NA SVIM NASIM MESTIMA

SPORT

Broj 1174, 24. oktobar 2008.

Poraz Partizana na startu lige

Fudbaleri Partizana izgubili su u Beogradu od ekipe Sampdorije sa 1:2 u prvom kolu Grupe C lige Kupa Uefa.

Pobednički gol za Sampdoriju postigao je u 57. minutu Danijele Desena. Prvi gol za goste je postigao Emilijano Bonacoli u 21. minutu, a izjednačenje Partizanu u 34. doneo je pogodak Laminea Dijare.

"Crno-beli" će sledeću utakmicu u Kupu Uefa igrati 6. novembra kada će gostovati Štutgartu, koji je večeras u Sevilji izgubio od istoimene ekipe, osvajača Kupa Uefa iz 2006. i 2007. godine, sa 0:2.

Beogradski tim će tada pokušati da nadoknadi izgubljeno na večerašnjem meču na kome je bio potpuno ravnopravan sa Sampdorijom, ekipom sa mnogo skupljim igrača od Partizanovih, ali i ekipom koja na tabeli italijanske Serije A posle sedam kola zauzima tek 18. mesto.

Partizan je od samog starta meča krenuo ofanzivno ka golu gostiju i prvu ozbiljnu priliku imao posle samo par minuta igre kada je Ljubomir Fejsa sa desne strane pronašao Dijaru čiji je šut sa šest metara završio pored stative.

Gosti su, ipak, iskoristili napadačku igru mnogo neiskusnijeg tima Partizana i prvi stigli do gola.Prethodno je Antonio Kasano proturio loptu kroz noge Marka Jovanovića i uposlio Đenara Delvekija, koji je slabo šutirao. Lopta je, ipak, na dva metra od gol linije stigla do Bonacolija, koji je petom prevario Ivana Stevanovića i postigao vodeći gol za Sampdoriju.

"Crno-beli" su posle samo par minuta mogli do izjednačenja, pošto je Žuka proigrao Almanija Moreiru, ali je njegov pas do Dijare u poslednjem trenutku zaustavio Pijetro Akardi.

Ubrzo je, međutim, moglo da bude i 2:0 za tim iz Đenove, pošto je u 26. minutu Jovanović nespretno reagovao na jedan ubačenu loptu sa leve strane i umalo postigao autogol.Mrežu Partizana sačuvala je odlična reakcija golmana Mladena Božovića, koji je u 33. minutu odbranio i dobar šut Kasana sa 20 metara.

"Crno-beli" su potom kaznili protivnika za propuštene šanse i u 34. minutu stigli do izjednačenja. Moreira je uposlio Dijaru, koji je prošao pored trojice odbrambenih fudbalera Sampdorije i rutinski matirao golmana Luku Kastelacija.

Partizan je u 41. minutu mogao i do vođstva, ali je Veljko Paunović loše uhvatio volej posle odličnog pasa Dijare.

Drugo poluvreme počelo je slično kao i prvo.

Partizan je prvi imao šansu u 53. minutu, ali je šut Dijare, posle novog dodavanja Moreira, Marijus Stankevičijus zaustavio glavom na metar od gola Sampdorije.

Četiri minuta kasnije gosti su stigli do novog vođstva, pošto je Danijele Desena iskoristio veliku grešku 18-godišnjeg "rezerviste" Aleksandra Miljkovića koji je nespretno reagovao na centaršut Stankevičijusa i glavom loptu prosledio do fudbalera Sampdorije.

Desena se oslobodio Jovanovića i postigao gol.Sampdorija je potom terensku inicijativu prepustila Partizanu i gol domaćih napadala uglavnom posle kontranapada.Partizan je do kraja meča još dva puta ozbiljno ugrozio gol Sampdorije, ali je Kastelaci zaustavio šut Žuke sa 20 metara, dok je Dijara u sudijskoj nadonadi pogodio spoljni deo mreže.

Utakmica je, inače, protekla bez većih incidenata. Bio je primetan samo veliki transparent sa parolom "Crni obraz izdaje i srama, kad brat brata izda na mukama", koji su istakli navijači Partizana iz Crne Gore aludirajući na crnogorsko priznanje nezavisnosti Kosova.

Fudbalska bitka najvećih klubova

Grupa A: Inter rutinski protiv Anortozisa, remi u Grčkoj

U prvom meču Grupe A Inter je nakon demoliranja Rome na Olimpiku dočekao potpunog autsajdera kiparski Anortozis. Na samom startu obe ekipe su imale dobre prilike, ali su šanse Manćinija odnosno Delasa i Ocokoljića završile odbranama golmana Tolda i Bekaja.

Tim Žozea Murinja nastavio je da napada, a do prednosti su došli minut pre odlaska na odmor. Nakon promenjene strane, lopta je došla do Maikona koji je sjajno pronašao Adrijana, a brazilski napadač je sa desetak metara glavom matirao čuvara mreže ekipe iz Famaguste. Ispostavilo se da je to bio i jedini gol na meču, sasvim dovoljan za nova tri boda "neroazura" koji im garantuju gotovo siguran prolaz u narednu fazu takmičenja.

- Ova utakmica me je potpuno izmorila. Trener stalno traži od mene da radim sve jače i jače zbog tima. I dalje nisam sto posto spreman, ali se puno trudim i veoma sam zadovoljan kako sam odigrao večeras. Sviđa mi se kada imam odrešene ruke u napadu, jer zbog toga mogu lakše da sarađujem sa Ibrahimovićem. To se pokazalo i na ovoj utakmici. Nadam se da ću nastaviti sa dobrim partijama, rekao je Adrijano, koji ne prestaje da ističe koliko mu je Žoze Murinjo pomogao da se vrati iz očajne situacije.

Ovog puta Adrijano se zahvalio i Kvarežmi koga je zagrlio posle pobedonosnog pogotka:

- Odmah sam otrčao do Rikarda, jer mi je on rekao da ću sigurno dati gol na ovom meču.

U drugom meču grupe, "zeleni" iz Atine sastali su se sa ekipom Verdera i nakon dva poraza morali su ići na pobedu protiv Nemaca. Ipak, gosti su došli u prednost posle prekida koji je izveo Dijego, a u petercu se najbolje snašao reprezentativni štoper Mertesaker i savladao Covrasa nakon pola sata igre.

Tim koji predvodi holandski stučnjak Henk Ten Kate uspeo je da poravna rezultat svega pet minuta kasnije kada je Mancios sjajno zahvatio loptu glavom i obradovao mnogobrojnu publiku na Olimpijskom stadionu. Isti igrač je na sličan način doveo domaćina u prednost u 20 minuta pre kraja utakmice, ali da bodovi ne ostanu u Grčkoj pobrinuo se Hugo Almeida golom iz 84. minuta.

- Veoma smo nezadovoljni zbog ovog rezultata. Nismo imali sreće, stvarali smo šanse, pogodili smo okvir gola, ali lopta nije htela u mrežu više od dva puta. Hvala publici koja nas je sve vreme nosila i nadam se da im je naša igra bar na neki način vratila za fantastičnu podršku. Naš cilj je i dalje prvo mesto u prvenstvu Grčke, ali verujem da će nam još tri boda biti dovoljni bar za ostanak u Evropi, rekao je razočarani Ten Kate posle meča.

Grupa B: Teri dokrajčio "vučicu", Bordo upisao prvu pobedu

Derbi večeri igrao se na Stamford Bridžu gde su "plavci" ugostili posrnulu Romu. Od samog starta domaći su nametnuli svoj tempo, a prvu priliku imao je raspoloženi Frenk Lampard čiji je šut nešto izvan šesnaesterca paradom odbranio Doni. Isti igrač propustio je najbolju priliku u prvom delu igre u 24. minutu, kada je posle slobodnog udarca koji je skrivio Mekses pogodio prečku.

U nastavku "vučica" je zaigrala defanzivnije, a ređali su se napadi Čelsija. Veliku šansu propustio je Kalu, koga je zaboravila odbrana gostiju, ali je njegov udarac glavom završio u rukama Donija.

Bedem gostiju iz Rima pao je u 77. minutu kada je razigrani Lampard pronašao iz kornera svog kapitena Džona Terija, koji je zakucao loptu u mrežu tima sa Olimpika. Ekipa "Big Fila" rutinski je sačuvala prednost do kraja meča i sa ova tri boda ostala usamljena na čelu tabele.

- Mučili su nas celu utakmicu, ali smo srećom uspeli da kasnim pogotkom pokupimo sva tri boda. Mislim da smo bili prilično frustrirani tokom prvog poluvremena i da smo srljali ka njihovom golu, više nego što smo gradili akcije. Kasnije smo bili strpljivi, čekali smo šansu i bili smo sigurni da će kad-tad doći. Srećan sam i što sam posle ko zna koliko vremena dao gol na Bridžu. Nažalost, nisam mogao da se preterano radujem, jer me je držao grč u finišu meča, rekao je borbeni Teri.

Njegov trener Skolari je istakao da će sada stvari biti lakše i na Olimpiku u novembru.

- Oni će morati da nas mnogo više pritiskaju u Rimu, a tako ćemo mi konačno imati više prostora da igramo", rekao je trener "plavih".

U drugom duelu grupe B vicešampion francuske Bordo sastao se sa neugodnom ekipom Kluža. Nakon prilično ne zanimljivih prvih 45 minuta, u kojim je Bordo bio nešto bolji tim mreže su mirovale.

Nastavak je doneo još bolje izdanje ekipe Lorana Blana koja je morala ići na pobedu ukoliko želi da na proleće igra u Evro takmičenjima. U zasluženo vođstvo "žirondinci" su došli zahvaljujući autogolu Kadua iz 54 minuta. Do kraja Francuzi su sačuvali svoju mrežu i stigli do prve pobede u eltinom takmičenju.

Grupa C: Barsa demolirala Bazel, nova pobeda bledog Sportinga

Fudbaleri Barselone kao da su svoj meč igrali dan ranije, jer se njihovih brutalnih 20-ak minuta uvoda meča sa Bazelom potpuno uklapalo u neverovatan ritam prve večeri 3. kola Lige šampiona. Katalonci su na gostovanju u švajcarskoj u 22. minutu već vodili sa 3:0, a do kraja meča demolirani domaćin je morao još dva puta da vadi loptu iz svoje mreže.

Prvi gol programa drugog dana ovog kola Lige šampiona viđen je već u 4. minutu, posle predivne asistencije Danija Alveša spoljnom za Lea Mesija. Prvi kandidat za titulu najboljeg fudbalera sveta pobegao je celokupnoj zadnjoj liniji Bazela i hladnokrvno je spustio loptu uz drugu stativu.

Samo četiri minuta kasnije Bojan Krkić je zatresao mrežu posle munjevite kontre "četiri na tri", ali je gol opravdano poništen zbog ofsajda. Totalno gaženje šampiona švajcarske je nastavljeno sve do kraja poluvremena, a novi pogodak je viđen u 15. minutu. Ćavi je asistirao, a sin nekadašnjeg golmana (sumnjivog kvaliteta) Barse Karlesa Buskeca, Serhio, akciju je završio probacivši loptu kroz noge istrčalom Konstancu.

Konačno, kraj na "blic-goleadu" stavio je još jedan "klinac" iz Gvardioline ekipe. Dve godine mlađi od Buskeca, Bojan Krkić je usamljen primio loptu od Mesija, ovog puta daleko od ofsajda, a zatim je preciznim udarcem po zemlji sa 18 metara postavio rezultat 3:0, u 22. minutu.

I u narednih 25 minuta igre na terenu je postojala samo Barselona, koja je mogla da bez mnogo muke poluvreme završi sa "petardom". Međutim, neprecizan udarac Hleba, Alvešov šut "skinut" sa gol crte, pa i možda sažaljenje sudije koji nije dosudio penal nad Mesijem sprečili su veću blamažu katastrofalnih domaćina.

Doduše, ništa nije moglo da ih sačuva u samo tri minuta drugog poluvremena, kada je konačno eksplodirala "petarda" na Sent Jakobs Parku.

Igrao se 48. minut kada je Krkić izdržao dva čuvara i smireno pogodio donji ćošak gola za 4:0, a 60-ak sekundi kasnije ćavi je sa kapice šesnaesterca još jednom poslao loptu u mrežu u tada već potpuno nestvarnoj utakmici.

Raspoloženi sastav Barse je do kraja utakmice imao još prilika da poveća rezultat, ali je Bazel "dobro" prošao sa samo pet golova u svojoj mreži. Najbolju šansu da švajcarci barem jednom zatresu mrežu rivala imao je Ivan Ergić, koji je u finišu utakmice iz poluvoleja iz okreta prebacio gol.

- Meni je bitniji način na koji smo stigli do pobede, nego sam rezultat. Želim da istaknem igru cele ekipe, koja je fantastično kontrolisala loptu i bez mnogo muke razmenjivala dodavanja. To mi uliva veliko samopouzdanje pred naredne mečeve. Visoka pobeda od 5:0 ne znači ništa kada razmišljam o sledećoj utakmici. Zadovoljan sam kako je Krkić odigrao utakmicu. Bojan je mlad i ima još mnogo toga da nauči, ali je sada od starta igrao veoma dobro, naročito u prvom poluvremenu. Srećan sam zbog njega i to ne samo zbog dva gola. On ih svakako zaslužuje, rekao je trener Barselone Pep Gvardiola posle meča.

Od druge utakmici grupe C nije se mnogo ni očekivalo, ali se mora priznati da su Šahtjor i Sporting možda i previše "udavili" igrom - 0:1. Lošiji na ovoj utakmici bili su gosti iz Portugala, pa će raspoloženiji Šahtjor puno žaliti za neiskorišćenom dugom inicijativom, kao i za situacijom iz 76. minuta kada je Liedson doneo drugi trijumf "zeleno-belima" u ovom ciklusu LŠ.

Ukrajinci su od početka meča preuzeli kontrolu nad igrom i u uvodnim minutima su nekoliko puta naterali Patrisija da reaguje na šuteve sa distance. Jadson, Moreno i Fernandinjo su lako stizali do prostora za udarac, ali ni jedan nije bio dovoljno dobar za više od rubrike u statistici "šut u okvir gola".

Na drugoj strani, u faulovima ispresecanoj igri Sporting nije mogao čak ni to. Čvrsta odbrana Šahtjora se pokazalao kao mnogo teži zalogaj od zadnje linije Bazela, koju su uz dosta sreće Portugalci dva puta matirali u prošlom kolu, pa je prvih 45 minuta zasluženo završeno bez golova.

U drugom poluvremenu se pritisak domaćina pojačao, međutim publika u Donjecku ne samo da je bila uskraćena za veću radost, već je morala da gleda kako njihovi igrači izvode loptu sa centra.

Veliki udeo u tome imale su dobre reakcije Patrisija, ishitreni šuteva Jadsona, veoma slaba partija "udarne igle" Brandaa, kao i često veoma solidna zatvaranja defanzivaca Polge i Tonela. Kazna za propušteno je stigla u 76. minutu preko Liedsona, koji je iskoristio lep pas petom Derleija, posle vraćene lopte iz slobodnjaka Ročembaha.

Poslednjih 15 minuta utakmice su se uklopili u sivilo ovog meča, pa uzbuđenja nije bilo, a viđeni su samo oštri dueli po celom terenu.

Grupa D: Simao doneo pravdu na Kalderon, prvenac za PSV

Liverpul je na Visente Kalderon stigao oslabljen, pa se posle brzo stečenih 1:0 odlučio da čuva rezultat. Benitezu se ova taktika nije isplatila, jer je Atletiko barem malo skrajnuo očajnu seriju u Primeri golom Simaa u 83. minutu - 1:1. Mora se reći da je ovo možda i najpravedniji ishod, pre svega zbog nekoliko kontroverznih odluka arbitarskog trija.

Početak jednog od dva derbija večeri nametnuo je ritam koji je više odgovarao ekipi sa Mersija. Gosti su smireno držali loptu u nogama i čekali svoju šansu, a brzi prodori po boku i centaršutevi su pravili dosta problema odbrani "jorgandžija".

Na drugoj strani, Atletiko je za prvih 45 minuta napravio samo dve polušanse, time potvrdivši lošu formu koja je začinjena sa tri uzastopna poraza u Primeri (doduše od Sevilje, Barselone i Reala). Prva je viđena u 13. minutu, zahvaljujući smušenoj reakciji defanzivaca "crvenih" na centaršut Simaa, ali je Kamačo loše zahvatio loptu glavom. Samo minut kasnije Robi Kin je doveo svoj tim u vođstvo.

Stiven Džerard je po zemlji otvorio prostor za Irca, a on je iz, doduše sumnjive pozicije, precizno poslao loptu pored Lea Franka.

Ista kombinacija je mogla da udvostruči prednost Liverpula polovinom prvog dela, ali je ovog puta Kin pomalo nerezonski pokušao sa polulobom.

Benitezovi izabranici nisu imali razloga da odustanu od svoje igre, pa su do kraja poluvremena gledani rutinska kontrola lopte i traljavi pokušaji Madriđana da na "prepad" stignu do gola. Jedini koji se isticao bio je raspoloženi Dijego Forlan, čiji je šut sa distance završio zamalo pored gola.

Veoma dobrih 45 minuta za Liverpul su mogli da budu potpuno zaboravljeni posle samo 11 minuta nastavka. Osim Toresa, koji se nije ni skidao za ovaj meč, napad gostiju je ostao i bez Kina, koji je povredio preponu i morao je sa terena u 53. minutu.

Samo 180 sekundi kasnije Atletiko se konačno probudio i Maniš je posle jedne od (do tada) retkih povezanih akcija prelepim udarcem digao na noge publiku na tihom Visente Kalderonu. Međutim, linijski sudija je podigao zastavicu, iako se činilo da ofsajd nije postojao.

Osim postignutog i poništenog gola, još nekoliko puta su pomoćnici glavnog arbitra pozivali na salve zvižduka sa tribina. U 48. minutu Benajun je zatresao mrežu posle brze razmene lopte, ali se njegovo ime opravdano nije našlo na semaforu.

U sledećem napadu Forlan je morao da se zaustavi kada je izbio sam pred Reinu, ovog puta zbog još jedne izuzetno sumnjive odluke. Posle Manišovog šuta utakmica je dobila na tempu i lopta je sve češće bila na strani Liverpula. Prostor za "jorgandžije" se dodatno otvorio kada je Benitez odlučio da, verovatno sa predstojećim duelom sa čelsijem u mislima, sa terena skloni i Džerarda.

"Crveni" jesu na kratko povratili kontrolu, ali ih je potpuno isekla greška Džejmija Karagera. Popularni Kara je loše procenio let lopte, ona je stigla do Forlana, a nekada napadač Mančestera je poslao na nogu bivšem igraču "crvenih", čiji je lep udarac završio iza Reine - 1:1.

Do kraja meča Liverpul je mogao da "iščupa" tri boda, ali je Babelov udarac glavom na perfektan centaršut Kujta završio za malo pored gola.

- U prvom delu smo imali nekoliko izvrsnih šansi i znali smo da će oni krenuti mnogo ofanzivnije u drugom poluvremenu. Oni su to i učinili i mislim da je bod osvojen u Madridu sasvim dobar rezultat. što se moje druge šanse tiče, trebalo je da postanem dvostruki strelac. Stivi mi je dao fenomenalnu loptu, ali je ona imala felš i odabrao sam da je onako zahvatim. To naravno nije opravdanje, rekao je Kin.

I Rafa Benitez je istakao da je Irac morao da postigne drugi gol.

- U ovakvim situacijama uopšte nije bitno na koji način tresete mrežu, jednostavno morate to da uradite. To je sve. Moja ekipa mora da nauči da bude efikasnija. Mi sve vreme tražimo taj savršen pas, dodajemo se blizu njihovog gola, ali to je ponekad sve što radimo. Doduše, bod je dobar rezultat, ali kada protivnik izjednači u finišu, tu svakako ima mesta razočaranju, rekao je Benitez.

PSV Ajndhoven je uspeo da ostvari prvu pobedu ovogodišnjoj Ligi šampiona, zahvaljujući dva gola Denija Kuvermansa u poslednjih 15-ak minuta utakmice sa solidnim Olimpikom iz Marseja. Francuzi su na "Filipsu" imali period snažne inicijative u prvom poluvremenu, ali im to nije bilo dovoljno da vrate nadu za ostanak u Evropi posle ove faze. Težište igre je tokom prvih 45 minuta letelo sa jedne na drugu stranu, ali su napadači, pre svih Kuvermans bili dekoncentrisani u završnici.

"Plavi" jesu ostavili bolji utisak, mnogo tečnijom igrom i snažnim pritiskom na polovini perioda, međutim Isakson je bio veoma siguran. U nastavku PSV je izgledao mnogo opasniji, a to je iskoristio Deni Kuvermans, koji se za vrlo kratko vreme iskupio za bledu igru iz prvog poluvremena.

On je u razmaku od desetak minuta dva puta zatresao mrežu gostiju, doneo prvu pobedu svom timu, a zakucao Olimpik na dno tabele. "Spasilac" Kuvermans je oba gola postigao glavom, a već posle prvog, kada je odbrana nemo gledala loptu izvedenu iz kornera, bilo je jasno da Francuzi nemaju snage da isprate dobre partije u svom prvenstvu i u elitnom takmičenju.

Brazilac mamac za izbore

Predizborna kampanja na "Marakani" već je počela - sportski direktor Crvene zvezde Ilija Ivić vratio se sa dvonedeljnog boravka u Brazilu sa potencijalnim pojačanjem. Rodžer Roberto dos Santos (22) igra u veznom redu, bio je član prvoligaša Internacionala iz Porto Alegrea i trenutno je slobodan igrač. On će provesti na probi dve-tri nedelje i ako zadovolji, potpisaće ugovor.

- Odgledao sam nekoliko utakmica Prve i Druge lige i snimao potencijalna pojačanja. želeo sam da vidim što više kako bismo se pripremili za predstojeći prelazni rok. Ima mnogo interesantnih igrača, ali njihova imena su poslovna tajna - rekao je Ivić, dodajući da mu je u kontaktima pomogao nekadašnji saigrač iz Zvezde Dejan - Rambo Petković.

Koliko je Brazilaca zadovoljilo vaše kriterijume

- Ako Zvezda bude imala po nekoliko igrača na jednoj poziciji, biće bolje za nju. Moramo ubuduće da smanjimo procenat grešaka u transferima. Prave ih i najveći klubovi, ali su veoma skupe. Zato ćemo Rodžera prvo proveriti, pa odlučiti da li da ga zadržimo. Zvezdin direktor nije želeo da kaže da li je kontaktirao sa igračima koje je zapazio, a na pitanje kolikim će budžetom raspolagati u prelaznom roku, usledio je odgovor:

- Za desetak dana imaću jasnu sliku o tome - rekao je, aludirajući na to da će se uskoro znati ko će finansirati klub.

Kakve su cene brazilskih igrača, da li su dostupni Crvenoj zvezdi?

- Pravi kvalitet svuda se plaća. Najbolji prvoligaški igrači imaju primanja skoro kao u Evropi i nije ih lako dovesti. Ipak, imaju veliki motiv da dođu u evropske klubove, dokažu se i naprave još unosniji transfer. Pokušaćemo to da iskoristimo i pojačamo se u prvenstvenoj pauzi.

Ivić je potvrdio da je i za vreme odsustva bio u toku sa domaćim dešavanjima, tačnije da je imao "i oči i uši". Ipak, odbio je da odgovori da li će Crvena zvezda obratiti pažnju na mlade reprezentativce Srbije - Veljovića koji je Zvezdin igrač pozajmljen Voždovcu, Milinkovića i Matića.

- Ako kažem da smo zainteresovani, odmah će im skočiti cena - zaključio je Ivić.

Osim možda tehnički direktor u Saporou

Nekadašnji selektor fudbalske reprezentacije Japana, Ivica Osim razmatra ponudu da postane tehnički direktor Konsadole Saporoa.

Bosanski trener pretrpeo je pre manje od godinu dana moždani udar, posle koga je pao u komu. Sada bi 67-godišnji Osim mogao da se priključi sinu Amaru, koji bi preuzeo ekipu kao trener.

"Znam da Saporo želi da dovede Amara za trenera. Što se tiče mene kao tehničkog direktora, mislim da ima previše takozvanih direktora u fudbalu. Najvažnije je unaprediti tim kroz dobar trening i stvoriti dobru atmosferu. To je važnije od zvanične funkcije", rekao je Osim.

Iako je želeo da se vrati treniranju, lekari su mu zabranili da se bavi tim poslom. On je u sredu doputovao u posetu Japanu.

Funkcioneri Saporoa rekli su da nisu doneli zvaničnu odluku ko će voditi klub sledeće sezone, posle ispadanja kluba iz prve lige ove godine.

Japanski mediji preneli su, međutim, da Konsadole sprema ponudu da dovede oca i sina da vode klub sa ostrva Hokaido, na severu Japana.

Osima je na mestu selektora zamenio Takeši Okada, dok je još bio u bolnici. On je, međutim, zadržao ulogu savetnika u Fudbalskom savezu Japana.

Tokom prošlogodišnjeg četvrtfinala Azijskog kupa, Osim nije mogao da gleda šutiranje penala svog Japana i Australije i otišao je u tunel posle produžetaka.

Posle tog meča se šalio da se plašio srčanog udara, a samo nekoliko meseci posle toga pretrpeo je ozbiljni moždani udar u svojoj kući u Japanu, dok je gledao fudbal na televiziji.

Galaksi: Bekam može u Milan samo do aprila

Dolazak Dejvida Bekama u Milan mogao bi da bude doveden u pitanje ukoliko on ne dobije dozvolu svog kluba Los Anđeles Galaksija da ostane u Italiji do kraja maja.

Potpredsednik Milana Adrijano Galijani juče je najavio da će Bekam u januaru potpisati ugovor sa "rosonerima" do kraja sezone, odnosno do 31. maja, ali je komesar američke lige Don Garber izjavio da reprezentativac Engleske mora da se vrati u svoj klub do 3. aprila, kada počinje nova sezona.

- Predstavnici Milana i Galaksija trenutno razgovaraju o mogućnosti da Bekam igra na pozajmici u Italiji u zimskoj pauzi koja traje do početka aprila. Ne znam kakav će biti ishod tih pregovora, ali Bekam u svakom slučaju ostaje igrač Galaksija, a to znači da mora da bude ovde kada počne nova sezona, rekao je Garber.

Sličnu izjavu dao je i Bekamov agent Simon Oliveira, koji kaže da još ništa nije dogovoreno.

- Za sada još ništa nije sigurno, ali prvobitna namera bila je da Bekam igra za Milano u januaru i februaru sigurno, a možda i u martu. Njegov osnovni cilj je da u pauzi američkog prvenstva ima jake utakmice koje bi mu osigurale mesto u reprezentaciji, rekao je Oliveira.

Galaksi se za sad nije oglašavao, ali jeste trener tog tima Brus Arena, koji je rekao da mu odlazak Bekama na pozajmicu do kraja maja nikako ne bi odgovarao.

- Već na prvi pogled to mi je veoma čudno. Ne vidim kakavu korist od toga bi imao naš klub i liga u celini. Bekam je veoma važan deo ekipe, a cilj za narednu sezonu je plasman u plej of, što znači da u prvenstvo moramo ući krajnje ozbiljni i koncentrisano već od prvog kola, rekao je Arena.

Ana će biti bogatija od Divca!

Ukoliko Ana Ivanović prihvati ponudu jednog kineskog proizvođača sportske opreme vrednu sto miliona dolara, mogla bi da postane najbogatiji srpski sportista u istoriji!!!

Prema nezvaničnim procenama, Ana bi u tom slučaju tokom aktivne karijere od rezultata i sponzora zaradila više od 200 miliona dolara, što nije uspelo ni do sada neprikosnovenom Vladu Divcu! Ivanovićeva je samo od uspeha na turnirima zaradila 5.630.000 dolara, i to za dve-tri godine igranja na vrhunskom nivou, što znači da bi do kraja karijere mogla da zaradi još tri puta toliko.

Početkom godine, nekoliko dana pre Australijan opena, Ana je promenila svog snabdevača reketima, zamenivši "Vilsona" japanskom kompanijom "Joneks". Nagrada je stigla u vidu četvorogodišnjeg ugovora teškog 70 miliona dolara. Posebna klauzula u ugovoru glasila je da će Ivanovićeva, u slučaju dolaska na presto VTA liste, zaraditi dodatnih deset miliona, što se i dogodilo.

Svoj interes u sponzorisanju najlepše teniserke na svetu prepoznao je i lider u proizvodnji časovnika "Roleks", ponudivši atraktivnoj Beograđanki ugovor vredan 1,5 miliona zelenih novčanica. Tome treba dodati i najveći sponzorski ugovor u istoriji srpskog sporta (oko tri miliona evra), koji je potpisan s "Verano motorsom".

Dakle, bez ugovora s kineskom kompanijom, Ana Ivanović je već inkasirala 90 miliona dolara, a s novcem od Kineza i dvadesetak miliona dolara zarade od turnira nadmašila bi legendarnog košarkaša Vlada Divca, koji je, prema grubim procenama, u karijeri kroz igračke i sponzorske ugovore na bankovni račun "namakao" 200 miliona dolara.

Međutim, Divac je po završetku karijere svoj novac oplodio investirajući u mnogobrojne poslove, pre svega u SAD. Takođe, Novak Đoković i Jelena Janković pripadaju vrhu srpskih sportskih Rokfelera.

Treći teniser sveta je naš sportista s najvećim brojem sponzorskih ugovora. On je zaštitno lice "Vilsona", "Adidasa", "gala vode", Hipo-Alpe-Adrija banke, a još mnogi poznati svetski brendovi pokušavaju da pridobiju Novakovo poverenje. Najbolji srpski teniser u istoriji od nagrada na turnirima zaradio je 8.035.000 dolara, a posebno je bio raspoložen početkom ove godine, kada mu je na račun leglo neverovatnih 2.024.267 dolara.

I Jelena Janković se može pohvaliti berićetnom saradnjom sa svetskim kompanijama. Najbolja igračica sveta je zaštitno lice "Hjundaija", a osim novca od južnokorejskog proizvođača, dobila je na poklon i najnovijeg terenca. Jankovićeva je u karijeri do sada zaradila 4.972.000 dolara.

Majstorima belog sporta mogu samo da pariraju srpski košarkaši koji su odlučili da znanje unovče "preko bare". Od povlačenja Vlade Divca, ubedljivo je najplaćeniji Predrag Stojaković. On je u julu 2006. godine potpisao ugovor s Nju Orleansom težak 64 miliona dolara. Njemu će blagajnik "stršljenova" pred početak ove sezone isplatiti 13.068.000 dolara (oko 40. mesta na NBA listi).

U narednoj sezoni Stojaković će primiti 14.202.000, a u "izlaznoj" 2010/11. godini 15.336.000 dolara.

Drugi na listi je Darko Miličić, kome će Memfis isplatiti 7.000.000 dolara (5.390.000 evra), a 7.500.000 zelenih novčanica 2009/10. Takođe, Miličić ima potpisan ugovor sa "Adidasom", koji nije na nivou teniserskih dilova, jer ga je levoruki centar potpisao kao tinejdžer.

Marko Jarić je na trećem mestu po primanjima (2009/10. dobiće 7.100.000, a 2010/11. tačno 7.625.000 dolara).

Kada su u pitanju fudbaleri, apsolutni vladar kluba bogatih je Nemanja Vidić, koji posle produžetka saradnje s Mančester junajtedom ima zagarantovanih 3,9 miliona evra (ugovor važi do 2012. godine).

Rame uz rame pouzdanog defanzivca je kapiten "orlova" i standardni član šampiona Italije Intera Dejan Stanković. Prema nezvaničnim podacima (koji se vešto kriju u italijanskom fudbalu), bivši igrač Crvene zvezde i Lacija godišnje inkasira oko 3,6 miliona evra. Međutim, Stanković je zastupnik poznatog italijanskog brenda "Svit jirs" za Srbiju, a vlasnik je i restorana "Pjetro del'Oro" i brojnih nekretnina koje izdaje.

Robi Kin neizvestan za Čelsi

Fudbaleri Liverpula odigrali su 1:1 sa Atletikom iz Madrida u Ligi šampiona, ali bi taj meč mogao da utiče i na njihove šampionske ambicije u prvenstvu Engleske.

Gol za Liverpul, kojim je klub zadržao prvo mesto na tabeli u Ligi šampiona, postigao je Robi Kin, koji, međutim, nije dočekao kraj meča, jer je zamenjen zbog istegnuća mišića. Zato je neizvestan njegov nastup u nedeljnoj derbi utakmici sa Čelsijem.

"Robi je imao nekih problema sa mišićem. Proverićemo sa njim, a ići će i do lekara", rekao je trener Liverpula Rafael Benites.

Čelsi i Liverpul trenutno su najuspešniji timovi Premijer lige, a na čelu tabele ih deli samo gol razlika, pošto su oba kluba u dosadašnjih osam kola osvojila 20 bodova.

Liverpul nije pobedio u prvenstvu u gostima Čelsiju skoro pet godina, a već je opterećen neigranjem Fernanda Toresa. Pored Kina, u pitanju su i nastupi Stivena Džerarda i Ćabija Alonsa, koji su takođe zamenjeni u Madridu.

"Trojica igrača su imala neke probleme, ne mislim da je to nešto ozbiljno", rekao je Benites.