NA SVIM NASIM MESTIMA

SPORT

Broj 1175, 31. oktobar 2008.

Partizan srušio "kralja", za prvenac u Evroligi!

Košarkaši Partizana uspeli su da sruše neugodnu tradiciju od 12 poraza protiv Reala, nakon što su u drugom kolu D grupe Evrolige savladali "kraljevski klub" rezultatom 81:77 (21:13, 23:25, 13:21, 24:18)!

Partizan je odlično otvorio meč protiv "kraljevskog" kluba, a posle furioznih deset minuta izabranici Duška Vujoševića stekli su prednost od osam poena 21:13.

Odlična odbrana Slavka Vraneša, dobra realizacija kontri i precizni šutevi za tri poena Tepića (2) i Vitkovca obezbedili su vođstvo crno belima na polovini četvrtine 17:6.

Real je uspeo da smanji na 19:12, ali su četiri poena Lazmea obezbedili lepu prednost domaćem timu pred nastavak meča. Bez ikakvog respekta prema renomiranom rivalu, košarkaši Partizana nastavili su da igraju sjajnu košarku i u drugoj četvrtini, a trojka Aleksandra Rašića obezbedila je do tada najveću prednost za crno bele 31:19 posle četiri minuta igre.

Završnica druge deonice ipak je pripala Realu, a nekoliko olako izgubljnih lopti u napadu košarkaša Partizana i lako primljeni poeni približili su goste na "minus pet" na dva i po minuta do kraja 37:32.

Prvo poluvreme očekivano je završeno vođstvom Partizana (44:38), ali se Real razigrao u trećoj deonici. Kvinton Hosli doneo je izjednačenje (45:45), da bi u 23. minutu Real prvi put poveo poenima Rejesa - 47:45.

Usledila je mini serija gostiju (8:2) koju je poenima sa penala zaokružio Bulok za 55:47, ali je Partizan uzvratio i pogocima Rašića, Veličkovića i Vitkovca u finišu deonice ostao u igri 57:59 za Real.

Poslednjih deset minuta meča bili su za infarkt, a posle četiri minuta igre nova trojka Tepića obezbedila je vođstvo od 66:63. Real je vratio tri poena, a onda je Partizan zatvorio seriju trojki pogotkom Rašića - 68:66.

U poslednja četiri minuta razigrao se Lazme koji je sa četiri vezana poena obezbedio prednost od pet poena 72:67. Fantastičnu igru Partizana u poslednjoj deonici trojkom je zapečatio sjajni Milenko Tepić koji je na minut i po do kraja povisio na 77:71!

Sve što je Real uspeo do kraja bilo je da se vrati na 77:74, a onda je Hosikns načinio namernu ličnu, a Novica Veličković obezbedio vođstvo postigavši poslednji poen za Partizan - 81:74! Ni trojka Mumbrua već u sledećem napadu nije spasila ekipu Reala koja je zasluženo poražena pošto je na prethodnih 12 mečeva protiv Partizana u Evroligi redovno pobeđivala.

Najefikasniji u redovima Partizana bio je Aleksandar Rašić sa 18 poena, Tepić je ubacio 16, a dvocifreni su bili i Veličković sa 13 i Lazme sa 12 poena. Goste je predvodio Ljulj sa 19 poena, Hosli je ubacio 14, a Rejes 11 poena.

Zvezdine nade u Moravi

Borac je u 10. kolu Jelen Superlige, posle 900 takmičarskih minuta, zabeležio prvu pobedu, dok je Crvena zvezda pustila niz Moravu sve ono što je poslednjih nedelja uradila u pokušaju da se stabilizuje i vrati u vrh srpskog fudbala - 1:0 (0:0).

Rukovodeći se sjajnim izdanjem u poslednjih dvadesetak minuta meča sa OFK Beogradom, trener Crvene zvezde Čedomir Janevski od prvog minuta dao je šansu Kleu i Subašiću, a mesto u ekipi pronašao je i za Lazetića, koji je odradio suspenziju zbog crvenog kartona.

Na drugoj strani, trener Borca Nenad Milovanović formacijski se nije branio, izašao je na megdan gostima sa dva napadača - Stojanovićem i Milovanovićem, ali sve ono što je viđeno u prvih 45 minuta bila je antipropaganda fudbala.

Sporo i bezidejno delovale su obe ekipe, verovatno je na takav učinak uticao izuzetno tvrd i neravan teren, ali to svakako ne može da bude opravdanje za samo dve polušanse i dva šuta u okvir gola.

Crvena zvezda je bila nešto aktivnija, a da su Milijaš i Subašić bili precizniji u prvih sedam minuta verovatno bi i tok utakmice bio drugačiji. Koliko su crveno-beli bili bezopasni govori podatak da je v.d. predsednika Den Tana zapljeskao tek u 43. minutu posle šuta Milijaša u ruke golmana Grahovca, uz konstataciju:

- Bravo, prvi put smo gađali u okvir gola.

Borac je samo preko Stojanovića zapretio u 27. minutu, ali je Stamenković bio budan.

Počela je Crvena zvezda mnogo žustrije drugo poluvreme, a kako su se ređali promašaji Milijaša, Koromana i Perovića pred golom Borca, tako je rasla nervoza na klupi gostiju, ali i u loži gde su bili smešteni čelnici crveno-belih.

Daleko najbolji pojedinac meča Boban Dmitrović intervenisao je uspešno u 61. minutu po ko zna koji put, povukao kontru, koja se neuspešno završila po Borac jer se u protivničkom šesnaestercu spetljao Milovanović. Kao da se domaćin u tim trenucima okuražio pa je Stojanović mogao da učini mnogo više u 83. minutu, ali je stigao samo da izmami uzdahe domaćih navijača.

Erupcija oduševljenja na stadionu kraj Morave viđena je u 85. minutu kada je posle izvanrednog proboja Prtenjaka po levoj strani i neuspele ofsajd zamke, Lazović pogodio mrežu za pobedu i velika tri boda protiv Crvene zvezde.

Priliku da potvrdi trijumf Borca propustio je Stojčev u trećem minutu nadoknade promašajem na prazan gol, a atmosfera je dostigla tačku ključanja kada je odlični sudija Jovanetić odsvirao kraj.

Čedomir Janevski, šef stručnog štaba Crvene zvezde, "nacrtao je" poraz svoje ekipe.

- Prvo poluvreme bilo je za zaborav. Počeli smo bez želje da pobedimo, sporo, bez centaršuteva koje sam tražio. Izgubili smo mnogo lopti kako u fazi građenja igre, tako i u samoj završnici. Na odmoru sam tražio od igrača da se probude, prenuli smo se malo, ali to nije bilo dovoljno ubedljivo da ugrozimo protivnika. Posebno sam razočaran organizacijom igre u poslednjih 10 minuta. Za klub kao što je Crvena zvezda nedopustivo je da svi igrači krenu u napad kako bismo postigli gol i da ostavimo prostor rivalu da nas iz kontre ugrozi, a zatim da ima još jednu šansu.

Nenad Milovanović, strateg Borca, mogao je posle prve pobede konačno da odahne.

- Znali smo da nam od Koromana i Milijaša preti najveća opasnost. Želja mojih igrača bila je ogromna za prvom pobedom, hteli smo da se nadigravamo i smatram da smo bili opasniji u drugom poluvremenu. To je i rezultiralo prvom pobedom u prvenstvu, ali nemamo vremena za slavlje.

Utakmice su dobili i naši rivali, imamo strašno tešku utakmicu u Ivanjici već za vikend, a u ovom sistemu takmičenja svaka utakmica je kvalifikaciona. Nadam se da je ovo početak pobedničke serije Borca.

Moreira kao Pele

Partizan Jagodina 2:0 (1:0). Strelci Dijara u 12. i Moreira u 67. minutu

Onog časa kada je Nigerijac Alfred povredio Đorđa Lazića, posle čega je vezista "crno-belih" morao da napusti teren, arbitar Vujović je igračima oba tima, a posebno gostima, stavio do znanja da neće tolerisati oštre startove.

Istina, debitant na našoj glavnoj fudbalskoj sceni, u želji da se u što boljem svetlu predstavi beogradskoj publici, bio je po nekad i preoštar. Golman Jagodine Pustinjaković je u 7. minutu bio matiran, ali lopta nije završila iza njegovih leđa. Stevanović je odlično centrirao sa desne strane, a najopasniji napadač Partizana Senegalac Dijara je u skoku nadvisio svog čuvara Žunića, odlično šutirao glavom, ali je stativa spasila Jagodince.

No, Partizan je u prvih četvrt časa igre još snažnije pojačao tempo pa je već u 12. minutu stigao do vođstva.

Portugalac Moreira je preciznim dodavanjem prvo uposlio Lazića da bi isti igrač bio brži i okretniji od odbrane gostujućeg tima, loptu spustio pravo na nogu Dijare koji je iz neposredne blizine, ispred golmana Pustinjakovića, bio neumoljiv.

Snaga Jagodinaca bili su brzi kontra napadi preko Spasojevića i Lukića. Morao je golman Božović u 15. minutu dva puta da interveniše, prvi put posle dobrog udarca Spasojevića sa ivice šesnaesterca, a drugi put pošto je na odbijenu loptu u punom naletu bio Lukić. Oba puta Božović je reagovao majstorski.

U 17. minutu Partizan je ostao bez Lazića pošta ga je na sredini terena povredio Nigerijac Alfred. Bio je to start u žaru borbe u kome je Alfred reagovao preoštro pa je umesto Lazića šansu dobio mladi Adem Ljajić.

Mogao je Partizan i u finišu prvog poluvremena da dođe bar do još jednog gola da je posle centaršuta Obradovića, Stevanović bio prisebniji. Stevanovićev udarac iz peterca Pustinjaković je odbranio bez problema.

Ono što zabrinjava u igri "crno-belih" to je slab učinak Fejse i Tošića u prvom poluvremenu, a ono što raduje to je odlična igra napadača Dijare.

Partizanova igra u mnogome zavisi od stranaca, od Senegalca Dijare i Portugalca Moreire, i to nije ništa novo za one koji pomno prate šampiona. Ali činjenica je da je Partizan sinoć pre svega zahvaljujući njihovim dobrim igrama stigao do nove pobede.

U 67. minutu viđen je najlepši momenat na utakmici. Stevanović je na ivici šesnaesterca pronašao Moreriru koji je grudima prihvatio loptu, potom ju je desnom nogom podigao dva-tri metra, okrenuo svog čuvara Blagojevića, zatim sačekao da lopta padne na levicu a onda strahovitim i neodbranjivim udarcem sa dvanaestak metara, iskosa s leve strane, poslao neodbranjivu loptu koja je završila iz leđa Pustinjakovića.

Na stadionu je nastao gromki aplauz koji je trajao najmanje tri minuta. Do kraja utakmice Stevanović i Bogunović mogli su da povećaju vođstvo svog tima ali i ova najnovija pobeda posle tri loša rezultata vraća nadu u "crno-bele"...

Đoković izgubio od Conge, ali dobio dozvolu za turnir u Beogradu

Novak Đoković ispao je u 3. kolu mastersa u Parizu posle poraza od Žoa Vilfreda Conge rezultatom 2:1, po setovima 6:4, 1:6, 6:3.

Francuz je u odličnom ritmu započeo meč pred svojom publikom i stekao je brejk prednosti pre nego što je definitivno najavio ekspresno osvajanje prvog seta. Conga je vodio sa 4:2 i 0:40, ali je Đoković uspeo da se odbrani od tri vezane brejk lopte i bar za kratko ostane u setu.

Najbolji teniser Srbije je u desetom gemu imao priliku i da konačno izjednači, ali je propustio još jednu od svojih prilika - 6:4.

U drugom setu je gledana potpuno drugačija slika, a Đoković je dominirao i brzo je poveo sa 3:0, posle čega mu nije bilo teško da poravna rezultat u setovima - 6:1 za 1:1.

Međutim, to nije bilo dovoljno da Nole preuzme inicijativu u ovom meču, jer je Conga odgovorio istom merom. "Teniski Ali" je karakterističnom agresivnom igrom na startu trećeg seta stigao do vođstva od 3:0, a tada stečen brejk prednosti je sigurno i bez mnogo problema sačuvao do isteka 112 minuta igre za konačnih 6:4, 1:6, 6:3.

Nagradni fond turnira u Parizu je 2.270.000 evra.

Zimonjić i Nestor ponovo izgubili od Klemona i Lodre

Srpski teniser Nenad Zimonjić i Kanađanin Danijel Nestor izgubili su danas od Francuza Mišela Lodre i Klemona Arnoa sa 0:2 (4:6, 5:7) u drugom kolu turnira Masters serije u Parizu.

Zimonjić i Nestor su u oba seta osvojili po gem na servis protivnika, u drugom su vodili i sa 5:3, ali je francuski tandem, koji trenutno zauzima 12. mesto na svetskoj rang listi dublova, oba puta napravio po brejk više.

Francuzi su ove godine Zimonjića i Nestora, koji su u Parizu bili postavljeni za druge nosioce, pobedili i u četvrtfinalu Otvorenog prvenstva Australije.

Lodra i Klemon će u četvrtfinalu turnira igrati sa osmim nosiocima Izraelcom Endijem Ramom i Brazilcom Brunom Soarešom, koji su u dva seta (6:1, 7:6) eliminisali Francuze Gaela Monfisa i žila Simona.

Za turnir u Srbiji imam dozvolu

Novak Đoković je na turniru Masters serije u Parizu na startu izvojevao dve pobede, jednu na terenu, a drugu, zajedno sa svojom porodicom, u strogim teniskim forumima. Treći teniser sveta, izjavio je da nije najzadovoljniji svojom igrom na startu, ali da ga raduje to što će ljubitelji tenisa u Srbiji naredne sezone moći da vide neke od najboljih svetskih igrača na turniru koji će organizovati sa porodicom.

Novinare u francuskoj prestonici zanimalo je i dokle se stiglo sa dobijanjem dozvole oko preseljenja turnira iz Amersforta u Srbiju.

- Nekoliko nedelja ponavljam da nije sigurno da ćemo organizovati taj turnir. Dobijali smo više različitih odgovora i informacija, ali sada konačno mogu da kažem da imamo sve što nam je potrebno. Postoji samo još nekoliko ATP formalnosti i turnir će biti organizovan u Srbiji. Znaću sve detalje kada stignem na Masters kup u Šangaj. Srećan sam, a i cela naša zemlja je zainteresovana. Po mom mišljenju, tenis je sport broj jedan u Srbiji, a nismo imali nijedan turnir! E pa, sada ćemo ga imati zadovoljan je Đoković.

Činjenica je da se Novak nikada nije osećao najbolje na tepihu u "Bersiju". Pobedom nad Dmitrijem Tursunovim, ili tačnije predajom ruskog igrača zbog povrede ramena pri rezultatu 6:2, 4:3, Novak je razbio maler i prvi put se plasirao u treće kolo takmičenja čiji je nagradni fond 2,27 miliona evra.

Dva puta je ispadao u prvoj rundi i samo je jednom stigao do druge.

- Nije prijatno pobediti kad protivnik preda meč. Ali, ono što se računa, to je pobeda. Pokušavam da ponovo pronađem svoj najbolji nivo. Imao sam poteškoća na terenu u poslednje vreme, moram da se borim za svaki poen. Cilj je da se vratim u vrhunsku formu. Nadam se da ću do kraja godine biti u stanju da igram najbolje što mogu. U poslednjih nekoliko sezona, nisam bio uspešan na ovom turniru. Zato mi je veoma važno da ovog puta zablistam u Parizu izjavio je Đoković.

Razlog što ranije nije pokazao publici u Parizu koliko je dobar igrač je i umor, ali i termin turnira koji sledi na samom kraju sezone, kada su svi igrači istrošeni od napornih takmičenja koja kreću u januaru.

- Teško je, svi smo već umorni, i psihički i fizički. Normalno je da većina igrača izgubi motivaciju i samopouzdanje, zato i viđamo toliko predaja poslednjih godina. Međutim, ove godine, nešto je drugačije, došli su svi najbolji igrači. Prošle godine imao sam problema sa povredama i nisam imao dovoljno vremena da uđem u formu rekao je Novak

Liverpul za Srbina dao milion funti!

Sedamnaestogodišnji Nikola Sarić najperspektivniji je i najbolje plaćeni mladi fudbaler Liverpula, a jednog dana mogao bi da postane i reprezentativac Srbije!

Reč je o Srbinu rođenom u Sarajevu, čiji su se roditelji 1991. preselili u Dansku, gde je Nikola nastupima za mlađe kategorije Herfolgea izazvao pažnju gotovo svih ozbiljnijih evropskih klubova.

"Crveni" sa "Enfilda" su za njegov transfer izdvojili neverovatnih milion funti! Nikolin otac kaže da je imao želju da mu sin igra u nekom srpskom klubu, ali Zvezda i Partizan jednostavno nisu imali novca da ga dovedu.

- Na moj poziv u Dansku je dolazio Dušan Trbojević, trener mlađih kategorija u Partizanu. Jednom prilikom kada smo bili u Beogradu, Nikola i ja smo posetili Zvezdu i Mitra Mrkelu. Imao sam želju da Nikola nastupi za neki od najvećih srpskih klubova, ali činjenica je da oni ne mogu ponudama da pariraju evropskim ekipama.

- Kada je imao 15 godina, Nikoli su ponudili da potpiše profesionalni ugovor sa Herfolgeom na tri godine i tako je postao najmlađi profesionalac u istoriji danskog fudbala. Još čuvam faksove s konkretnim ponudama koji su stizali iz Juventusa, Ajaksa, Herenvena, Hamburga, Totenhema, Barselone...

Stariji Sarić kaže da je malo nedostajalo da Nikola ode u Barselonu.

- Još 2005. godine dobili smo poziv iz Katalonije. Posle samo dva treninga čelnici katalonskog kluba ponudili su Nikoli ugovor, ali je on tada imao samo 14 godina i procenili smo da ne bi bilo dobro da tako mlad ode u takav klub. Znate kako to ide, veliki klub brzo može da "pojede" mladog igrača - kaže Nikolin otac.

Sarić kaže da je bio fasciniran prijemom u Liverpulu. - Početkom ove godine Liverpul je poslao ponudu koja se ne odbija! Bio sam u mnogim evropskim klubovima, ali ono što sam tamo video fasciniralo me je. čim smo došli u klub zamolili su nas da pređemo u jednu posebnu prostoriju. Reč je o njihovom centru za skauting, u kom je bilo 1.000 ekrana. Na svakom od njih su non-stop utakmice, i to iz svih delova Evrope i sveta. Gledali su čak i drugu srpsku ligu! Nikolu su pratila tri skauta pune tri godine, a da bi ga Liverpul doveo, morala su sva trojica da se slože s tim. Imali su milion statističkih podataka o njemu. Koliko puta odigra levom, a koliko puta slabijom desnom nogom. Zatim, koliko puta, kada je u šansi, podigne glavu i pogleda da li je neko od saigrača u boljoj poziciji. Zapazili su da uvek izlazi poslednji na teren. Ostao sam bez reči, a oni su dodali da znaju i koju pastu za zube koristi! Pre potpisivanja ugovora, menadžer Rafael Benitez odveo je na ručak Nikolu, moju suprugu i mene, pa smo razgovarali o svemu - opisuje Predrag Sarić događaje iz Liverpula.

Sarić dodaje i da bi njegov sin rado zaigrao za reprezentaciju Srbije, ali da će prednost dati Danskoj.

- Nikola je prošao sve mlađe selekcije u Danskoj i sada već nastupa za omladinsku reprezentaciju. Nećemo se dvoumiti ako mu Danci ponude da zaigra za seniorski tim, jer bismo morali da ispoštujemo činjenicu da su mu pružili sve! Međutim, nikada u istoriji danske reprezentacije nije nastupao stranac, pa je veliko pitanje da li će Nikola biti prvi. Ukoliko po tom pitanju bude nekog zatezanja, onda bi verovatno prihvatio da igra za Srbiju. To je i Nikolina želja - kaže Sarić.

Univerzijada u Beogradu i još šest gradova

Organizacioni komitet Univerzijade usvojio je budžet od 3,5 milijardi dinara za pripremu najvećeg sportskog takmičenja sledeće godine. Ovaj budžet je za skoro 50 odsto manji od planiranog ali, prema rečima predsednika Komiteta Božidara Đelića, Univerzijada će ipak biti po najvišim standardima i najveća do sada održana.

Na sednici utvrđena je i konačna lista objekata, a jedini novoizgrađeni sportski objekat biće hala u Inđiji. Finalnom budžetu biće dodata i sredstva iz budžeta bezbednosti, koji treba da usvoji MUP.

Prema rečima čelnika Organizacinog komiteta, novim budžetom ostvarena je znatna ušteda, u ukupnom iznosu više od 1,7 milijarde dinara.

- Samo zbog toga što smo svečano otvaranje sa "Marakane" premestili u "Beogradsku arenu" uštedeli smo 260 miliona dinara. Novim ugovorom sa švajcarskom firmom "Svis tajming" koja proizvodi opremu za merenje vremena u buddžetu je ostalo 360 miliona dinara. Smanjenjem broja sportova sa 21 na 15, uštedelo se još 540 miliona dinara. Takođe, Organizacioni komitet je ugovorio da nosilac posla pružanja zdravstvenih usluga učesnicima Univerzijade bude Vojnomedicinska akademija, čime je ušteđeno čak 600 miliona dinara. Kad se sve ovo sabere, dolazimo do zaključka da su prethodna planiranja zaista bila nerealna sa trenutnom situacijom u kojoj se Srbija nalazi - obrazložio je odluke Komiteta Božidar Đelić.

U Beogradu će jedini novoizgrađeni objekat biti Univerzitetsko selo, gde radovi znatno brže napreduju od onog kako je planirano. Osim Sela, Beogradu nakon Univerzijade neće ostati nijedno sportsko borilište, iako je najavljivana izgradnja nekoliko.

- Racionalizacija je bila najbitniji kriterijum pri formiranju liste objekata. Ono što je najbitnije jeste da je čak 90 odsto objekata već spremno i uz dodatna "šminkanja" takmičenja bez ikakvih velikih ulaganja mogu da se održe. Alternativni objekti će poslužiti ukoliko se slučajno desi da u nekim od planiranih borilišta takmičenje ne može da se održi. Ali, tu je i teniski centar "Milan - Gale Muškatirović" na kom bi se igrala sva teniska takmičenja ukoliko se pre Univerzijade održi najavljeni ATP turnir. Ukoliko se to ne desi, mi smo pripremili nekoliko sasvim solidnih terena. Trećina takmičenja će se održati u halama Beogradskog sajma, gde je potrebna samo nabavka opreme i klimatizacija,a gde su se već održavala takmičenja tokom EOF-a - priča za "Blic" Ranko Tepavčević, direktor objekata preduzeća "Univerzijada 2009".

Čelnici Organizacinog komiteta su najavili i da će zbog propuštenog vremena biti ubrzana realizacija javnih nabavki i radova za potrebe Univerzijade.

- To što će procedure biti ubrzane, uopšte ne znači da sve neće biti transparentno za javnost i da neće biti konkurencije. Napravićemo sastanak sa svim privrednicima koji su zainteresovani da učestvuju u ovom projektu i pokušaćemo da izaberemo najbolja i najpovoljnija rešenja - dodao je Đelić.

Do kraja novembra u Beograd će doći visoka delegacija međunarodne federacije univerzitetskog sporta (FISU) koja će dati ocenu pripreme Univerzijade.

Iako je Božidar Đelić bio član i prethodnog Organizacinog komiteta, navodi da tada nije mogao da odlučuje, kao što je to sada slučaj.

- Predsednik prethodnog Komiteta Vojislav Koštunica mi je u retkim slučajevima davao ovlašćenja da vodim sednice. Zbog toga sam tek sad od Siniše Jasnića zatražio ostavku na sve funkcije, kojim se raskida i menadžerski ugovor koji mu obezbeđuje obeštećenje - objasnio je Božidar Đelić.

Pobeda Njujorka sa D'Antonijem, Torontu pobeda u gostima

Košarkaši Njujorka pobedili su Majami 120:115 i tako pobednički započeli sezonu u NBA ligi, dok je Oklahoma poražena od Milvokija 98:87 na debiju u novom gradu.

LA Lejkers su u gradskom derbiju bili ubedljivi protiv Klipersa, 117:79, Nju Orleans je u gostima bio bolji od Golden Stejta 108:103.

Njujork je tako zabeležio prvu pobedu sa novim trenerom, Majkom D'Antonijem (slika desno). Ekipu su do trijumfa predvodili Džamal Kraford sa 29 i Zak Rendolf sa 20 poena, a Niksi su igrali jaku odbranu, ali i brz napad, koji je zaštitni znak njihovog novog trenera.

Dvejn Vejd predvodio je Majami sa 26 poena, dok je drugi "pik" sa ovogodišnjeg drafta Majkl Bisli meč završio sa devet poena, uz šut iz igre 4/14.

Lejkersi su bili nemilosrdni prema gradskom rivalu. U ujednačenom napadu, Kobi Brajant je meč završio sa 16 poena i osam skokova, dok je Endru Bajnam na kraju utakmice imao 12 poena i devet skokova.

Vladimir Radmanović bio je član startne postave Lejkersa i završio je utakmicu sa šest poena i tri skoka.

Nju Orleans je u uzbudljivom meču pobedio Golden Stejt 108:103, najviše zahvaljujući Krisu Polu, koji je imao 21 poen i 11 asistencija. Hornetsi su nastavili seriju bez poraza iz predsezone.

Najefikasniji igrač Hornetsa bio je Dejvid Vest sa 24 poena, dok je Predrag Stojaković utakmicu završio sa 16 poena i tri skoka. Kori Mageti je na debiju za Golden Stejt postigao 27 poena.

Hjuston je kod kuće bez problema pobedio Memfis 82:71. Jao Ming predvodio je Roketse sa 21 poenom i 10 skokova, dok je Ron Artest u debiju za Hjuston postigao 16 poena. Luis Skola je imao učinak od 12 poena i 13 skokova.

Memfis je predvodio Rudi Gej sa 20 poena, dok je startni centar Darko Miličić završio meč sa dva poena i dva skoka. Marko Jarić nije igrao pošto se oporavlja od povrede.

Milvoki je u gostima pobedio Oklahomu 98:87. Majkl Red, Ričard Džeferson i Čarli Vilanova postigli su po 20 poena za pobednike, koji su pokvarili debi Tandera u NBA ligi.

Tim koji se u toku leta preselio iz Sijetla i promenio ime nije se lako predavao, pošto je u poslednjoj četvrtini smanjio sa 24 poena zaostatka na 11, što je podiglo na noge rasprodatu halu, ali je iskusniji tim sprečio iznenađenje.

Najbolji novajlija prošle sezone Kevin Durant nije postigao nijedan poen u prvom poluvremenu, a meč je završio sa 12 poena, uz šut iz igre 5/14.

Toronto Reptorsi su jako dobro odpočeli novu sezonu pobedivši u gostima Filadelfiju sa 95:84. Najefikasniji kod Toronta bio je Kris Boš sa 27 poena, 11 skoskova i 4 asistencije. Džermejn Onil koji je došao u Toronto u trejdu koji se dogodio na kraju predhodne sezone između Toronta i Indijane, pokazao je da se vraća u kondiciju i zaŠto jebio šest puta na olstaru. U svojoj debi uatmici Džermejn je postigao 17 poena, 8 skoskova i 4 asistencije.

Višvanatan Anand svetski prvak

Indijac Višvanatan Anand (39), odavno priznat za jednog od najbržih i najomiljenijih šahista svih vremena, ušao je u galeriju najznačajnijih svetskih prvaka u istoriji.

Lako ostvarenim remijem sa Rusom Vladimirom Kramnikom, u 11. partiji meča u Bonu, "tigar iz Madrasa" stigao je do nedostižnih 6,5:4,5 i treće titule seniorskog svetskog prvaka, najvažnije, jer nad njom ne može da bude više ni trunke sumnje.

Upravo je Kramnik, Anandov rival iz Bona, isticao da ga ne smatra pravim šampionom jer je titulu osvojio na turniru, a ne u meču. Anand mu je odgovorio samo za tablom, rešivši meč već u prvih šest partija, sa tri pobede (treća, peta i šesta partija), bez poraza.

Nekadašnji omladinski prvak sveta i seniorski šampion u ubrzanom šahu, gde mu odavno nema ravnog, u 39. godini je kompletirao najvažnije seniorske titule u tri različita formata takmičenja: po kup-sistemu Iljumžinova (3,5:0,5 protiv širova u finalu u Teheranu, 2000), na dvokružnom turniru osmorice finalista (poen ispred Kramnika i Geljfanda u Meksiko Sitiju, 2007) i više nego ubedljivo u klasičnom meču od 12 partija.

Neki će priznati samo poslednje dve titule, jer su ostvarene posle ujedinjenja šahovskih kruna (Topalov Kramnik 2006). Sada i oni koji uvažavaju samo ovu iz Bona, znaju ko je danas šahovski kralj.

Okršaj divova u Umetničko-izložbenom centru u Bonu završen je pre planirane 12. partije, jer je Anand, uprkos boljoj poziciji, belim figurama prihvatio remi u 11. susretu.

Mihajlović potpisao predugovor sa Bolonjom?

Špekulacije o dolasku Siniše Mihajlovića na klupu Bolonje su sve brojnije, a lokalni mediji tvrde da će član Serije A uskoro uručiti otkaz Danijeleu Arigoniju, čije će mesto "sigurno zauzeti" bivši reprezentativac Jugoslavije.

Bolonja ove sezone igra izuzetno slabo u nacionalnom prvestvu i zauzima 18. mesto na tabeli, a situacija u klubu dodatno se pogoršala nakon jučerašnjeg poraza na svom terenu od Juventusa sa 2:1.

Novinar sportskog dnevnika "Gazeta delo Sport" tvrdi da je glava porodice Menarini, koja je vlasnik kluba, Renco razgovarao sa Arigonijem i da mu je predočio situaciju, kao i da je Mihajlović već potpisao predugovor sa Bolonjom.

Mihajlović se, kako se navodi, sprema da preuzme posao i već traži pojačanja za ekipu, a prvi igrač koga će anagažovati, ukoliko preuzme klub, biće Brazilac Cezar, sa kojim je srpski stručnjak već sarađivao u milanskom Interu.

Nekadašnji fudbaler Vojvodine, Crvene zvezde, Rome, Sampdorije, Lacija i Intera namerava da pojača stručni štab i kao trenera golmana nastojaće, prema tvrdnjama novinara "Gazeta delo Sporta", da angažuje Đanluku Paljuku, koji je od 1999. do 2006. branio za "plavo crvene".

Fudbaler izvršio samoubistvo zbog izostavljanja iz prvog tima

Grčki fudbaler Janis Koskinijatis izvršio je samoubistvo nakon što je izostavljen iz prve postave kluba Dijarogas, pred četvrtfinalnu utakmicu Kupa protiv Olimpijakosa iz Atine, saopštila je policija.

Koskinijatis (25) je skočio sa litice visoke 12 metara nakon što je izostavljen iz tima grčke treće lige Dijagoras sa Rodosa pred utakmicu sa Olimpijakosom.

Igrač Dijagorasa je na vrhu litice ostavio oproštajnu poruku u kojoj piše da je njegovo "izostavljanje iz tima velika nepravda, koju ne može da podnese".

Koskinijatis je za svoj tim odigrao 61 utakmicu i postigao četiri gola, ali je tokom ove sezone bio na klupi za rezerve zbog operacije leve noge.

Bekamovi advokati doputovali u Milano

Zastupnici engleskog fudbalera Dejvida Bekama doputovali su danas u Milano na pregovore sa čelnicima istimenog italijanskog kluba o pozajmici igrača Los Anđeles Galaksija višestrukom evropskom prvaku.

Direktor "Rosonera" Adrijano Galijani, međutim, tvrdi da je to tek početak razgovora o angažovanju 33. godišnjeg igrača i da nikakav dogovor još ne postoji.

- Očekivao sam da Bekamovi agenti dođu u Milano tokom sledeće sedmice, ali razgovore ćemo obaviti već danas, rekao je Galijani. - Učinićemo sve da dođe do dogovora sa Bekamom, ali moram da napomenem da u ovom trenutku niko ne zna da li će ishod biti pozitivan, poručio je Galijani.

Hakeri sa Kosova napali Anu i Jelenu

Ana Ivanović i Jelena Janković bile su pre neki dan na meti albanskih hakera! Grupa kosovskih programera napala je zvanične internet prezentacije srpskih teniserki zbog čega su njihovi sajtovi privremeno bili van funkcije.

Kako nezvanično saznajemo, radi se o grupi koja sebe naziva "Kosovo hakers group", a čine je pripadnici iz Prištine, Peći i Gnjilana. Administratori sajta Ane Ivanović odmah su reagovali i pored poznatog loga sa siluetom naše teniserke posetioci su mogli da pročitaju samo poruku "Privremeno nedostupan".

S druge strane, na sajtu Džej Džej nešto duže se zadržala poruka na prvoj stranici koja glasi "Pripada hakerima s Kosova", a u potpisu je stalo pet "umetničkih" imena autora ovog napada.

Zanimljivo je da hakeri ili nisu uspeli ili nisu ni pokušali da sruše sajt Novaka Đokovića, koji je juče normalno funkcionisao. Posebni tužilac za visokotehnološki kriminal Ljiljana Komnen-Nikolić izjavila je nedavno da se ovakva dela tretiraju kao krivična, ali da Srbija nema mnogo mogućnosti da se obračuna s prestupnicima.