sweethome4yu
ZUBARI NIS

Broj 1094, 9. mart 2007.

Rekordno 19. kolo šampionata Srbije

Kada jedna fudbalska ekipa posle jalove inicijative i mnogo grešaka tek u 96. minutu utakmice postigne gol za pobedu i to ne zahvaljujući svojoj spretnosti, već nespretnosti protivničkog golmana, možda bi smo se mogli i zamisliti. Partizan, toliko inspirisan i moćan u duelu sa Zvezdom, nije mogao da nađe snage i pored konstantne dominacije, da lako izađe na kraj sa Smederevom u 19. kolu Meridijan Super lige.

Crno beli su dozvolili da na njihovom stadionu gosti povedu, jurili rezultat i prestigli ga tek u poodmakloj nadoknadi vremena. Uz to, gosti su dobili i šest žutih i jedan crveni karton! Činjenice ovako iznete navode na razmišljanje. Doduše, prisutni na stadionu ne ostavljaju mesta za sumnju u eventualnu neregularnost. A sudijska nadoknada od šest minuta je stav slobodne procene arbitra, koja ide njemu na dušu.

Crveno-beli su pak, na gostovanju u Zrenjaninu prikazali reviju lepih golova. Četiri puta je golman Banata vadio loptu iz svoje mreže koju su rešetali Kastiljo dva puta, Đokić i Milijaš. Doduše, mogao je to da uradi i Burzanović, svakako najbolji igrač ovog meča, Kastiljo još koji put, ali uradio je to i Mikić, za konačnih 1:4.

Ipak, da ne bude sve baš dobra fudbalska predstava, pobrinuli su se večiti rivali sa tribina, policija i navijači. Kako to obično biva, dan posle su se čuvari reda zvanično oglasili i optužila Delije i ostale pristalice Zvezde da su krivi za nerede i prekid od više od 5 minuta meča u Zrenjaninu. Objavljen je broj povređnih, privedenih, odmah osuđenih. Stekao se utisak, posebno nakon i zvaničnog stava sekretara Zajednice superligaša Jankovića da huligani gospodare našim stadionima.

Činjenice su, međutim, drugačije. Scenario je već viđen, ponavljan mnogo puta kada šampion gostuje. Navijači su, kako to obično biva, zaustavljani na ulazu u Zrenjanin, na mestu gde, po proceni policije, nisu mogli da naprave štetu i nered. Tu su zadržani dovoljno da na kapiju stadiona u Zrenjaninu stignu koji minut pošto je utakmica već počela.

Zaplet upravo tu počinje. Pregled na ulasku u stadion je usporio već spor prolazak već nervoznih navijača. Nepoštovanje zastava koje su donele Delije kao i insistiranje na otvaranju bubnja koji daje ritam njihovim konstantnim pesmama od strane obezbeđenja na ulazu izazvali su prve čarke. Za nastavak, krive su, naravno, obe strane. Navijači su "na ogradi" provocirali policajce.

S druge strane, ljudi pod punom ratnom opremom, kakve viđamo na domaćim stadionima, "hrabro" su se suprotstavljali "huliganima" kroz ogradu. U jednom trenutku bilo je zanimljivo videti kako zbunjeni policijski pas, treniran da reaguje na agresiju, napada policajca koji je uporno pendrekom udarao po ogradi.

Smirenje strasti je usledilo tek nakon ulaska sledećeg, većeg broja pripadnika žandarmerije direktno na tribine, i njihove neselektivne udaračke petominutne aktivnosti. U međuvremenu, ograda je popustila na pojedinim mestima, bilo je i okrvavljenih, a jedan "ugroženi" policajac je pucao tri puta u vazduh.

Prema izjavi očevidaca, policija je batinala i u toaletu, i na stadionu, a ni navijači, već naviknuti na ovakve scene, nisu ostajali dužni. Dvoličnost je, međutim, dobila pun sjaj tokom cele nedelje u beogradskoj štampi.

Kao da su se takmičile pojedine novine da optuže navijače, huligane i izgrednike, spominjući broj polomljenih stolica i materijalnu štetu na stadionu. Da ironija bude veća, na delu na kome su bile Delije u Zrenjaninu nema stolica niti ih je uopšte i bilo!

Da ipak malo svetlije prođe ovo kolo, pobrinuo se OFK Beograd, odigravši neverovatno efikasno u nedelju protiv Voždovca. Šest puta su plavi sa Karaburme pogodili mrežu protivnika, koji su pak uzvratili sa dva pogotka. Osam golova na jednoj utakmici odavno nije viđeno na našim prostorima, što je popravilo prosek golova u ovom kolu na najboljih 3,83 po utakmici.

Milena Ružić

Železnik je Evropa

Sve je bilo kao u bajci. Dvorana u Železniku je proključala, već je sve bilo rešeno, FMP ide dalje, a Dragan Labović je namerno napravio petu ličnu grešku 10 sekundi pre kraja. Želeo je da napusti parket uz ovacije, što mu naravno niko ne zamera. Jer, bio je zvezda pobede pantera nad Jerusalimom! Pozdravio je to i prvi čovek FMP-a, Nebojša Čović, nazdravio mu za dobru igru i pobedu! Dragan Labović je u poslednjoj četvrtini sam postigao 13 od 29 FMP-ovih poena.

Nekada najbolji junior Evrope pokazao je da kao i cela ekipa izrasta u igrača velikog formata. Sjajnom igrom je ceo tim uzvratio Jerusalimu i revanširao se duplo za poraz od devet poena u prvom meču i plasmanom u polufinale ULEB kupa ponovio najveći klupski uspeh na evro sceni ostvaren 2004. godine.

Činilo se do 31. minuta da će iskusni Izraelci uspeti da sačuvaju prednost iz prvog meča. Jerusalim je nametnuo svoj ritam igre, dobro se snalazio na česte promene odbrane FMP-a, u više navrata je imao i prednost. Ipak, za manje od minuta, domaći košarkaši su postigli tri trojke, i to prvo Teodosić, pa Erceg i Labović. FMP je stao na noge, dvorana je takođe ustala i zajedničkom energijom su uspeli da veliki meč privedu kraju.

Doduše, pokušali su Izraelci da se vrate u meč, prišli su na koš zaostatka za našim predstavnikom, u ukupnom skoru. Ipak, nova minijatura Labovića donela je domaćinu mirnu završnicu, u kojoj je bilo vremena i za egzibiciju. Talentovani momak iz Prokuplja je u poslednjoj četvrtini radio šta je hteo, prikazao mnogo znanja i košarkaške veštine. Pantesi su anulirali prednost Izraelaca već u prvoj četvrtini, a kapiten Krstović je, uprkos povrede, pomogao drugovima u tom delu igre.

Na kraju se stekao utisak a trener Jerusalima Dan Šamir nije imao na klupi dovoljno kvalitetnih igrača koji mogu kvalitetno da zamene Marija Ostina, Meira Safna i Cinija Bauersa. Dan Šamir je posle utakmice prokomentarisao:

Ovo nije bilo naše veče. FMP je igrao agresivno, sve je uradio baš kako je trebalo. Želim mu puno sreće u polufinalu, FMP je jedna od retkih ekipa u Evropi koja pravi igrače i ređa uspehe. To je za poštovanje. U prvom meču smo nametnuli naš ritam, zbunili smo FMP zonom i dobro smo šutirali. Ovoga puta sve je bilo suprotno.

Strateeg FMP-a Vlada Vukoičić pohvalio je svoje igrače na dobroj igri:

Zahvalio bih se i navijačima koji su priredili pravi spektakl. Nadam se još boljoj podršci u revanš meču sa Lijetvous Ritas-om u polufinalu.

O samoj utakmici Vukoičić je rekao:

Dogovorili smo se da odigramo svaki napad i odbranu kao da su poslednji. U tome smo uspeli u prvoj četvrtini, ali smo se u drugoj zbunili i previše oslanjali na individualne akcije. Meč smo rešili jakom voljom i odbranom u poslednjem periodu. Stvari su se okrenule u našu korist i to smo umeli da iskoristimo.

Raspršeni snovi crno-belih

Crno beli su za dlaku propustili senzacionalnu pobedu nad Olimpijakosom usred Atine. Sve do nepunih 35 sekundi pre kraja Partizan je bio potpuno izjednačen sa skupim grčkim velikanom. Onda im je sve snove o plasmanu u četvrtfinale najjačeg evropskog takmičenja trojkom raspršio Ameriknac Aleks Eker.

Vujoševićevim pulenima se ne može mnogo zameriti, borili su se Perović i drugovi do poslednjeg daha u meču koji im je mogao ipak otvoriti vrata neverovatnog uspeha u to 16 Evrolige. Sada im samo pobede protiv Huventuda i CSKA donose plasman među osam najboljih timova Evrope. Kako su i najavljivali, crno-beli su u duel sa Olimpijakosom ušli rasterećeno što je rezultiralo izjednačenom igrom na početku. Domaćin je uspeo, kao što je u Beogradu, da se na samom startu ubedljivo odlepi i omogući sebi miran nastavak igre. Vodio je Olimpijakos sa 11 poena, ali su se crno-beli vratili u igru. Trojke Tepića i odličnog Kamingsa ponovo su donele podnošljiv minus.

Greška arbitra u 18. minuta kod rezultata 34:29 kada je "Bejbi Šek" izblokirao Perovića sa rukom proturenom kroz obruč, na trenutak je promenila tok stvari na parketu. Zbog prigovora je Vujošević dobio tehničku grešku, Pen iskoristio oba bacanja za Olimpijakos, pa je prednost narasla na osam poena na poluvremenu. Dve trojke Tripkovića na početku drugog dela su vratile neizvesnost meču. Onda je Perović doprineo izjednačenju, da bi zatim Tepić sa pet vezanih poena doveo crno-bele na obećavajućih plus sedam.

Trener Olimpijakosa Geršom je trgnuo svoj tim tajm autom pa je Partizan u poslednjih 10 minuta ušao sa pola koša viška. Psihički mnogo stabilniji crno beli su odlično krenuli i u poslednjoj četvrtini. Do samog kraja je vođen šuterski okršaj Ekera i Domerkanta sa jedne, odnosno Drobnjaka i Kamingsa sa druge strane. Trojkom Partizanovog Amerikanca 35 sekundi pre kraja rezultat je bio izjednačen ali je neverovatni Aleks Eker u narednom napadu odgovorio istom merom, preko ruke Tepića, i time praktično doneo trijumf Pirejcima. Beograđani su za poslednji napad imali dovoljno vremena, ali su pokušaji Kamingsa i Drobnjaka da meč odvedu u produžetke bili neuspešni.

Bruka na Mestalji

Šampion Evrope neće braniti tron, iako je pobedio u Liverpulu, ali nedovoljno. Barselona je eliminisana, ali i prvaci Italije, Francuske i Portugala u osmini finala Liga šampiona. Ipak, prvi dan ovog dela takmičenja, utorak, obeležila neviđena tuča na Mestalji između igrača Valensije i Intera. Upravo tuča je bilo ono najzanimljivije što su pokazali igrači španske i italijanske ekipe. Od igre nije bilo mnogo za gledati.

U dalji nastavak takmičenja prolazi Valensija, zahvaljujući nerešenim rezultatima u gostima 2:2, kod kuće u utorak 0:0. Kad je utakmica bila završena, igrač domaćih Karlos Marćena j šutnuo Nikolasa Burdisa i Intera, i lavina je krenula. Gnevni Argentinac je zatim počeo redom da se obračunava sa fudbalerima Valensije. Prvo sa Marćenom, pa Hoakinom i Hugom Vijanom, ali nije video rezervistu Davida Navara koji ga je udario sa leđa. Tada su se umešali i Ibrahimović, Mahkon, Kordoba.

Posle utakmice, trener Intera Roberto Manćini, dobacio je u prolazu novinarima da je Burdisu slomljen nos. Sportski direktor Valensije Amedeo Karboni je rekao: "Jeste bilo ružno, ali dešava se ponekad." Barseloni nije mnogo pomoglo protiv Liverpula na Enfildu ni što je posle dugog vremena napadački trio Ronaldinjo Eto - Mesi bio od početka u igri.

Liverpul je ponovo održao lekciju Kataloncima u disiplini, ali i želji, snazi i pokretljivosti i samo čudo je spasilo gol gostiju. Dva puta su pogodili prečku (Rise i Sisoko), nekoliko puta su golman Vlades i jednom Pujol vadili loptu sa gol linije. Takvi promašaju su morali da se osvete, ali ipak ne kobno, pošto je tim Rafe Beniteza iz Liverpula imao veliku prednost iz prvog meča (2:1).

S druge strane, Ronaldinjo je pogodio stativu u 53. minutu, a rezervisa Guđonsen zatresao mrežu, što nije uspelo zvezdama Barse. Ipak, sve to je bilo nedovoljno, i Barselona je van trke za titulu. Liverpul nastavlja dalje.

Lion je po mnogima bio favorit na svom terenu, ali nije uspeo da dođe do plasmana u četvrtfinale, i to četvrti put po redu. Sjajnom nizu petostrukog prvaka Francuske je došao kraj, prvim porazom u 19. evropskom meču. Posle 0:0 u prvoj utakmici Roma je bila već prežaljena, ali su Italijani uspeli da iskoriste jalovu nadmoć domaćina i već u prvom poluvremenu obezbede nedostižnu prednost od 0:2. Golove su postigli kapiten Frančestko Toti što nije za njega svojstveno glavom posle centaršuta Toneta, a drugi Brazilac Mansini, posle sjajne solo akcije, kad umalo nije poslao u bolnicu nesrećnog Reveljera.

Burno je bilo pre meča Čelzi Porto na Stamford Bridžu. Toman Abramovič je svakom gledaocu poklonio po plavi šal, pa je utakmica počela u dobrom raspoloženju, koje je stišao Rikardo Kvarešma. Izbegao je ofsajd zamku u 15. minutu i lako savladao Petra Čeha. Za prolaz dalje od tog trenutka Čelziju je trebala pobeda od 2:1 (posle portugalskih 1:1), što su oni i uradili.

Kladioničarski, utakmica je bila "iz dvojke u keca". Izjednačio je Roben sa oko 27, a golman gostiju Helton je tragično loše procenio let lopte. Pobedu je doneo Mihael Balak, kritikovani Nemac, i to na asistenciju Ševčenka, još jednog igrača koji je stalno na meti prekora.

Kraljevi pali u Bavarskoj

Čudno ili ne, Real Madrid je očekivano izgubio od Bajerna u Minhenu i pridružio se ljutom rivalu Barseloni, dan ranije eliminisanom od Liverpula. Da se "kraljevskom klubu" piše loše, bilo je vidljivo već posle desetak sekundi kada je posle dodavanja Salihamidžića Holanđanin Roj Makaj savladao Ikera Kasiljasa i postao strelac najbržeg gola u istoriji Lige šampiona.

Bavarci su, poneseni ranim vođstvom, mogli još u prvom poluvremenu da dokrajče nikad slabijeg, tačnije jadnijeg Reala, ali sjajni golman kraljeva Kasiljas je tri puta bio pobednik u susretu oči u oči sa Makajom i Podolskim. Trener Fabio Kasiljas je od starta drugog poluvremena na teren poslao Antonija Kasana, ali ni to nije pomoglo.

Bajer je u 66. minutu posle kornera Švajnštajgera poveo sa 2:0, a strelac je bio Brazilac Lusio. Poslednju nadu Madriđanima dao je sudija Luboš Mihel koji je u finišu meča jedan start Lusija nad Robinjom okarakterisao kao penal i omogućio Rudu van Nistelroju da za utehu postigne svoj 49. gol u Ligi šampiona. Za jubilanri pedeseti moraće Holanđanin da sačeka ipak sledeću sezonu.

Relativno iznenađenje je eliminacija Arsenala od PSV-a. Posle 1:0 za Holanđane u Ajndhovenu, bilo je jasno da će tobdžije za koje nije od početka igrao Tijeri Anri imati težak zadatak. Ipak, kada je domaći tim poveo komičnim autogolom Aleksa (koga je lopta pogodila posle kornera Denilsona), ukazala se nada. Međutim, osam minuta pre kraja Fortuna je vratila dug Brazilcu i Aleks je savladao Lemana i odveo PSV u četvrtfinale. Na taj način Arsenal, prošlogodišnji finalista, doživeo je istu sudbinu kao i šampion Barselona.

Englezi posebno žale jer je propala prilika da njihovi klubovi čine polovinu učesnika četvrtfinala, pošto je Mančester Junajted rutinski savladao Lila. Bilo je to veče Henrika Larsona. Šveđanin je postigao jedini gol na meču i na najlepši mogući način priveo kraju svoju tromesečnu misiju na Old Trafordu. Naravno, Nemanja Vidić u dresu Mančester Junajteda bio je sjajan tokom svih devedeset minuta a malo je nedostajalo da ponovo postigne gol.

Milan je, kao što se i očekivalo, elinisao Seltik, ali tek golom Kake u trećem minutu produžetka. Zanimljivo je da je to njegov prvi gol u ovoj godini. Bio je to prvi produžetak u osmini finala Lige šampiona posle tri godine. Kaka je pre toga, tri minuta pre isteka vremena pogodio i prečku.

Mijatović ne garantuje za Kapela

Sportski direktor Real Madrida Predrag Mijatović nije mogao da garantuje da će Fabio Kapelo biti trener tog kluba u subotu, kada će njegov tim igrati veliki derbi španskog prvenstva, protiv Barselone.

Eliminacija Reala u osmini finala Lige šampiona, porazom od Bajerna iz Minhena, poslednji je u nizu neuspeha "kraljevskog kluba". Ove sezone kao glavni krivac za loše partije kluba u španskim medijima označen je Kapelo.

"U ovom trenutku ne mogu da garantujem da će Kapelo sedeti na klupi u subotu na 'Kamp Nou'", citirali su Mijatovića španski mediji. "Ali, u principu, Kaelo će biti trener protiv Barselone", dodao je.

Posle jučerašnjeg poraza od Bajerna, Kapelo je rekao da je "na klubu da odluči" da li će on otići. Sa druge strane predsednik kluba je rekao da želi da vidi da li je Kapelo "dovoljno jak" da nastavi.

"Trener takođe mora da kaže da li smatra da je sposoban da poboljša situaciju", dodao je Kalderon, navodeći i da dovođenje novog trenera u martu nije najbolje rešenje.

"Tražiti rešenje za tri preostala meseca (sezone) ne izgleda kao prava stvar. Drugačije bi bilo kada bismp imali šansu da dovedemo trenera za ova tri meseca i za naredne dve godine. U svakom slučaju, ta situacija mi se ne dopada", rekao je Kalderon.

Real Madrid bi ove sezone lako mogao da završi bez trofeja, što bi bila četvrta uzastopna "sušna" godina. Lošiji niz Real je imao samo jednom - krajem 1940-ih i početkom 1950-ih godina, kada nije osvojio trofej šest sezona.

Real je već eliminisan iz Kupa kralja, sada i iz Lige šampiona, a jedina preostala šansa je Primera. Trenutno je u Primeri četvrti, sa šest bodova manje od lidera - Sevilje, 13 kola pre kraja šampionata.

Brazilac u Orlovima!

Beli Orovi su od 6 marta još više ojačali svoj igrački kadar. U želji da stvore moćan tim, Orlovi su uspešno priveli kraju pregovore sa brazilskim asom i iskusnim internacionalcem Netom.

Osni Purificacao Neto ima 27 godina i igra na poziciji napadača, mada se odlično snalazi i u veznoj liniji. Odlikuje ga sjajna individualna tehnika, snažan udarac kao i golgeterske sposobnosti. Bio je sedam puta reprezentativac Brazila u selekcijama do 20 godina i član najboljih prvoligaških Brazilskih ekipa, Vasko de Gama i Palmeiras.

Zanimljivo je da je Neto sam izrazio želju da igra za Bele Orlove jer je po njegovim rečima to tim " koji igra najlepši i najbolji fudbal u Kanadi". Lično poznaje igrače Orlova, za koje kaže da su sjajni momci, vrhunski fudbaleri i da se nije mnogo dvoumio za koga će da igra. Jedva čeka početak sezone i dodao je "da će se brazilska zastava ponosno vioriti pored srpske…"

Neto ima odmah pravo nastupa. Ako se po jutru dan poznaje, biće više nego zanimljivo ove sezone. Nezvanično se saznaje da dolaskom Brazilca nije stavljena tačka na pojačanja i da se očekuju nova zvučna imena…

Bekam u depresiji

Nakon povrede koju je doživeo u prvenstvenoj utakmici, Dejvid Bekam je, tvrde španski mediji, u depresiji. Naime, vezista Reala, Englez Dejvid nije se pojavio na zakazanom intervju na radiju Kadena Ser. Voditelj je objasnio da je fudbaler malo depresivan zbog povrede.

Po prvim procenama, zbog desnog kolena, Bekam će morati da pauzira najmanje mesec dana. Tako je propala namera trenera engleske reprezentacije Stiva Meklarena da gleda mogućeg kandidata za nacionalni tim u utakmici osmine finala Lige šampiona.

Maradona pod istragom

Argentinska sudska vlast pokrenula je istragu o bankovnim računima fudbalskog velikana te zemlje Dijega Maradone, u okviru istrage o porezu, rekao je jedan izvor iz centralne banke Argentine.

Centralna banka je zatražila od argentinskih banaka da dostave izvode o bilo kakvim promenama na računima Maradone. "To je zahtev poreskog suda", rekao je izvor.

Argentinski dnevni list "Klarin" piše danas da će vlasti istražiti sve transakcije koje je Maradona obavio od 2005. godine.

Maradona je pod sličnom istragom u Italiji, gde se suočava sa optužbom za izbegavanje poreza.

Prošle godine italijanski policajci zaplenili su dva ručna sata "Roleks" od Maradone kada je stigao u Italiju zbog dobrotvornog meča. Tada je saopšteno da on duguje 31 milion evra, sa kamatama, iz vremena kada je igrao za Napoli.

Od kada se povukao iz fudbala 1997. godine, Maradona je imao problem sa zavisnošću od kokaina, pa je nekoliko godina proveo na rehabilitaciji. Imao je i drugih zdravstvenih problema, zbog kojih mu je i život bio ugrožen.

Klivlend bolji od Detroita

Košarkaš Klivlenda Lebron Džejms postigao je 41 poen za pobedu svog tima nad Detroitom od 101:97, posle produžetka, u meču odigranom u noći između srede i četvrtka.

Tim trijumfom Klivlend se približio vodećoj poziciji Centralne divzije NBA lige, a Džejms je upisao svoj rekord ove sezone po broju postignutih poena.

Tim koševima, Džejms je dodao osam asistencija i sedam skokova.

Klivlendu je to bila treća uzastopna poebeda, a Detroitu drugi poraz za redom.

Aleksandar Pavlović bio je u startnoj postavi Kavalirsa i odigrao je skoro 39 minuta. Postigao je šest poena, a tome je dodao pet skokova i četiri asistencije.

Ekipu Detroita predvodio je Ričard Hamilton, koji je postigao 29 poena, a Kris Veber dodao je 20 poena i 11 skokova, dok je Čansi Bilups upisao 16 poena i 14 asistencija.

Ekipa Hjustona savladala je Boston sa 111:80, a centar Roketsa Jao Ming je zabeležio 11 poena za 18 minuta, u svojoj drugoj utakmici posle duge pauze zbog povrede.

Majami je u drugom poluvremenu duela sa Čikagom obezbedio ubedljivu pobedu od 103:70, a Šakil O'Nil je trijumfu doprineo sa 24 poena, devet skokova i osam asistencija.

Atlanta je konačno prekinula niz od šest poraza, pošto je sinoć bila uspešnija od Vašingtona - 100:97.

Uefa protiv Valensije i Intera

Evropska fudbalska asocijacija (UEFA) pokrenula je potupak protiv Valensije i Intera iz Milana, optuživši dva kluba za nedolično ponašanje, zbog tuče između igrača na jučerašnjoj utakmici Lige šampiona.

Igrač Valensije David Navaro započeo je tuču na kraju utakmice, kojom je španski klub remijem sa Interom (0:0) obezbedio plasman u četvrtfinale.

Defanzivac Valansije izjavio je da se stidi zbog svog ponašanja, ali teško da će ga to spasiti, pošto je utrčao na teren i udario igrača Intera Nikolasa Burdisa u lice, slomivši mu nos.

Navaro i njegov saigrač Karlos Marčena, koji je takođe učestvovao u tuči, optuženi su za nesportsko ponašanje, kao i Burdiso i još Interovi Ivan Kordoba i Maikon.

UEFA je saopštila da će oba kluba biti pod istragom, a da će slučaj razmatrati i kontrolna i disiplinska komisija, 14. marta.

Mančester bez Silvestrea par nedelja

Fudbaler Mančester junajteda Mihael Silvestre neće moći da igra nekoliko nedelja, pošto je išačašio rame u jučeršnjoj utakmici protiv francuskog Lila, u Ligi šampiona.

Levi bek Mančestera povredio se u sudaru sa protivničkim igračem u skoku posle kojeg je odnet sa terena.

Klub nije precizirao koliko dugo će odsustvovati Silvestre, ali takve povrede izuskuju najmanje dve nedelje pauze.

Mančester junajted je već bez napadača Ule Gunara Sulšera (Ole Gunnar Solskjear) i Luja Sae (Saha), kao i veznog igrača Darena Flečera.

Od naredne nedelje trener Aleks Ferguson neće moći da računa ni na Henrika Larsona koji se vraća u švedski klub Helsingborg, pošto je u Engleskoj bio na pozajmici tokom pauze u švedskom šampionatu.

Ipak, Ferguson ne bi trebalo da ima problema sa zamenom za Silvestrea pošto na levom beku igraju i Gabrijel Hajnce, Džon O'Ši i Patris Evra.

Makajev gol najbrži u Ligi šampiona

Napadač Bajerna iz Minhena Roj Makar postavio je novi rekord Lige šampiona, postigavši gol posle samo 10 sekundi utakmice sa Real Madridom.

Do večeras je rekord držao Žilberto Silva, koji je dao gol za PSV Ajndhoven samo 20 sekundi nakon početka utakmice sa Arsenalom, u septembru 2000. godine.

Bajern i Real igraju večeras u Minhenu revanš meč osmine finala Lige šampiona. U prvom meču u Madridu bilo je 3:2 za Real.

Anand u izvrsnoj formi

Tradicionalni šahovski turnir "Linares 2006" ove godine se igra u dva dela:

U Moreli (Meksiko) turnir se igra od 16-tog do 25-tog februara a u Linaresu (Spanija) od 2-og do 11-tog marta.

Na turniru učestvuju: Veselin Topalov (2783), Visvanatan Anand (2779), Peter Leko (2749), Levon Aronian (2744), Aleksandar Morozevic (2741), Timur Rađabov (2729), Peter Svidler (2728) i Magnus Karlsen (2690). Nagradni fond iznosi 314,000.00 EURA. (Prvo mesto- 100,00.00, drugo -75,000.00, trece - 50,000.00, cetvrto - 30,000.00, peto - 20,000.00, sesto - 15,000.00 , sedmo - 13,000.00 i osmo - 11,000.00 EURA. Posle sedam odigranih kola u vođstvu su Anand i Karlsen sa po 4.5 osvojena poena.

Interesantno je napomenuti da je Vasilij Ivančuk uvršten umesto Timura Rađabova koji je napustio turnir posle krađe koja se dogodila u sobi njegovog oca. U jedanaestom kolu postignuti su sledeći rezultati:

Jork napustio reprezentaciju

Napadač engleskog Sanderlenda odlučio je da više ne igra za reprezentaciju Trinidada i Tobaga, kako bi se posvetio naporima kluba da se vrati u Premijer ligu.

Jork, bivši igrač Mančester junajteda, bio je kapiten Trinidada i Tobaga na prošlogodošnjem Svetskom prvenstvu, na kome je ta reprezentacija debitovala.

Odigrao je 59 utakmica za nacionalni tim i postigao 26 golova.

Tridesetpetogodišnji Sanderlend došao je u Sanderlend u avgustu sa bivšim saigračem, a sada trenerom tima Rojem Kinom.

Sekretar FS Slovačke optužen za mito

Policija u Bratislavi optužila je vršioca dužnosti generalnog sekretara Fudbalskog saveza Slovačke Vladimira Vankea da je uzeo mito, što je on demantovao.

Policija je saopštila da je 61-godišnji Vanke optužen da je primio 10.000 kruna (380 dolara) od vlasnika jednog kluba, kako bi završio posao oko registracije jednog igrača.

Državni tužilac sada mora da odluči da li će podići optužnicu protiv Vankea, koji bi mogao da bude osuđen na tri do osam godina, ukoliko ga sud proglasi krivim.

Vanke, koji je na slobodi, održao je konferenciju za novinare, na kojoj je odbaciio optužbe.

"Informacije nisu zasnovane na istini", rekao je on. "Neophodno je, sa moje tačke gledišta, ne samo da skine ljaga sa mog imena, već i sa Fudbalskog saveza Slovačke", dodao je Vanke.

Luj Saa van terena

Fudbaler Mančester juanjteda Luj Saa (Saha) biće van terena četiri nedelje zbog povrede tetive, saopštio je taj klub.

Dvadesetosmogodišnji francuski reprezentativac, koji je postigao 13 golova u 32 utakmice Junajteda ove sezone, povredio se na jučerašnjem treningu.

Mančester junajted imaće sada problem u napadu, jer se Henrik Larson vraća u Švedsku naredne nedelje, pošto je bio samo nakratko pozajmljen, a Ole Gunar Sulskjer (Solskjear) neće igrati do kraja meseca posle operacije kolena.

U Premijer ligi, Junajted trenutno ima devet bodova više od drugoplasiranog Čelsija. Večeras igra revanš meč osmine finala Lige šampiona sa francuskim Lilom, a predstojećeg vikenda igra u četvrtfinalu FA kupa sa Midlsbroom.

Blater smirio Poljake

Ljubitelji fudbala u Poljskoj konačno mogu mirno da spavaju. Njihova reprezentacija neće biti izbačena iz kvalifikacija za prvenstvo Evrope 2008, a nacionalni savez će nastaviti zajedno sa ukrajincima kampanju za dobijanje organizaciju kontinentalnog prvenstva 2012. Ukratko, to su zaključci posle posete predsednika Sepa Blatera, koji se sastao sa predsednikom Poljske Lehom Kačinjskim i izgladio nesporazum oko mešanja vlade u nadležnosti FS. Poljski ministar sporta Tomaš Lipjec je u januaru ove godine suspendovao 35 članova Izvršnog odbora nacionalnog fudbalskog saveza, zbog korupcije, čime se zamerio zvaničnicima FIFA i UEFA. Novi izbori za FA će biti do kraja godine.

Jelena Janković u emisiji Si-En-Ena

Američka televizijska stanica Si-En-En (CNN) snimila je emisiju "Jedan dan sa JJ", u kojoj će predstaviti najbolju teniserku Srbije i devetu igračicu sveta Jelenu Janković.

Ekipa čuvene američke TV stanice provela je ceo dan sa Jankovićevom.

"Bilo je veoma lepo i uzbudljivo družiti se ceo dan sa kamerema, ekipom Si-En-Ena, zaista velikim profesionalcima. Pratili su me u stopu, od doručka, treninga, dok sam imala jednočasovno druženje sa medijima i potpisivala autograme, a snimali su me i u hotelu, teretani, bukvalno na svakom mom koraku", rekla je Jankovićeva.

Prema njenim rečima, oni su bili oduševljeni njom, kao i ona njima.

"Pitali su me kada ću biti svetski 'broj 1', a moj odgovor je glasio - uskoro! Snimala sam i kampanju za Otvoreno prvenstvo SAD. Uživala sam, kao i pre par dana dok sam radila reklamu za VTA u pustinji kraj Indijan Velsa. Sada se potpuno okrećem tenisu, jer vreme je za nove bitke i nove pobede", zaključila je Jelena.

Dindan psuje na srpskom

Milan Biševac se brzo uklopio u tim Lansa, u Francuskoj. Defanzivac je posebno oduševljen reprezentativcem Obale Slonovače Arunom Dindaneom.

Fenomenalan je igrač, koga bi svako želeo u ekipi kaže Biševac. Iznenadio me je jednom prilikom, posle treninga, kada je počeo da peva srpsku pesmu. Pitao sam ga odakle je zna, a on mi je rekao da je u Anderlehtu bio nerazdvojan sa Nenadom Jestrovićem i van terena, i da ga je mnogo toga naučio. Čak je posle i opsovao na srpskom, što mi je bilo takođe simpatično.