju Orleans 92:83, a trijumf je izborio na sebi nesvojstven način - odbranom. Sansi su posle prve četvrtine zaustavili napad gostiju i vodili ujednačen napad.

Hornetsi su prekinuli seriju od četiri uzastopne pobede. Predrag Stojaković postigao je 21 poen, od čega 14 u prvoj četvrtini. Dezmond Mejson takođe je imao 21 poen.

Portland je kod kuće pobedio Nju Džersi 100:97, predvođen Zekom Rendolfom i njegovih 25 poena. Trejlblejzersi su uspeli da pobede iako su tokom utakmice imali i 14 poena manjka, a prvi put su poveli dva minuta i 51 sekundu pre kraja utakmice.

Vins Karter postigao je 35 poena za Nju Džersi, dok je Nenad Krstić završio sa 18, čime je prebacio 2.000. poen karijere.

Pobede svih srpskih klubova

Svi predstavnici Srbije u košarkaškom ULEB kupu ostvarili su pobede u utakmicama četvrtog kola grupne faze takmičenja.

U Grupi D Crvena zvezda je u gostima savladala belgijsku ekipu Deksija Mons sa 81:70 (12:8, 21:26, 23:18, 25:18).

Najefikasniji u timu Zvezde bio je Milan Gurović sa 24 poena, Vuk Radivojević je dodao 15, dok su Pero Antić i Bili Tomas ubacili po 13.

Zvezda je pobedom nad Deksijom kao jedina neporažena ekipa u dosadašnjem toku ULEB kupa zadržala lidersku poziciju na tabeli Grupe D.

FMP je u derbiju Grupe B u Železniku pobedio do ovog kola neporaženi Strazbur sa 79:78 (20:16, 21:19, 19:20, 19:23).

"Pantere" su do treće pobede u ULEB kupu predvodili Branko Cvetković sa 18 i Zoran Erceg sa 15 poena.

Pobednika duela odlučio je, ipak, Aleksandar Rašić, koji je pri rezultatu 78:78 pogodio jedno slobodno bacanje.

Košarkaši Strazbura su imali priliku da u poslednjem napadu dođu do pobede, ali nisu bili precizni u šutu za tri poena.

Vršački Hemofarm je slavio na gostovanju nemačkom Bambergu sa 71:64 (20:16, 8:8, 19:17, 24:23) i zabeležio drugu pobedu u Grupi A.

Najzaslužniji za pobedu Hemofarma bio je Predrag Šuput sa 22 poena i osam skokova. Velimir Radinović je dodao 15, Miljenko Rakić još 13 poena, a dobru partiju odigrao je i Milenko Topić sa devet poena, uz osam skokova i pet ukradenih lopti.

Olimpijada izmakla za 60 sekundi

Najbolja srpska atletičarka, Olivera Jevtić je još jednom oduševila poklonike ovog sporta. Ona je na maratonu u Tokiju, minule nedelje, zauzela sjajno četvrto mesto. Na cilj je stigla u vremenu 2:33,11 i tako još jednom pokazala da je jedna od najboljih dugoprugašica na svetu u ovom trenutku. Ipak, bez obzira na odličan plasman, Jevtićeva nije ostvarila svoj primarni cilj, a to je norma za Olimpijske igre u Pekingu 2008. godine, koja iznosi 2:32,00.

Užičanka je u Japanu bila jedan od favorita za pobedu. Na kraju, najbolja je, po mnogima i očekivano, Japanka Reiko Tosa. Drugo i treće mesto pripalo je njenim sunarodnicama Akemi Oaki i Naoko Takahaši, a Olivera je najbolje plasirana Evropljanka.

Uoči trke, naša atletičarka je najveće šanse i davala Tosi, za koju je rekla:

- Trčale smo zajedno na maratonu u Bostonu. I tada je delovala veoma samouvereno od samog starta. Ona je veoma jaka trkačica. Mene je impresionirala kada smo u jednom trnutku prolazile pored ljudi koji su sedeli u invalidskim kolicima. Svakog je dodirnula po ramenu i rekla po neku reč.

Olivera Jevtić i Japanka Tosi su konkurentkinje još od 2004. godine i Olimpijade u Atini.

Susret Seltika i Milana

Fudbaleri Seltika i Milana u odigranim utakmicama petog kola grupne faze takmičenja obezbedili su plasman u osminu finala Lige šampiona.

Seltik je u Grupi F sa minimalnih 1:0 savladao Mančester junajted i od engleskog tima, zbog više golova postignutih u gostima u dva duela sa "crvenim đavolima", preuzeo prvo mesto na tabeli grupe.

Pobednički gol za Seltik u 81. minutu postigao je Japanac Šunsuke Nakamura, koji je mrežu Mančestera zatresao i na prvoj utakmici, takođe iz slobodnog udarca.

Francuski napadač Luj Saha u 90. minutu je imao priliku da sa "bele tačke" donese Mančesteru izjednačenje i obezbedi svom timu plasman u narednu rundu, ali je njegov šut zaustavio protivnički golman Artur Boruc.

Seltik i Mančester su u dosadašnjem toku takmičenja osvojili po devet poena, dok je dva manje sakupila Benfika, koja je večeras na domaćem terenu bila sigurna na utakmici sa Kopenhagenom i pobedila sa 3:1.

Dvostruki strelac za Benfiku bio je Fabricio Mikoli.

Seltik će u petoj rundi igrati u Kopenhagenu, dok će dva puta uzastopce poraženi Mančester ugostiti Benfiku, koja ga je prošle sezone pobedila u poslednjem kolu grupne faze takmičenja i eliminisala iz Lige šampiona.

Milan je u Grupi H u Atini doživeo prvi poraz u Ligi šampiona ove sezone, pošto je izgubio od AEK-a sa 0:1.

Pobednički gol za AEK postigao je Žulio Sezar.

Milan će, ipak, sigurno nastaviti takmičenje u Ligi šampiona, pošto su u drugoj utakmici Grupe Lil i Anderleht odigrali nerešeno 2:2. Anderleht sigurno na proleće neće igrati u Ligi šampiona, ali bi u poslednjem kolu, kada će dočekati AEK, mogao do Kupa UEFA.

Real i lionski Olimpik su u Madridu odigrali nerešeno 2:2 u derbiju Grupe E.

Madriđani su došli do boda, iako je Olimpik prethodno golovima Džona Kerjua i Florana Malude stigao do vođstva 2:0.

Olimpik je i u nastavku duela bio bolji tim na terenu, ali su domaći preko nekadašnjeg fudbalera lionskog tima Mamadua Dijare i Ruda van Nistelroja stigli do izjednačenja.

Real je mogao i do celog plena, ali je šut Van Nistelroja sa penala u poslednjem minutu regularnog toka duela odbranio golman Olimpika Gregori Kupe.

Obe ekipe su još ranije obezbedile plasman u narednu rundu takmičenja.

Steaua i Dinamo iz Kijeva su u drugoj utakmici Grupe odigrali nerešeno 1:1, što je rumunskom timu bilo dovoljno da obezbedi treće mesto na tabeli i nastavak takmičenja na evropskoj sceni i na proleće, ali u Kupu UEFA.

Arsenal je u Londonu savladao Hamburger sa 3:1 i izbio na čelnu poziciju na tabeli Grupe G.

Prvi je do vođstva, preko Rafaela van der Varta, stigao Hamburger, koji je izgubio sve do sada odigrane utakmice u Grupi.

Tri boda Arsenalu doneli su Robin van Persi, Emanuel Ebue i Žulio Baptista, ali slavlje "tobdžija" ne može biti potpuno pošto je kapiten Tijeri Anri dobio žuti karton zbog kojeg će propustiti odlučujuću utakmicu poslednjeg kola, kada će njegov tim gostovati Portu.

Porto, koji je u prvom susretu sa Arsenalom izgubio sa 0:2, je u Moskvi savladao do ovog kola neporaženi CSKA sa 2:0.

Arsenal i Porto imaju po 10 osvojenih bodova, a CSKA dva manje.

Troškovi OI porasli za trećinu

Troškovi organizacije Letnjih olimpijskih igara 2012. godine u Londonu već su poraslli za trećinu zbog bezbednosnih i drugih neočekivanih razloga.

Ministarka zadužena za organizaciju Olimpijade Tesa Džauel izjavila je u utorak da još nije odlučeno ko će platiti dodatnih 900 miliona funti (1,3 miliona evra) troškova.

Zvaničnici su ranije nagovestili da bi tu sumu mogli da plate poreski obveznici, uz pomoć prihoda od lutrije.

Konačan iznos novca potreban za organizaciju Igara još nije poznat, iako su se mogla čuti mišljenja da će on biti viši od osam milijardi funti (11,8 milijardi evra).

Džauelova je izjavila da su troškovi porasli zbog brige o bezbednosti, koja nije bila u centru pažnje do 7. jula prošle godine kada su u samoubilačkim bombaškim napadima u Londonu ubijene 52 osobe.

Strah od terorističkih napada porastao je kada je u avgustu uhapšeno više od 10 osoba optuženih za planiranje bombaških napada na avione koji sa londonskih aerodroma lete za SAD.

Nerešeno je i pitanje troškova izgradnje objekata koji nisu bili pomenuti u kandidaturi za dobijanje domaćinstva.

Rast troškova uslovili su i poskupljenje čelika za 100 odsto i formiranje konzorcijuma koji bi trebalo da obezbedi da se svi radovi završe u roku i u skladu sa budžetom.

Problem je i što će se Olimpijske igre održati u istočnom delu Londona, gde još ima neeksplodiranih bombi iz Drugog svetskog rata, kao i hemijskih materijala iz industrijske zone. Takođe se i mnogi biznismeni protive da budu preseljeni radi stvaranja mesta za izgradnju novih sportskih objekata.

Vest Hem u rukama konzorcijuma

Engleski fudbalski klub Vest Hem je u vlasništvu konzorcijuma na čijem je čelu predsednik Fudbalskog saveza Islanda i član Evropske fudbalske federacije (Uefa) Egert Magnuson.

Posle višemesečnih spekulacija, klub je danas konačno pristao na preuzimanje. Vrednost ugovora je 85 miliona funti (161,3 miliona dolara).

Tako je Vest Hem postao šesti engleski klub u vlasništvu stranaca, posle Čelsija, Mančester junajteda, Aston Vile, Portsmuta i Fulama.

Konzorcijum, koji će kupiti 83 odsto deonica kluba, podržava bogati predsednik islandske banke "Landsbanki" Bjergolfur Gudmundson.

Predsednik kluba biće Magnuson, koji će na tooj funkciji zameniti Terija Brauna, koji će, pak, ostati u klubu kao direktor. Braun i porodice osnivača kluba, Sernsi i Varnerovi, imali su oko 80 odsto deonica.

Prema rečima Brauna, preuzimanje će pomoći Vest Hemu da napreduje.

"Egert Magnuson je potpuno posvećen tome da obezbedi da klub nastavi svoju veliku tradiciju uspeha i na terenu i van njega, da donese korist navijačima i zajednici", dodao je Braun.

Očekuje se da će Magnuson podneti ostavke na funkcije u Fudbalskom savezu Islanda, kao i u Uefi.