sweethome4yu
ZUBARI NIS

Broj 1098, 13. april 2007.

Da li je šampionat gotov!

Aprilski 129. derbi je po najavama trenera bio više od utakmice za prestiž. Pobeda je donosila Partizanu priključak u borbi za titulu, a Crvenoj zvezdi sigurnu završnicu prvenstva sa devet bodova prednosti u odnosu na večitog rivala. Sigurno ga nećemo pamtiti po dobroj igri i mnogo šansi. Šansi skoro da i nije bilo.

Što je vredelo zapamtiti uradio je Milan Purović, napadač Crvene zvezde. Nad njim je Bajić u 45. minutu skrivio penal i zbog toga dobio crveni karton čime su crveno-beli celo drugo poluvreme imali brojčanu nadmoć. Na nesreću, Koroman, koji je jedini smogao hrabrosti da šutira penal, nije bio uspešan. Zatim, Purović je posle izvanrednog centaršuta Baste sa desne strane u 60. minutu glavom prosledio loptu u mrežu za 1:0. Tim rezultatom je derbi i završen.

Prvih dvadesetak minuta utakmice Partizan je imao blagu terensku prednost ali bez izglednih šasni za gol. Kraj poluvremena pripao je Crvenoj zvezdi, a posledica toga je i penal koji je Korman šutirao jako loše i dao šansu onižem drugom golmanu Partizana, Kipraninu Asprogenisu ga ga lako odbrani.

Drugo poluvreme je pripalo Crvenoj zvezdi koja je sve do 86. minuta igrala sa igračem više. Još jednom je Purović bio taj koji je imao glavnu rolu na ovoj utakmici, zbog drugog žutog kartona morao je napolje!

Utakmica je bila nervozna, sa dosta "rvanja" i grubih startova. Pre kraja teren su zbog povreda napustili Kastiljo i Pantić (Crvena zvezda) i Nađ (Partizan). Nađ se požalio na staru povredu zadnje lože, Kastiljo takođe ima povredu lože zbog koje će skoro sigurno proputiti sledeći meč u Novom Sadu a Pantiću je polomljena potkolenica i još uvek se ne zna koliko će trajati njegov oporavak. Za sada je u gipsu!

Mnogo primedbi izrečeno je i na račun sudijske trojke. Pre svega povodom dosuđenog penala i, kako tvrde vatrene pristalice Partizana, nedosuđenog ofsjada koji je prethodio prekršaju u šesnaestercu u tom 45. minutu. Naknadne analize snimaka pokazaće ko je u pravu a ko ne.

Gledalaca je bilo manje nego što se očekivalo ali su uglavnom bili na visini zadatka. Ipak sreda nije dan za odigravanje derbija. O tome bi morali da razmišljaju organizatori lige. Zvezdini navijači su još jednom pokazali da su pravi "mangupi" pa su pred sam kraj utakmice zbunili "grobare" parolom: "Zeko odlazi nja, nja, nja nja…Bjeko odlazi nja, nja nja … Hoćete mi da ih oteramo kad vi ne možete?" I do kraja utakmice "solidarisali" su se sa protestom Partizanovih navijača.

Jug je međutim ostao nem. Ni ovaj derbi nije ostao bez sukoba policije i navijača posle utakmice. Uhapšeno je nekoliko navijača a povređeno šestoro.

Stadion Crvene zvezde; Gledalaca oko 25.000

Sudija: Dejan Filipović

Strelac: Purović u 60. minutu

Crvena zvezda: Ranđelović, Pantić (Rašković 49.), Bajalica, Tutorić, Anđelković, Basta, Milovanović, Kastiljo (Trajković 22.), Milijaš, Koroman (Perović 78.), Purović

Partizan: Asprogenis, Rukavina, Bajić, Mihajlov (Odita 90.), Lomić, Smiljanić, nađ (Gulan 36.), Maletić, Zajić (Rnić 46.), Lazić, Lazetić

- Ponosan sam na naše igrače. Svih 90 minuta su išli na pobedu, čak i kada smo ostali sa igračem manje. Nismo uspeli, ali igrači su dali sve od sebe i čestitam im na tome. Trka se nastavlja. Izgubili smo bitku ali ne i boj. Ova liga je dosta ujednačena i ima terena gde svi možemo da izgubimo još dosta bodova. Borićemo se do kraja. Mi smo diktirali tempo tokom čitave utakmice. Glavni razlog poraza je to što smo ostali sa deset igrača. Međutim, čak i tada nismo razmišljalli o odbrani sopstvenog gola već smo pokušali da izjednačimo rezultat, jer nismo bili zadovoljni sa njim niti u jednom trenutku."

Boško Đurovski, trener Crvene zvezde:

- Prvo veliko bravo za moje igrače. Pokazali su karakter, pokazali su da imaju srca. Drugo: zahvaljujem se navijačima. Bili su uz nas i još jednom pokazali da su najbolji na svetu. Treće i najvažnije, pobedili smo Partizan i načinili još jedan korak ka osvajanju titule. Ima, istina, još dosta da se igra. Biće teško do kraja kao što je bilo i u derbiju. Pokazali smo da možemo da se nosimo sa Partizanom i sa ostalima računajući na sve igrače iz našeg pogona. Dobro smo počeli utakmicu. Sredinom prvog poluvremena imali smo malu krizicu. Iako smo na kraju poluvremena promašili penal sve je dobro izgledalo. U drugom delu smo dali gol na vreme i što je važno igrali smo svoju igru sa dobrim i lošim stranama. Na kraju, najbitnije je da smo pobedili.

Boško Đurovski je objasnio i redosled izvođenja jedanesteraca u timu Crvene zvezde:

- Prvi koji bi trebalo da izvodi penale je Milovanović, drugi je Milijaš, međutim Koroman je uzeo loptu i nisam želeo ništa da kvarim. Volim igrače koji preuzimaju odgovornost i na kraju smo ga u poluvremenu svi podržali bez obzira na ishod. I u značajnijim utakmicama veliki igrači su promašivali penale. Još jednom mu čestitam na preuzimanju odgovornosti.

Među 18 Zvezdinih igrača u protoklu nije bilo nekih do sada standardnih:

- Tim čini 18, igrača, na našu sreću svi osim Đorđevića su bili zdravi. Ja preuzimam odgovornost i odlučujem ko će početi utakmicu a ko sedeti na klupi, praveći strategiju i računajući da postoji drugo poluvreme.

Jedino što Zvezdin trener nije rekao to je da je Burzanović neposredno pre početka utakmice imao problema sa temperaturom.

Ljiljana Ružić

U polufinalu Mančester i Čelsi

Fudbaleri Mančester junajteda i Čelsija plasirali su se u polufinale Lige šampiona, pobedama u večerašnjim mečevima.

Mančester junajted je na svom terenu pobedio Romu sa 7:1 i tako nadoknadio "minus" iz prve utakmice u Rimu, kada je izgubio sa 1:2.

Čelsi je u gostima savladao Valensiju sa 2:1 i plasirao se u nastavak takmičenja pošto je prvi meč u Londonu završen 1:1.

Mančester junajted je postigao sedam golova i tako zabeležio jednu od svojih najubedljivijih pobeda u evropskim takmičenjima, ali i plasirao se u polufinale Lige šampiona, prvi put posle 2002. godine.

Engleski fudbaleri trebalo je da nadoknade minus od 1:2 iz Rima, a u nastavak takmičenja su se plasirali sa gotovo neverovatnih 8:3.

Igrači Mančestera "slomili" su otpor protivnika na početku utakmice kada su u samo osam minuta postigli tri gola.

Pred domaćom publikom Majkl Karik je postigao prvi gol u 11. minutu, Alen Smit je povisio u 17. minutu na 2:0, Vejn Runi u 19. minutu na 3:0, a zatim je Kristijano Ronaldo postigao još dva gola u 44. i 49. minutu.

Kerik je postigao svoj drugi gol i šesti za Mančester u 60. minutu, a fudbaler Rome Danijele de Rosi je samo malo smanjio prednost u 69. minutu.

Konačan rezultat 7:1 postavio je Patris Evra devet minuta pre kraja meča.

Pre početka meča u Mančesteru došlo je sukoba navijača i policije ispred stadiona.

Čelsi je u Valensiji pobedio domaćina u poslednjim minutima utakmice i sasvim zasluženo se plasirao u polufinale Lige šampiona.

Valensija je povela u 32. minutu golom Fernanda Morijentesa, ali posle toga su igrači Čelsija preuzeli inicijativu i u 52. minutu pogotkom Andrija Ševčenka izjednačili na 1:1.

U finišu, kada se činilo da će se igrati produžeci, Mišel Esjen je postigao gol i odveo Čelsi u polufinale.

Mančester junajted će u polufinalu igrati sa pobednikom meča Bajern -Milan, a Čelsi protiv pobednika susreta Liverpul-PSV.

Preostala dva meča četvrtfinala Lige šampiona, Bajern Minhen-Milan (2:2) i Liverpul-PSV (3:0), igraće se sutra u 20.45.

Do kraja godine biću među prvih 400

Mlada srpska teniserka Nataša Zorić, koja je trenutno na 620. mestu NjTA liste, izjavila je danas da joj je cilj da do kraja godine plasira među 400 najboljih igračica sveta.

Zorićeva, koja je ranije ovog meseca osvojila turnir u Dubrovniku u singl i dubl konkurenciji, a potom igrala i u finalu turnira u Cavtatu, na konferenciji za novinare u Beogradu ocenila je da će za ostvarenje tog cilja mnorati pre svega da popravi kondiciju.

"Sezonu nisam dobro počela zbog zdravstvenih razloga, ali sam ipak zadovoljna. Cilj mi je plasman među 400 najboljih na svetu, a da bih to ostvarila treba da poboljšam kondiciju, koja mi najviše nedostaje", rekla je Zorićeva, kojoj je prvim teniskim koracima naučio deda Drago, prvi trener Jelene Dokić.

Prema njenim rečima, teniski uzor uvek joj je bila nekada najbolja teniserka sveta, Švajcarkinja Martina Hingis.

"Igram napadački sa osnovne linije, ne volim duge poene, ne volim mnogo da trčim", rekla je Zorićeva, koja se u Beogradu priprema sa Fed kup reprezentacijom Srbije za predstojeće mečeve Evroafričke zone u Plovdivu.

"Fed kup bi trebalo da bude lepo iskustvo za mene kao mladu teniserku. Imamo kvalitetne treninge i trudiću se da ih maksimalno iskoristim", rekla je 17-godišnja srpska teniserka, koja će posle Fed kupa igrati na 25.000 dolara vrednom turniru u Makarskoj.

Večiti za Kapičića

Košarkaški savez Srbije pokazao je još jednom da je preuzeo sve loše manire srpskog političkog života. Rok za podnošenje kandidatura za novog predsednika košarkaške vlade istekao je u sredu, ali se do poslednjeg trenutka nije znalo ko zaista želi da se kandiduje. Spominjana su mnoga imena, između ostalih i Dragan Kićanović, koji je u međuvremenu "zagubljen" u prepucavanjima ostalih.

Crveno i crno-beli su uzdržani, iako su i jedni i drugi javno izjavili da su Kapičić i Čović, preostala dva moguća kandidata, dobar izbor i ljudi potrebni našoj košarci.

Smatram da bi i jedan i drugi bili dobro rešenje za savez rekao je Dragan Todorić, sportski direktor Partizana. - Čović se već nebrojeno puta dokazao, njegove organizacione sposobnosti uočljive su i u slučaju FMP-a. Dragan Kapičić je neistrošen i ima veliku želju da se uhvati u koštac sa problemima. Ponavljam, za nas su obojica veoma dobri kandidati, ali vanklupska ličnost bi bila prihvatljivija.

Iz tabora crveno-belih oglasio se Branko Kovačević:

- Kapičić bi možda bio idealniji za mesto predsednika zbog toga što ima neutralu poziciju. Nebojša Čović je već kandidat za člana Upravnog odbora, njegov izbor u Bord će sigurno proći, zato bi Kapičić trebalo da dobije mesto predsednika. On bi mogao na najbolji način da iskoordinira članove Upravnog odbora i u potpunosti bi se posvetio poslu.

Batica Mirković može da bira

Zoran Batica Mirković, bivši reprezentativac i fudbaler Rada, Partizana, Atletika, Juventusa i Fenerbahče krajem prošle sezone napustio je profesionalno bavljenje fudbalom i posvetio se privatnom biznisu. Ovih dana ipak je u situaciji da se vrati u fubalske vode, ali sada kao fudbalski funkcioner. S obzirom da su pred njim dve ponude, on je zatražio vreme da razmisli.

Prvo mu je Zvezdan Terzić u ime FŠ ponudio mesto direktora seniorske i mlade reprezentacije Srbije a potom je stigla i ponuda iz Humske da bude prvo pomoćnik Nenadu Bjekoviću a potom, kada ovaj ode, da preuzme mesto sportskog direktora kluba u kome je završio igračku karijeru.

Podnete tužbe u Mančesteru

Četvorica Italijana i 12 Engleza optuženi su danas pred sudom u Mančesteru, posle sukoba navijača Mančester junajteda i Rome pre i tokom jučerašnje utakmice Lige šampiona.

Oni su optuženi za više dela, od narušavanja javnog reda, učešće u tuči do posedovanja hladnog oružja.

Dvadest dve osobe su uhapšene u utorak, uključujući sedmoricu Italijana, koji su došli u Mančester na utakmicu četvrtfinala Lige šampiona, ali nisu protiv svih pokrenuti postupci.

Pre nego što je meč počeo, navijači oba kluba bacali su flaše i druge predmete na policiju izvan stadiona, a međusobno su se vređali.

"Bilo je nekih nereda izvan 'Old Traforda', ali nije bilo izveštaja da je iko završio u bolnici", kazao je zvaničnik italijanskog Konzulata u Mančesteru Glavio Senada. Bilo je manjih sukoba sa italijanskim navijačima koji su se vraćali u gradski centar nakon poraza Roma od 1:7.

Nasilje na "Old Trafordu", koje je počelo tri sata pre početka meča, nastavilo se i kada je meč počeo. Policija je pokušavala da razdvoji suprotstvaljene navijače dok su ulazili na stadion.

Policija je incidente opisala kao "male i izolovane".

"Zbog ponašanja veoma male grupe navijača Mančestera, policija je bila prinuđena da koristi palice i zaštitnu opremu, konje i pse, kako bi sprečila da se neredi rašire", saopštila je policija iz Mančestera.

Pobeda nad Jelenom za samopouzdanje

Ana Ivanović je uspela da pobedničko raspoloženje iz Amelija Ajlenda (igrala polufinale) prenese i u Čarlston (šljaka, 1.340.000 dolara). Savladala je u drugom kolu Argentinku Dulko, ali ono što joj se i dalje mota po mislima je pobeda nad Jelenom Janković u četvrtfinalu u Ameliji.

- Sve ukupno, to je za mene bio uspešan turnir rekla je Ana. Zadovoljna sam, recimo, povratkom u meč protiv Peng i naravno pobedom nad Jelenom Janković u dva seta. To mi je dalo samopouzdanje.

Ana Ivanović, trenutno 17. na svetu, izjavila je kako uživa u Čarlstonu:

- Uživala sam u svom prvom turniru na zelenoj šljaci. Da budem iskrena, mnogo mi se više dopada od crvene šljake. Šteta što je bilo toliko hladno, nisam se tome nadala.

Denver obezbedio mesto u plejofu

Košarkaši Denvera osigurali su mesto u plej ofu američke NBA lige pošto su u noći između srede i četvrtka pobedili Jutu u gostima sa 115:106.

Najefikasniji u pobedničkoj ekipi bio je Karmelo Antoni sa 32 poena i šest skovoa, a najviše mu je pomogao Alen Ajverson sa 22 poena i 12 asistencija. U poraženom timu najviše se istakao Mehmet Okur sa 20 poena.

Dalas je savladao Minesotu sa 105:88 i tako nastavio pobedničku seriju, iako su obezbedili nastavak takmičenja u plej ofu. Košarkaši Dalasu su i bez Dirka Novickog lako došli do bodova u ovom meču, jer je Minesota mogla da im parira samo u prve dve četvrtine.

U pobedničkoj ekipi Džoš Havard i Džejson Teri su postigli po 16 poena, dok je u Džastin Rid postigao 17 poena za Minesotu.

Majami je pobedio Vašington 85:82 i osigurao prvo mesto u Jugoistočnoj diviziji, a tome su najviše doprineli Entoni Voker sa 19 i Dvejn Vejd sa 16 poena.

Posao u Selti prilika da napredujem

Novi šef stručnog štaba Selte iz Viga Hristo Stoičkov izjavio je da je napustio funkciju selektora bugarske reprezentacije i preselio se u Španiju kako bi nastavio da se razvija kao trener.

" Još sam mlad trener, a kao selektor reprezentacije bih mogao da izgubim dosta vremena, dok bih u klubu mogao da naučim mnogo toga. Bila je to teška odluka, ali sam dobro razmislio. Sviđa mi se izazov", rekao je Stoičkov na svom zvaničnom predstavljanju.

Stoičkov će špansku ekipe predvoditi do kraja sezone.

"Shvatio sam da je za mene bolje da budem bliže španskom fudbalu i da svakoga dana treniram sa igračima", dodao je Bugarin.

Nekadašnji napadač Barselone se našao pod oštrim kritikama javnosti zato što je napustio bugarsku reprezentaciju usred kvalifikacija za Evropsko prvenstvo 2008. godine.

Bugari su trenutno na trećem mestu na tabeli kvalifikacione Grupe G, sa pet bodova zaostatka za vodećom Holandijom, koja je odigrala jednu utakmicu više.

Stoičkov je na klupi Selte zamenio Fernanda Vaskesa, koji je otpušten u ponedeljak. Selta je u poslednjem kolu španske Primere poražena od Rekreativa sa 2:4 i nalazi se u zoni ispadanja iz prve lige.

"Ovaj tim ima kvalitet i moram da igrače nateram da u preostalih devet utakmica daju sve od sebe... Moramo da zaboravimo prošlost i počnemo ispočetka", rekao je Stoičkov.

Bugarski trener će debi na klupi Selte imati u nedelju, kada će njegova ekipa u Vigu ugostiti Deportivo iz Korunje.

Prva pobeda i bodovi za Vesnu Kidišević !!!

Dvanesto kolo Toronto Preferans Lige najviše su obeležili prva pobeda i prvi poeni Vesne Kidišević, koja je tako stekla šanse da se bori i izbori da do kraja takmičenja poslednju poziciju na tabeli prepusti nekom drugom.

Da podsetimo, Vesna Kidišević je u takmičenje uključila kasnije zamenivši poslom zauzetog Mirka Stokanovića. To se desilo posle sedam odigranih kola kada je Stokanović imao 3 osvojena poena. Bilo je za očekivati da Kidiševićeva neće možda odmah moći da zaigra punom snagom zbog pauze u igranju kao i zbog neophodnog privikavanja na sistem takmičenja. Ipak, usledila su čak čeiri poraza što je zajedno sa Stokanovićeva tri gubitka od 5-7 kola, predstavljalo niz od sedam uzastopnih "nula". Posle takvog rezultata retko ko bi se oporavio, ali je Vesna smogla snage da pobedi u 12. kolu u meču protiv Tanje Gusev i Milana Pavlovića tako da sada sa više optimizma očekuje da će u naredna tri kola obezbediti dovoljan broj poena da ne bude poslednja (Gusev Tanja joj beži 6 poena a Vesić 7).

Kako su u međuvremenu odigrana i dva meča iz 13 kola, možemo reći da se neke stvari u vrhu tabele čine jasnijim. Jevtović je sa dve uzastopne nule doveo u pitanje svoj plasman na prva tri mesta i sada će, u borbi za medalju, imati mnogo više konkurenata nego ranije, dok su Višekruna i Filipović poprilično odmakli i verovatno sebe već vide na pobedničkom postolju. Ipak sačekajmo…..

Na drugoj strani , sada je već izvesno, da je najveće ovogodišnje razočarenje Đorđe Vesić. Prošlogodišnji vice šampion koji se do predposlednjeg kola borio sa Lučićem za titulu prvaka, sada je na 28. mestu!!! Vesić je ove sezone do 12 kola imao čak sedam poraza, dok je cele prošle sezone imao samo dva !

Nakon poslednje odigranih partija, jasno je da su Višekruna i Filipović najozbiljniji kandidati za naslov prvaka. Najinteresantnija borba će biti borba za treće mesto jer šansu da se na kraju okite bronzom ima skoro 10 igrača !

Tabela posle 12 i započetog 13 kola TPL-a

1 Filipović..........32 + (partija više odigrana)