sweethome4yu
ZUBARI NIS

Broj 1121, 21. septembar 2007.

Odlučujući dubl, Zimonjić - Đoković

Mečevi parova nisu atraktivni kao pojedinačni okršaji, ali je njihov značaj u Dejvis kupu često odlučujući. Videće se to i u susretu između naše i australijske muške teniske reprezentacije u doigravanju za Svetsku grupu, koje počinje u petak u Beogradskoj areni.

Dublovi igraju subotu, u 15 časova, a koji će se igrači naći oči u oči dilema je u oba tima. Na žrebu, po svemu sudeći, na tabli će za utakmicu dublova da budu postavljena ova imena: Nenad Zimonjić, Novak Đoković, Pol Henli i Lejton Hjuit.

Selektori Bogdan Obradović i Džon Ficdžerald imaju pravo da promene odluke do neposredno pre tog meča, u zavisnosti od toga kakav će da bude ishod dva pojedinačna meča prvog dana. Ali, u ovom trenutku su očekivana i najbolja moguća rešenja za obe selekcije da uz uzdanice u dublu budu najbolji igrači.

Zimonjić je petoplasirani na svetskoj rang-listi za dubl igrače, a Henli je osmi. Obojica su karijere posvetili igri parova i stubovi-nosači su dubla u reprezentaciji.

Od njih se očekuje da u tom okršaju kao lokomotive vuku saigrače jer igra parova ima svoje specifičnosti na koje ni Đoković ni Hjuit nisu naviknuti.

Subotnji meč dublova može da bude jezičak na vagi i da primakne Svetskoj grupi reprezentaciju na čiju stranu prevagne. Na papiru gledano, realno je da rezultat posle prvog dana bude 1:1. Đoković će biti potpuni favorit bilo protiv Krisa Gučonea bili protiv Pitera Lučaka, a Hjuit ima veće izglede za pobedu od Janka Tipsarevića, mada se ljubitelji tenisa kod nas uzdaju u Tipsarevićevo veliko nadahnuće koje ga ispuni kada igra i za reprezentaciju i na najvećim turnirima.

Ukoliko mu tada i krcata Arena bude ulila dodatnu snagu, onda bi Zimonjić i Đoković pred sobom imali zadatak da i drugom nogom prekorače prag Svetske grupe u kojoj je 16 najboljih reprezentacija na svetu.

Za očekivati je da selektori neće da menjaju prvobitne odluke oko sastava dublova kakav god da je ishod posle sutrašnjih mečeva, bez obzira na to što će prvi "reketi" obe selekcije da igraju i dan pre i dan posle budući da bi dvoboj Đoković Hjuit u nedelju trebalo da bude svojevrsni ukras izuzetno značajnog meča na koji beogradska publika praktično čeka od kraja osamdesetih kada u "Pioniru" nije imala gde igla da padne.

I u situaciji kada su ključni igrači u dublu i u našoj i australijskoj selekciji među deset najboljih na svetu, a njihovi saigrači svojevremeno prvi "reket" sveta (Hjuit) i teniser koji pretenduje na presto (Đoković) neminovno se javlja problem neuigranosti.

Igra parova zahteva da saigrači dišu kao jedan, što nije bio slučaj sa Zimonjićem i Ilijom Bozoljcem, a malo reprezentacija na svetu može da se pohvali da ima tako moćnu osovinu u dublu kao, recimo, američka selekcija blizancima Majkom i Bobom Brajanom, najboljim parom na svetu.

Kada se ogledaju državni timovi, to su uglavnom rešenja koja se u tom trenutku učine najboljima. Zimonjić i Đoković su, kažu, udružili snage baš u službi reprezentacije, zbog pobede nad australijskim dublom i zbog pokušaja da se domognu i najsjajnije medalje na Olimpijskim igrama u Pekingu dogodine za koje su se praktično već kvalifikavovali s obzirom na visoke plasmane na rang-listama.

Iza sebe imaju tri pobede i dva poraza, a takmičili su se u Montrealu i Sinsinatiju, na turnirima iz takozvane masters serije, koji su najjači posle četiri takmičenja za "gren-slem". Ohrabrujuće su bili uspesi protiv jednog od najboljih parova danas šveđanina Jonasa Bjorkmana i Belorusa Maksa Mirnija sa 6:7 (5:7), 6:4, 10:7 i u meču s Poljacima Marijušom Firstenbergom i Marćinom Matkovskim sa 6:4, 6:3.

Za razliku od našeg para, australijski ima u rukama i meč u reprezentaciji. Henli i Hjuit su uspeli da u Liježu smanje vođstvo Belgijanaca na 2:1 savladavši stalni dubl domaćina Kristof Vligen, Olivije Rohus sa 6:2, 6:4, 6:2. Poraz u prvom kolu Svetske grupe u februaru ipak nisu izbegli i zbog toga moraju na megdan pred krcatom Arenom. Igrali su jednom ove godine i na profesioanlnom turniru, ali su poraženi već u prvom kolu, pred svojima, u Adelaidi.

Bilo kako bilo, pata su karte, jer Đoković i Hjuit retko igraju dubl, a Zimonjić i Henli imaju stalne partnere. Australijancu je to Kevin Ulije iz Zimbabvea s kojim je treći na godišnjoj rang-listi i gotovo sigurni učesnik završnog turnira u Šangaju (11-18. novembar).

Zimonjić je prekinuo saradnju sa Francuzom Fabrisom Santoroom. Tako su mu zapravo i bile odrešene ruke da se okuša s Đokovićem. Prekasno ili ne, videće se sutra...

Ficdžerald je jedan od najboljih dubl igrača svih vremena i njegovi saveti za preksutrašnji meč biće više nego dragoceni.

U našoj reprezentaciji je to posao Nikole Pilića, koji je prihvatio savetodavnu ulogu u predvečerje značajnog meča za naš tenis.

Od pobednika Međunarodnog prvenstva SAD u igri parova 1970. očekuje se da ukaže na pukotine u australijskom dublu.

Basta za minimalnu pobedu

Fudbaleri Crvene zvezde pobedili su večeras u gostima poljski Groclin sa 1:0, u prvoj utakmici prvog kola Kupa UEFA.

Jedini gol postigao je na utakmici kapiten Crvene zvezde Dušan Basta u 19. minutu duela.

Revanš utakmica igraće se 4. oktobra u Beogradu.

"Crveno-beli" su u utakmici u Grođisk Velkopolskom ostvarili važnu pobedu, iako nisu nadigrali protivnika, koji je imao i više prilika.

Gosti su nervozno počeli meč, pravili dosta grešaka, a odbrana je bila neuobičajeno nesigurna.

Golman Zvezde Ivan Ranđelović već u prvom minutu morao je da interveniše posle greške saigrača Ibrahima Gaja i odbrani šut najboljeg strelca Groclina Adrijana Sikore, a Đorđe Tutorić samo minut kasnije umalo nije postigao autogol.

Zvezda je prvu priliku imala u 12. minutu kada Ernan Barkos nije iskoristio dobru akciju Nenada Milijaša i Franklina Salasa.

Priliku, međutim, nije propustio Basta, koji je sedam minuta kasnije primirio loptu koju su domaći loše ispucali posle šuta Milijaša iz kornera i sa 20 metara preciznim šutem pogodio donji desni ugao protivničkog gola za vođstvo Zvezde od 1:0.

Zvezda je tri minuta kasnije mogla i da duplira vođstvo, ali je Barkos iz voleja sa 18 metara bio za malo neprecizan.

Fudbaleri Groclina su potom ponovo preuzeli terensku inicijativu, nekoliko puta prošli odbranu gostiju, ali nisu imali rešenja za Ranđelovića, koji je u dva navrata zaustavio opasne šuteve Filipa Ivanovskog, a jednom i Sikore.

Poslednju priliku u prvom poluvremenu imao je u 42. minutu Pjotr Pjehnjak, koji je posle centaršuta Ivanovskog uspeo da sa sedam metara pogodi samo spoljni deo Zvezdine mreže.

Pritisak domaćih je bio mnogo manji u drugom poluvremenu u kome su "crveno-beli" više pazili na svoj gol, ali su uspeli i da u nekoliko navrata opasno priprete.

Najbliži golu je bio Milijaš, koji je u 47. minutu odlično šutirao sa skoro 30 metara, ali je pogodio same rašlje.

Groclin je najbolju priliku za izjednačenje imao u 72. minutu, kada je Marjuš Mušalik odlično uposlio Sikoru, koji je uspeo da pobegne odbrani gostiju, ali ne i da sa šest metara savlada Ranđelovića.

Domaći su do kraja utakmice vršili stalan pritisak na gol protivnika, ali nisu uspevali da dođu do ozbiljnijih prilika.

Zvezda se koncetrisala na odbranu vredne prednosti, a u tri navrata dobro su prodrli Miloš Bajalica, Dušan Anđelković i Milijaš, ali je nedostajao završni pas.

Počeo fudbalski "cirkus"

Umalo da se desi senzacija već u prvom kolu fudbalske Lige šampiona. Rozenborg je u 24. minutu golom Mike Kopinena poveo sa 1:0 protiv Čelzija. Dorsin je uposlio Kopinena, a ovaj je iz voleja šutirao i savladao Čeha.

Strepnja domaćih trajala je do 53. minuta. Maluda je centrirao sa leve strane, a Andrej Ševčenko je glavom pogodio mrežu. Ukrajincu je ovo 60. pogodak u evropskim klupskim takmičenjima, i zauzima drugo mesto sa dva gola manje od Gerda Milera.

Izuzetno uzbudljivo je bilo u Portu gde je gostovao evropski vicešampion Liverpul. Domaćin je poveo u osmom minutu iz jedanaesterca. Penalu je prethodio faul gostujućeg golmana Rejne nad Sektiuijem. Siguran izvođač najstrože kazne bio je Gonzalez.

Radost domaćih nije dugo trajala. U 17. minutu Stiv Finan je sa desne strane uputio dugačku loptu, a pred golom se najbolje snašao Holanđanin Dirk Kojt. Od 58. minuta Liverpul je igrao bez Penanta koji je dobio drugi žuti karton.

Real je do pobede na svom terenu nad Verderom došao teže nego što se očekivalo. Domaćin je poveo u 16. minutu. Rud Van Nistelroj je ušao u šesnaesterac sa leve strane, ubacio loptu pred gol, u naletu je bio Raul koji je glavom smestio loptu u mrežu. Radost Madriđana je trajala kratko. U narednom napadu srpski reprezentativac Duško Tošić prošao je po levoj strani, ubacio dugu loptu pred gol gde je bio Bubakar Sanogo, koji je nogom poslao loptu iza leđa Kasiljasa. Domaćin je potom imao nekoliko šansi, a najviše Raul i Van Nistelroj.

Najbolju priliku za gol Raul je imao u 68. minutu, posle odlične asistencije Snejdera. Raul je umakao dvojici odbrambenih igrača Verdera, hteo da lobuje Vizea, ali je golman gostiju uhvatio loptu.

Dva minuta kasnije Van Nistelroj je mogao Real da dovede u vođstvo, ali je Vize opet bio uspešniji. Golman Verdera je u 72. minutu ponovo spasao svoj gol, a šansu je imao Van Nistelroj.

Neuspesi nisu demoralisali Holanđanina koji je u 74. minutu doveo Real u vođstvo, što je bio i pobedonosan pogodak. Bio je to mat u tri poteza. Guti je dodao do Raula, a ovaj je odmah uposlio Van Nistelroja koji je iz prve šutirao i savladao Vizea.

Jedinu pobedu u gostima ostvarila je Valensija koja je u Gelzenkirhenu sa 1:0 savladala Šalke. Jedini pogodak postigao je David Vilja u 63. minutu. Miguel je odlično asistirao, a Vilja je sa leve strane sa sedam metara šutirao levom nogom i savladao Nojera.

Danko Lazović prvi je Srbin koji je postigao pogodak u ovogodišnjoj fudbalskoj Ligi šampiona. U 59. minutu njega je uposlio Kenet Perez, a srpski reprezentativac je sa 16. metara šutirao i savladao golmana Moskovljana. Lazoviću je ovo treći pogodak u poslednja četiri meča za PSV. Dileme oko pobednika rešio je Perez u 80. minutu, a CSKA je u poslednjem minutu golom Brazilca Vagnera Lava ublažio poraz.

Iako nije blistala Barselona je ostvarila pobedu protiv Liona. Junak utakmice je argentinski reprezentativac Lionel Mesi. Prvi pogodak je plod njegove solo akcije. U 21. minutu posle kornera je ušao u šesnaesterac, prošao pored Tualana, šutirao, lopta je zakačila Klerka i prevarila golmana Verkutra.

Mesi je mogao u 32. minutu da poveća prednost. Ronaldinjo ga je odlično uposlio, Argentinac je šutirao, a Klerk je ispred gola izbacio loptu u korner. Mesi je ipak postigao pogodak. U 82. minutu španski tim je lepo kombinovao, Inijesta je dodao do Mesija koji je savladao golmana Liona.

Trener Barselone Frank Rajkard pokazao je da ima hrabrosti da na važnim mečevima u igru ubacuje mlade igrače. Prvi put u Ligi šampiona debitovali su tinejdžeri Meksikanac Đovani dos Santos i Španac srpskog porekla Bojan Krkić. Dos Santos je bio najzaslužniji za treći gol Barselone u poslednjem minutu. Meksikanac je prošao po desnoj strani, šutirao, golman Verkutr je odbio loptu do Anrija koji je postigao prvi pogodak u dresu Barselone na zvaničnim mečevima.

Ubedljivu pobedu ostvario je i Arsenal koji je na svom terenu savladao dvostrukog uzastopnog pobednika Kupa Uefe špansku Sevilju. "Tobdžije" su povele u 27. minutu. Fabregas je primio loptu na 25 metara od gola, šutirao, lopta je zakačila Eskudea i prevarila golmana Palopa.

Fabregas je bio zaslužan i za drugi gol Arsenala. Španac je izveo slobodan udarac sa leve strane, Sanja je odbio loptu do Van Persija koji je glavom smestio loptu u mrežu. Konačan rezultat postavio je hrvatski reprezentativac Eduardo da Silva u poslednjem minutu.

Engleski šampion Mančester junajted je jedini tim koji je juče pobedio u gostima. Strelac pobedonosnog pogotka je Kristijano Ronaldo, koji je u 62. minutu skočio posle centaršuta Brauna i glavom savladao golmana Vladimira Stojkovića.

Golom Delvida Fenerbahče je na svom terenu savladao milanski Inter. Roberto Karlos je prošao po levoj strani, dodao do Aleksa na desnoj, ovaj je uposlio Delvida koji je akrobatskim volejom poslao loptu u mrežu.

Slavnić ostaje Selektor

Zoran Slavnić najverovatnije će ostati na čelu reprezentacije, procurelo je u medije. Iako se špekulisalo da će Moka posle debakla na Evropskom prvenstvu u Španiji biti smenjen, sve je izvesnije da će članovi Stručnog saveta glasati za njegov ostanak na čelu nacionalne selekcije.

Slavniću je istekao ugovor po završetku EP, ali je on izjavio da neće dobrovoljno odustati od namere da i u narednom periodu trenira podmlađenu reprezentaciju Srbije, osim ukoliko bar jedan član saveta javno ne zatraži njegovu ostavku. Moka je, doduše, rekao i da će se preseliti na Island ako Srbija ne obezbedi učešće na Olimpijskim igrama u Pekingu ali to je bila stvar marketinga pred šampionat na kome je neslavno prošao sa ekipom.

Članovi Stručnog saveta neće insistirati na tome da se sa Slavnićem ne obnovi ugovor. Jedni zato što veruju da mu treba pružiti još jednu šansu, a drugi zato što smatraju da boljeg kandidata u ovom trenutku nemamo (ovde se misli na one koji bi pristali da preuzmu Mokin posao).

Među članovima najuglednijeg košarkaškog tela kod nas ima i onih koji su već upoznali javnost sa nedvosmislenom porukom da će se založiti za Slavnićev ostanak, a tu se pre svega misli na Ranka Žeravicu i Dražena Dalipagića, kojima se ubrzo priključio i trofejni stručnjak Božidar Maljković.

- Uopšte ne razmišljam o menjanju selektora. Ako mene pitate, mi imamo trenera reprezentacije - rekao je nedavno u Španiji Maljković.

Ostali članovi Stručnog saveta, Svetislav Pešić, Dušan Vujošević i Raša Radovanović, nisu se do sada jasno opredelili ni za Slavnića, ni protiv njega, ali oni dobro upućeni u košarkaška zbivanja kod nas tvrde da su i njih trojica bliži tome da se Moki pruži šansa i u kvalifikacijama za Evropsko prvenstvo u Poljskoj.

Dušanu Vujoševiću na ovoj sednici treba verovatno i da prestane mandat u ovom telu, s obzirom da je postao trener nacionalnog tima Crne Gore, što je sukob interesa.

Dragan Kapičić, predsednik Košarkaškog saveza Srbije, najavio je da će uskoro biti održan zajednički sastanak Upravnog odbora i Stručnog saveta, na kojem bi, između ostalog, trebalo usaglasiti stavove i doneti odluku povodom Mokinog slučaja.

- U ovom trenutku nije poznat tačan datum održavanja sastanka, ali će se on dogoditi verovatno pošto se Vlade Divac zvanično oprosti od košarke 22. septembra, jer će do tada u Beograd doći svi članovi Stručnog saveta. Raspravljaćemo o svemu, pa i o Moki, s tim što će o njemu poslednju reč imati Savet. Što se njegovog ostanka na klupi reprezentacije tiče, imam privatno mišljenje o tome, ali ću ga zadržati za sebe - rekao je Kapičić.

Čelzi kao Zvezda

Izostanak dvojice najboljih fudbalera Čelzija Frenka Lamparda i Didijea Drogbe zbog povrede umalo da bude poguban za londonski tim. Rozenborg je napravio veliko iznenađenje u prvom kolu Lige šampiona i odigrao nerešeno u Londonu (1:1). Posle vođstva Rozenborga Čelzi je non-stop napadao, ali je samo jedna lopta završila iza golmana Larsa Hiršfelda.

Imali smo više od 20 šansi, a nismo mogli postići dva pogotka. U poslednje vreme imamo problem sa efikasnošću jer smo postigli jedan gol na tri meča. Ipak, ovaj rezultat nije strašan, jer je takmičenje tek počelo rekao je trener Čelzija Žoze Morinjo.

Trener Rozenborga Knut Torum nije krio zadovoljstvo:

Bilo je izuzetno teško. Poslednjih deset minuta trajalo je kao večnost. Čelzi je napadao kao da ima igrača više. Dali smo svoj maksimum i prezadovoljan sam nerešenim rezultatom. Čelziju predstoji težak period, a najteže će im biti u novembru kada dođu kod nas gde će biti veoma hladno.

Iako je na vrućem gostovanju u Portu Liverpul osvojio bod, kapiten evropskog vicešampiona Stiven Džerard bio je razočaran igrom:

Bod u gostima u Ligi šampiona je velik, ali sam razočaran kako smo igrali. Stvorili smo uspešan tim koji je dobar u posedovanju lopte i kontra napadima. Međutim, u Portugaliji nismo ništa od toga pokazali. Igra nam nije na nivou na kojem je bila kada smo igrali u finalu Lige šampiona. Epilog svega je otkaz kontraverznom treneru.

U saopštenju Čelsija objavljenog u četvrtak ujutro navedeno je da je rastanak sa Murinjom "sporazumni dogovor obe strane". Iako je 44-godišnjem Murinju ostalo još tri godine ugovora sa Čelsijem, očigledno je da je gazda londonskog kluba, ruski bogataš Roman Abramovič "prelomio" i odlučio da kaže Portugalcu konačno "zbogom".

Murinjo je došao u Čelsi pre tri godine i vodio ga do prve titule šampiona Engleske posle nekoliko decenija, a isti uspeh ponovio je već u narednoj sezoni. Murinjo je dva puta osvojio i Liga kup, kao i FA Kup.

Engleski mediji od ranog jutra bave se odlaskom Murinja, koji je šokirao celu fudbalsku javnost na Ostrvu. Podseća se na verbalne sukobe Abramoviča i Murinja pogotovo zbog stalnih kritika Portugalca na račun Andreja Ševčenka i Nemca Mihaela Balaka, koji je čak odstranjen iz prvog tima. Novi menadžer Čelsija je Izraelac Avram Grant, veliki prijatelj Romana Abramoviča. Grant je bio u upravnom odboru Čelsija posle kratkog vremena provedenog na mestu tehničkog direktora Portsmuta. Bio je i selektor izraelske reprezentacije (vodio je u kvalifikacijama za SP 2006. godine), kao i trener Makabija iz Tel Aviva i imenjaka iz Haife.

Preferans Liga četvrti put

Iako ni sam osnivač Lige, Zlatko Milinković nije, te 2004. baš bio 100% siguran da će njegova ideja u zajedničkom igranju preferansa u Torontu zaživeti, svedoci smo da ona ovih dana započinje po četvrti put i to - brojnija nego ikada !!!

Čak 36 igrača će se ove godine boriti za titulu najboljeg i možemo reći da su svih njih 36 favoriti sa podjednakim šansama za uspeh.

Verovatno bi Liga ove godine bila i brojnija, ali su tehnički i privatni razlozi sprečili još nekoliko zainteresovanih igrača i oni budu deo ovog takmičenja.

Ako se broj zainteresovanih bude povećavao i ubuduće ovim tempom, sasvim je izvesno da će Liga kao i ceo sistem takmičenja morati da doživi i ozbiljne promene, ali o tom - potom.

U novu sezonu Toronto Preferans Liga ulazi i sa novim načinom takmičenja.

Svake godine, naime, nešto se u Ligi promeni, jer je put do idealnog sistema takmičenja i bodovanja očigledno dosta komplikovan i uvek postoje pristalice "ovog" ili "onog" načina.

Za ovu sezonu, igrači su većinom glasova, izbrali varjantu gde će se u prvih 10 kola igrati po principu "svako sa svakim" odnosno gde će se ići na direktno izvlačenje parova gde će jedino važiti pravilo da igrači koji su jednom igrali neće međusobno igrati ponovo.

U poslednjih 5 kola će se, međutim, primenjivati pravilo "švajcarskog" sistema uparivanja igrača gde će se stalno sastajati među sobom igrači koji su, do tada, imali najviše uspeha i to sa mogućnošću da iste "trojke" igraju i po nekoliko puta ako to bude neophodno.

Dakle broj partija ostaje i dalje isti - 15. Takmičenje je počelo 15. septembra a završiće se, kao i svake godine 15 maja (2008.) Sa ukupno 7 debitanata i jednim starim-novim igračem (Stokanović) Liga svakako nudi neizvesnost do njenog samog kraja.

Da kažemo još da ove godine nećemo gledati majstorije Radeta Aničića i Vlade Đurića koji zbog prezauzetosti ne mogu da učestvuju, kao i to da je niski trio igrača (Filipović-Prekić-Ilić) najozbiljnije verbalno "pripretio" ostatku Lige da se ove sezone neće imati previše razumevanja za druge igrače kada je krajnji rezultat u pitanju.