NA SVIM NASIM MESTIMA

SPORT

Broj 1181, 12. decembar 2008.

Zvezda sigurna protiv Turova

Košarkaši Crvene zvezde pobedili su u Beogradu poljski Turov 97:69 (32:25, 24:10, 17:17, 24:17) u trećem kolu Grupe F Evrokupa.

Zvezda sada ima skor od dve pobede i poraza, dok Turov ima samo jedan trijumf. Najefikasniji u pobedničkom timu večeras bili su Lorens Roberts i Elmedin Kikanović sa po 17 poena, dok je Tadija Dragićević postigao 16.

Turov je predvodio Damir Miljković sa 28 poena.

"Crveno-beli" su odneli sigurnu pobedu u mečU bez gotovo imalo neizvesnosti. Poljski tim je prvi poveo, ali je Zvezda u finišu prve četvrtine napravila seriju 17:1 i došla do osetnije prednosti.

Zvezda je odlično šutirala, a Turov je početkom druge deonice ostao bez Donalda Koplanda, koji je pri jednom padu povredio koleno.

Kikanović je na početku druge četvrtine pogodio koš i dodatno slobodno bacanje za 35:25. Beogradski tim igrao je odličnu odbranu, a Roberts je bio sjajan u reketu, odakle je njegov tim postizao najviše poena. Zvezda je na poluvreme otišla sa rezultatom 56:35.

Meč je na poluvremenu praktično bio rešen, jer je domaći tim u drugom delu održavao sigurnu prednost od 15 do 20 poena razlike, a rivalu nije pružio ni najmanju šansu da napravi preokret.

Pešić: Nisam očekivao ovako ubedljivu pobedu

Trener košarkaša Crvene zvezde Svetislav Pešić rekao je da je očekivao da će njegova ekipa na večerašnjoj utakmici sa poljskim Turovom imati mnogo više problema.

"Iskreno, nisam očekivao ovako ubedljivu pobedu, iako su Poljaci imali mnogo problema, među kojima i povredu najboljeg igrača (Donalda) Koplanda. Čekaju nas, ipak, nove utakmice, pa nemamo previše vremena da se hvalimo", rekao je Pešić novinarima.

Zvezdin trener je ocenio da je njegova ekipa do pobede od 97:69 u Grupi F stigla pre svega zahvaljujući odličnoj odbrani i "perfektnoj" igri na centarskim pozicijama.

"Svi naši centri, (Lorens) Roberts, (Vladimir) Štimac, (Elmedin) Kikanović i (Tadija) Dragićević, igrali su odlično. Mislim da oni ne mogu bolje od ovoga. Teško će se ovakva igra ponoviti", kazao je Pešić.

"Mirko Kovač i Boris Bakić bili su odlični u odbrani. Oni rastu, kao i Štimac, koji je vredan momak, koji napreduje i publika to prepoznaje. Publiku zaista moramo da poštujemo kada u dva ili tri dana na naše mečeve dođe njih 12.000", dodao je Pešić.

Trener Zvezde je, međutim, naveo da će duel sa poljskim timom u gostima, koji će se igrati sledeće nedelje, biti drugačiji.

"Turov će verovatno igrati kao u trećoj četvrtini, kada je odbranu igrao na granici faula, ukrao nam mnogo lopti. Po tome su oni i karakteristični", rekao je Pešić čiji tim samo u trećoj četvrtini nije nadigrao Turov (17:17).

Trener Turova Sašo Filipovski istakao je da njegova ekipa jednostavno nema kvaliteta da igra na nivou na kakvom je večeras bila Crvena zvezda.

"Mi nismo spremni da igramo na ovakvom nivou, posebno u ovakvoj atmosferi. Nemamo dovoljno iskustva za to, a Zvezda je pružila odličnu predstavu. Centri posebno, oni su nam dali 60 poena, mada mi odbranu praktično i nismo igrali", kazao je Filipovski.

Makedonski trener je oprezno govorio i o revanšu za sedam dana.

"U 16 dana igramo šest utakmica. Dva dana pre duela sa Zvezdom pred domaćem publikom putovaćemo ukupno 24 sata zbog gostovanja. Pokušaćemo da popravimo utisak sa ove blamaže, ali prvo treba da sakupimo pet igrača, jer imamo velike probleme sa povredama", naveo je Filipovski.

Divac protiv Ćurkovića!

Vlade Divac, legenda domaće i svetske košarke, biće kandidat Košarkaškog saveza Srbije na predstojećim izborima za predsednika Olimpijskog komiteta, koji je planiran za 24. februar 2009. godine! Divac je, kako mediji nezvanično saznaju, prihvatio kandidaturu i ukazano mu poverenje, ali će se ovaj potez ozvaničiti tek kada se ispoštuje propisana procedura.

Predsednik KSS-a Dragan Kapičić nije želeo ni da potvrdi, niti da demantuje ovu informaciju, koja je brzinom svetlosti obišla beogradsku košarkašku čaršiju. Kapičić je odbio da komentariše detalje u vezi sa Divčevom kandidaturom, istakavši da "još ništa nije zvanično", ali je obećao da će domaća javnost o svemu biti obaveštena kada za to dođe vreme.

- Ništa još nije zvanično, tako da bih se ja u ovom trenutku uzdržao od bilo kakvih komentara na tu temu. Javnost će, naravno, biti blagovremeno obaveštavana o svim potezima Košarkaškog saveza Srbije - rekao je Kapičić.

Međutim, nezvanično, dogovor sa Divcem je već postignut, a legendarni košarkaš je pristao da ga kandiduju za prvog čoveka OKS-a. Iz vrha Košarkaškog saveza Srbije su informacije da se sa Divcem već izvesno vreme vode razgovori na ovu temu, te da će on "99 odsto biti kandidat na predstojećim izborima".

- Stvar je praktično već rešena, a ostalo je samo da se ozvaniči u narednih nekoliko dana. Divac je dao svoj pristanak, veoma je zainteresovan za mesto predsednika Olimpijskog komiteta, s tim što je potrebno da se dogovore još neki detalji i da se ispoštuje cela procedura. U ovom trenutku malo je verovatno da će se nešto iskomplikovati, tako da su šanse da Divac bude kandidat KSS-a otprilike 99 odsto. Naravno, treba reći i da Vlade uživa ogromno poverenje ne samo u sportskim krugovima, već i mnogo šire, tako da će njegovu kandidaturu svakako podržati i mnogi drugi objasnio je anonimni izvor jednom begoradskom listu.

Divac je jednom prilikom već bio kandidat za predsednika Olimpijskog komiteta Jugoslavije, kada ga je za to mesto predložio Hokejaški savez.

Protivkandidati su mu 2001. godine bili Miloš Srejović i Dragan Kićanović, a ovaj drugi je zatim i izabran.

U ovom trenutku jedini zvanični protivkandidat Divcu jeste aktuelni predsednik OKS-a Ivan Ćurković, koga je predložio Fudbalski savez Srbije.

Stojaković postigao 12.000 poena u NBA ligi

Košarkaši Nju Orleansa pobedili su Šarlot, a srpski košarkaš u ekipi Hornetsa Predrag Stojković postigao je 17 poena i premašio broj od 12.000 postignutih poena u NBA ligi.

Nju Orleans pobedio je Šarlot 105:89, a Stojaković je svojom drugom trojkom postignutom u prvoj četvrtini premašio 12.000 postignutih poena. Najbolji rezultat svih vremena drži Karim Abdul Džabar sa 38.387 poena.

Pobedi Hornetsa uz Stojakovića koji je za 27 minuta postigao 17 poena i tri skoka, doprineo je i Dejvid Vest sa, takođe, 17 poena, kao i Kris Pol sa 16 poena, 15 asistencija i četiri skoka.

U poraženoj ekipi najviše se istakao Di Džej Agustin sa 26 poena.

Denver je pobedio Minesotu 116:105, a utakmicu je obeležio Karmelo Entoni koji je izjednacio NBA rekord iz 1978. godine Džordža Gevina iz San Antonija po broju postignutih poena u jednoj četvrtini. On je u trećoj četvrtini postigao 33 poena, a utakmicu je završio sa 45 postignutih poena.

Entoni je uz 45 poena dodao i 11 skokova, dok je Čonsi Bilaps postigao 24 poena uz šest asistencija.

U osmom uzastopnom porazu Minesote od Denvera u ekipi Timbervulfsa najbolji je bio Al Džeferson sa "dabl dabl" učinkom od 26 poena i 12 skokova, koliko je poštigao i Rendi Foje.

Klivlend je na gostovanju pobedio Filadelfiju 101:93. Najefikasniji u pobedničkoj ekipi bio je LeBron Džejms sa 29 poena, četiri skoka i pet asistencija, dok je Mo Vilijams dodao 27.

Srpski košarkaš Aleksandar Pavlović na parketu je proveo nešto više od 15 minuta i postigao je četiri poena uz šut iz igre 2/7, a dodao je i po dve asistencije i skoka. Kavalirsi vode u Centralnoj diviziji sa 19 pobeda i tri poraza.

U ekipi Filadelfije najbolji je bio Andre Igodala sa 27 poena, šest skokova i dve asistencije.

Los Anđeles Lejkersi pobedili su Finiks 115:110. Najefikasniji u ekipi Lejkersa bio je Pol Gasol sa 28 poena, pet skokova i četiri asistencije, dok je Kobi Brajant dodao 18. Srpski košarkaš Vladimir Radmanović nije igrao odlukom trenera.

U poraženoj ekipi najbolji je bio Met Barns sa 25 poena.

Košarkaši Memfisa pobedili su na gostovanju Oklahomu 108:102. U pobedi Grizlisa Rudi Gej postigao je 22 poena, dok je O Džej Mejo dodao 18. Srpski reprezentativac Darko Miličić na terenu je proveo 26 minuta i postigao je sedam poena uz tri skoka, dok Marko Jarić, odlukom trenera, nije igrao.

U ekipi Oklahome najviše se istakao Kevin Durant sa 28 poena, pet skokova i tri asistencije.

San Antonio pobedio je Atlantu 95:89, a Tim Dankan odigrao je svoj 1.000 meč u NBA ligi. On je postigao 19 poena uz 11 skokova. U ekipi Atlante najbolji je bio Džo Džonson sa 29 poena.

Briga me za svađe u srpskom vaterpolu

Bivši kapiten vaterpolo reprezentacije Srbije Vladimir Vujasinović kaže da ga apsolutno ne zanimaju svađe i sukobi koji poslednjih meseci potresaju trofejni srpski sport. Legendarni Vujas podseća da se oprostio od nacionalnog tima i da je isključivo posvećen obavezama u Partizanu, čije je redove pojačao ovog leta.

Kapiten crno-belih ističe da srpski šampion ima igrački potencijal da se nadmeće sa najskupljim evropskim timovima, što, međutim, ne znači da su glavni favoriti za osvajanje Evrolige.

Nedavno ste pojačali Partizan, za koji nastupaju uglavnom igrači mnogo mlađi od vas. Kako funkcionišete, da li Vas slušaju i respektuju?

- Zasad funkcionišemo odlično, bez obzira na to što sam ja i po 15 godina stariji od nekih. Nadam se da ćemo zadržati atmosferu koju imamo. Mislim da smo na pravom putu stvaranja pravog tima i da ćemo to pokazati već u subotu na gostovanju protiv Vašaša, gde očekujem povoljan rezultat.

Kako Vam izgleda ova ekipa Partizana u odnosu na sastav Pro Reka sa kojim ste protekle dve sezone osvajali Evroligu?

- Možda je na papiru i pojedinačno ovaj tim crno-belih slabiji od onog tima Pro Reka, ali to ne mora ništa da znači. Bitna je hemija među igračima i to koliko ćemo svi mi igrački da napredujemo tokom sezone.

Posle demoliranja Marseja (22:5), u prvom kolu mnogi misle da ste "drim tim" i da ćete lako osvojiti Evroligu.

- Ova ekipa ima potencijal da igra protiv svakog tima u Evropi. Međutim, nismo mi ni bolji, ni lošiji od pet-šest klubova koji su u samom vrhu. Pobeda protiv Marseja ne govori ništa, niti nas izdvaja kao neki "drim tim". Mislim da francuska ekipa nije dovoljno jako ušla u meč sa nama i da je to razlog ubedljivog poraza. Da li nas te priče opterećuju ili ne, mislim da je nebitno. Znamo koliko vredimo, samo je važno da to pokažemo u bazenu.

Kako sa ove vremenske distance gledate na burne događaje u Vaterpolo savezu, sukobe na Olimpijadi, odlazak Šapića i Ćirića i njihove optužbe na račun selektora...?

- To me apsolutno ne zanima. Olimpijske igre su bile i prošle, šta se posle toga desilo, desilo se, i ja više ne mogu da razmišljam o tome. Koncentrisan sam samo na Partizan i na to kako da ostvarimo naše najviše ciljeve.

Koliko vam smeta što nemate jakih utakmica u domaćem šampionatu?

- To je očigledno problem, ali trudimo se da ga prevaziđemo sparing mečevima u inostranstvu. Evo, nedavno smo došli iz Barselone, gde smo odigrali dve jake utakmice sa Barselonetom. To nam je dosta koristilo da se pripremimo za duel sa Vašašom, koji će biti jedan od bitnijih u ovom delu sezone. Inače, što se tiče utakmica, ubuduće će ih u januaru biti mnogo više jer kreće MOL liga.

Tošić i Ljajić posle utakmice otputovali za Englesku

Klupskim avionom Mančester junajteda u sredu oko 18 časova fudbaleri Partizana, Zoran Tošić i Adem Ljajić otputovali su za Englesku. Njih dvojica će u četvrtak na "Old Trafordu" da prođu lekarske preglede i verovatno završe pregovore sa šampionom Evrope, što bi značilo da će Bambi da ostane, kao što je i najavljeno, u Mančesteru, dok će Ljajić da se vrati i ostane još godinu dana u Humskoj.

Tošić je u Novom Sadu odigrao oproštajni meč u crno-belom dresu i rastao se sa saigračima i navijačima sa suzama u očima.

- Teško mi je što odlazim, jer je Partizan klub koji najviše volim, ali nadam se da ću se jednog dana vratiti. Krivo mi je što se nisam pobedom oprostio od naših sjajnih navijača koji su i ovog puta bili uz nas - rekao je Tošić.

- Verujem da ću uspešno završiti pregovore sa Mančesterom i da ću u narednom periodu biti fudbaler najvećeg kluba na svetu.

Njemu će društvo u naredna tri dana da pravi Adem Ljajić, koji je pre nekoliko meseci već bio gost Mančestera.

- Pošto sam sve upoznao biću Tošiću kao vođa puta - nasmejao se Ljajić. - Ja bih voleo da još nekoliko godina nosim dres Partizana, tako da ću se sigurno vratiti.

Rezultati utakmica po grupama

Grupa H: Pobeda Reala, remi Juventusa i BATE Borisova

Fudbaleri Real Madrida pobedili su večeras Zenit iz Sankt Peterburga i tako osvojili prvo mesto u Grupi H Lige šampiona, dok su Juventus i BATE Borisov odigrali bez golova.

Real je na svom terenu pobedio Zenit sa 3:0, a utakmicu je obeležio Raul, koji je postigao dva gola, sada ukupno 64 za Real u Ligi šampiona.

Real je poveo u 25. minutu golom Raula. Rafael van der Vart centrirao je sa leve strane, ali golman Zenita Vjačeslav Malafejev nije uspeo da izbije loptu, već je stigla do Raula koji je sigurno zatresao mrežu gostiju.

Vođstvo Reala duplirao je Arjen Roben u 50. minutu, posle asistencije Raula, a Raul je 66. golom u evropskim takmičenjima za Real povisio na 3:0. Roben je 57. minutu na ivici sesnaesterca pronašao kapitena Madriđana, koji je, nakon što je Malafejev napustio gol liniju, lob udarcem postigao svoj drugi gol na meču.

Na utakmici ekipu Reala prvi put je vodio novi trener Huande Ramos, koji je u utorak zamenio Bernta Šustera na klupi "kraljevskog kluba".

U drugoj utakmici Grupe H Juventus i BATE Borisov u Torinu su odigrali bez golova.

Fudbaler Juventusa Sebastijan Đovinko u 52. minutu promašio je jedanaesterac.

Juventus i Real u Grupi G imaju po 12 bodova, ali su "crno-beli" prvi u grupi zbog međusobnog duela - Juventus je oba puta pobedio Real (2:0, 2:1).

Zenit iz Sankt Peterburga saskupio je pet bodova i obezbedio je učešće u Ligi UEFA, dok je BATE Borisov poslednji sa tri boda.

Grupa G: Porto pobedio Arsenal, Dinamo Fenerbahče

Fudbaleri Porta pobedili su večeras londonski Arsenal i tako zauzeli prvo mesto u Grupi G Lige šampiona, dok je Dinamo iz Kijeva posle pobede nad Fenerbahčeom obezbedio prolaz u Ligu UEFA.

Porto je na svom terenu pobedio Arsenal sa 2:0.

Porto je poveo u 39. minutu golom Bruna Alveša koji je posle kornera udarcem glavom savladao Manuela Almuniju. Konačan rezultat postigao je Lisandro Lopes u 54. minutu.

Fudbaleri Porta sa 12 i Arsenala sa 11 bodova obezbedili su plasman među 16 najboljih ekipa najelitnijeg evropskog takmičenja.

U drugoj utakmici Grupe G Dinamo Kijev je na stadionu "Valerij Lobanovski" pobedio turski Fenerbahče sa 1:0 i tako obezbedio učešće u Ligi UEFA.

Jedini strelac na meču bio je Roman Jeremenko u 20. minutu. Artem Milevski je dugom loptom pronašao Jeremenka, koji je do lopte stigao pre golmana Volkana Demirela i šutem sa ivice šesnaesterca doveo svoju ekipu do druge pobede u Ligi šampiona.

Dinamo je sa osam bodova obezbedio učešće u Ligi UEFA, dok je Fenerbahče učešće u Ligi šampiona završio sa dva osvojena boda.

Grupa E: Alborgu bod u Mančesteru, pobeda Seltika

Fudbaleri danskog Alborga uspeli su večeras da osvoje bod na gostovanju engleskom Mančester junajtedu u šestom kolu Grupe E Lige šampiona, dok je škotski Seltik na svom stadionu savladao španski Viljareal sa 2:0.

Mančester je poveo već u trećem minutu pogotkom Karlosa Tevesa, ali je u 31. minutu izjednačio Mihael Jakobsen. Iznenađujuće vođstvo Alborgu doneo je Jepe Kurt u poslednjem minutu prvog poluvremena.

Da se na "Old Trafordu" ipak ne dogodi veliko iznenađenje pobrinuo se Vejn Runi, koji je pogotkom u 52. minutu doneo izjedačenje Mančesteru.

U drugoj utakmici ove grupe Seltik je u Glazgovu savladao Viljareal sa 2:0, ali je španski tim veći deo meča odigrao sa desetoricom fudbalera.

Domaćin je poveo u 13. minutu golom Šona Malunija, a u 34. minutu Gilje Franko dobio je crveni karton zbog namernog udaranja Gerija Kaldvela.

Škotski prvak brojčanu prednost iskoristio je u 45. minutu, kada je Ejdan Mekgidi preciznim udarcem sa ivice šesnaesterca savladao golmana gostiju Vijeru.

Mančester i Viljareal su obezbedili plasman u osminu finala Lige šampiona, dok je Alborg još pre ovog kola osigurao treće mesto i "vizu" za šesnaestinu finala Kupa UEFA.

Zvezdina nova bruka

Hajduk iz Kule šokirao je Crvenu zvezdu, koja je propustila veliku priliku da se potpuno vrati u šampionsku trku. Umesto da u odnosu na dva najveća rivala smanje razliku, poraženi su pred 7.000 navijača i prvi deo sezone završili kako su je i počeli - katastrofalno.

Ništa nije nagoveštavalo da će na kraju do tri boda da stigne ekipa koja gotovo da nije prelazila centar terena. Osokoljeni rezultatom iz Novog Sada i odličnom posetom (besplatan ulaz), fudbaleri Zvezde od početka su krenuli u ofanzivu.

Prvu priliku imao je u trećem minutu Koroman, pa onda u 12. Lazetić, da bi najbolji strelac ekipe Milijaš, osmim golom u ligi doneo željeno vođstvo. Činilo se tada da gosti, opredeljeni na totalni bunker nemaju šta da traže. Međutim, ubrzo je prvu priliku u izjednačenje pretvorio Živanović kome je asistirao Kozoš. Posle toga idealnu priliku propustio je Burzanović. Sjajni golman Đuričić odbio je loptu, a od tog 26. minuta počela je besomučna potera domaćina za trijumfom.

Pokušavali su domaćini, napadali, ali nisu stvarali prave prilike, jer lopta gotovo nije imala gde da prođe. Kada bi uspeli da dođu u priliku za udarac, ili su promašivali ili je Đuričić svoj golmanski posao radio besprekorno. Dok je trajao pritisak Crvene zvezde - Hajduk je poveo!

Rezervista Kasalica se iznenada odlučio za udarac iskosa i pogodio mrežu iza uspavanog Stamenkovića sa više od 20 metara.

Do kraja, Zvezdi nije ništa polazilo za nogom. Nastavila se bezsupešna ofanziva, a Hajduk se grčevito branio i odbranio. Tim koji je za 90 minuta dva puta šutnuo loptu ka golu, odneo je tri boda sa "Marakane" i ostavio crveno-bele da tuguju preko zime za propuštenom fenomenalnom prilikom.

CSKA u "Top 16"

Košarkaši moskovskog CSKA pobedili su na svom terenu grčki Panionios sa 93:61 (29:17, 21:14, 20:10, 23:20), u prvoj utakmici sedmog kola Grupe D Evrolige, dok je Efes na svom terenu pobedio ekipu Armani džinsa sa 74:67, uz veoma dobru partiju Miloša Vujanića.

Aktuelni šampion Evrope tokom svih 40. minuta je bio bolji rival, a utakmicu je "prelomio" već u prvoj četvrtini, kada je došao do 12 poena prednosti (29:17).

Najefikasniji u CSKA bio je Matjaz Smodiš sa 15 poena, a po jedan manje postigli su Trajan Lengdon i Viktor Hrijapa.

U Panioniosu najzapaženiji je bio Demos Dikudis sa 15 poena, dok je bivši košarkaš FMP-a iz Železnika Branko Cvetković ubacio 13 poena.

Ruski šampion je šestom pobedom u grupi definitivno obezbedio plasman u "Top 16" fazu Evrolige, dok je grčka ekpa zabeležila četvrti poraz. U drugoj utakmici D grupe odigranoj u sredu košarkaši Efesa savladali su na svom terenu ekipu Armanija iz Milana sa 74:67 (28:19, 11:18, 15:17, 20:13).

Efes je zabeležio treću pobedu u grupi D, a najefikasniji u redovima turske ekipe bio je Miloš Vujanić sa 20 poena.

U ekipi Milana koja je doživela peti ovosezonski poraz bolji od ostalih bio je Masimo Buleri sa 14 poena.

Što se tiče ostalih grupa, odigran je jedan duel u grupi A gde je Cibona na svom terenu lako izašla na kraj sa ekipom Le Mana - 89:70 (20:18, 26:23, 26:17, 17:12). Domaći su posle prilično izjednačenih 20 minuta dodali gas u trećoj deonici pa su prednost od pet poena sa poluvremena (46:41) uvećali na nedostižnih 14 (72:58) uoči početka poslednje četvrtine.

Najefikasniji igrač Cibone bio je Rouli Maršal sa 21 poenom, dok je Kolovej ubacio 18. Na drugoj strani David Blutental zabeležio je 15 poena.

Cibona se posle pete pobede u grupi A našla na samo jedan trijumf od plasmana u "Top 16" fazu, dok Le Man i posle sedam kola nije uspeo da zabeleži trijumf.

U poslednjem meču grupe A odigranom u sredu, ekipa Unikahe savladala je Olimpijakos sa 60:56, pa posle sedam kola Olimpijakos, Cibona i Unikaha imaju "skor" 5/2 na deobi prvog mesta.

Što se tiče grupe B, italijanski Montepaski potvrdio je plasman u "Top 16" nakon pobede na Žalgirisom 100:93.

U okviru grupe C ekipa TAU keramike lako je izašla na kraj sa ljubljanskom Olimpijom koja je u Vitoriji doživela klasičan debakl -101:69 (25:27, 27:10, 20:13, 29:19). Igor Rakočević postigao je pet poena za domaće koji su petom pobedom u grupi takođe najavili siguran plasman među 16 najboljih.

Sedam uslova za Divca

Da bi Vlade Divac i zvanično postao kandidat za predsednika OKS-a, predlog KSS-a moraju da podrže još najmanje četiri "granska" saveza, a poželjno je da ispunjava i sledeće uslove:

- Da je državljanin Srbije

- Da u karijeri ima najmanje 15 godina aktivnog bavljenja olimpijskim sportom i da je učesnik Olimpijskih igara

- Da je u prethodnom periodu bio uključen u rad organa i tela OKS-a

- Da govori najmanje jedan svetski jezik koji je u zvaničnoj upotrebi u MOK-u (engleski, francuski)

- Da u karijeri ima najmanje 10 godina rada u organima i telima nacionalnih sportskih saveza, odnosno međunarodnih sportskih federacija čiji je član OKS (ANOC, EOC, ICMG, ABNOC, ENGSO, EFPM)

- Da ispunjava uslove iz Etičkog kodeksa MOK-a

- Da u karijeri nema povrede pravila o dopingu

Kuća od deset miliona evra

Košarkaški klub Crvena zvezda planira izgradnju trenažnog centra na Torlaku. Već postoji projekat, čija realizacija košta deset miliona evra, uključujući i izgradnju bolnice, hotela i tržnog centra.

- Kako je rečeno i na "Red star forumu", nema ozbiljnog kluba bez infrastrukture - kaže generalni menadžer Crvene zvezde Milan Opačić.

- Naši igrači imali bi 24 časa na raspolaganju trenažni centar. Sada treniraju u "Pioniru", hrane se na Kalemegdanu, a uglavnom žive u Novom Beogradu, što je veliki gubitak vremena. Upravni odbor crveno-belih razgovaraće o ovoj temi na sastanku 22. decembra.

Projekat "Torlak" podrazumeva nadogradnju postojeće škole, uz izgradnju pratećih objekata koji bi bili na raspolaganju košarkašima Crvene zvezde. S obzirom na to da je ustanovljen godišnji budžet za mlađe kategorije u iznosu od 350.000 evra, takav trenažni centar sigurno bi znatno umanjio troškove funkcionisanja velikog kluba.

Još neke lokacije su u igri, ali se zasad najdalje stiglo sa idejom o realizaciji projekta na Torlaku, što ne znači da u međuvremenu neće biti i alternativnih rešenja.

Zidan ponovo o povratku u fudbal

Legendarni Zinedin Zidan je rekao da je spreman da se vrati u fudbal, ovog puta ne samo na humanitarnim utakmicama. Bivši francuski reprezentativac je od neslavnog završetka karijere na čuvenom finalu Svetskog prvenstva uglavnom provodio vreme na dobrotvornim mečevima i u organizaciji škole fudbala za mlade, ali je sada odlučio da se vratni na veliku scenu. Doduše, popularni "Zizu" nije zainteresovan ni da ponovo obuje kopačke, ni da sedne na klupu već želi da uđe u upravu nekog kluba.

- Spreman sam da se vratim u fudbal i uđem u srce nekog kluba. Međutim, ne kao trener već kao direktor ili predsednik, rekao je Zidan.

Za sada se ne zna na koji je klub mislio, ali se spekuliše da je u pitanju uzdrmani Real Madrid.

Umro Dražan Jerković

U zagrebačkoj bolnici "Rebro" u 74. godini je umro Dražan Jerković, nekadašnji fudbaler Dinama i član reprezentacije Jugoslavije koja je na Svetskom prvenstvu u Čileu 1962. osvojila 4. mesto.

Jerković je duži niz godina imao srčanih problema koji su kulminirali prošle nedelje. Prilikom rutinske kontrole kardiovaskularnog sistema konstatovan je prekid cirkulacije krvi u levoj nozi zbog čega mu je potkolenica amputirana. Postoperativni oporavak tekao je bez problema do juče kada je dobio visoku temperaturu koja se i pored velikog truda lekara nije spuštala. Nešto posle 22,00 sata preminuo je.

Jerković je rođen 6. avgusta 1935. godine u Šibeniku. U periodu od 1954. do 1965. za Dinamo je odigrao 315 utakmica i postigao 300 golova! Vrhunac karijere dostigao je na Svetskom prvenstvu u Čileu (1962) na kojem je reprezentacija Jugoslavije osvojila 4. mesto a on je sa četiri gola podelio titulu najboljeg strelca šampionata sa Garinčom, Vavom, Leonelom Sančesom, Florijanom Albertom i Valentinom Ivanovim.

Bio je prvi selektor fudbalske reprezentacije Hrvatske i sa njom ostvario tri pobede: protiv SAD (2:1), Rumunije (2:0) i Slovenije (1:0).

Matić i Hovančik blizu prelaska u Midlsbro

Mladi reprezentativac Srbije Nemanja Matić i njegov saigrač iz slovačkih Košica Juraj Hovančik nalaze se blizu potpisivanja ugovora sa engleskim premijerligašem Midlsbroom.

Pomoćni trener engleskog tima Malkom Krozbi rekao je danas da je zadovoljan onim što su Matić i Hovaničik pokazali prethodnih nekoliko dana na probi u Midlsbrou.

"Obojica su trenirala s nama nekoliko prethodnih dana i deluju kao veoma dobri igrači. Za sada sam zadovoljan njihovim učinkom, ozbiljno smo zainteresovani, ali nam je potrebno još malo vremena", izjavio je Krozbi.

Trener Midlsbroa Garet Sautgejt izjavio je da ne klub ne može da potroši previše novca u prelaznom roku i da će zbog toga pokušati da dovede igrače na pozajmicu ili one kojima je istekao ugovor.

"Predsednik kluba i ja dogovorili smo se da postepeno stvaramo ekipu. Nemamo mnogo novca i moramo da bude oprezeni. Prema tvrdnjama britanskih medija, Midlsbro je već postigao dogovor o pojazmici jednog igrača iz Košica, 17-godišnjeg Petera Gala-Andreljija.

Nemanja Matić došao je u Košice 2007. iz lazarevačke Kolubare, a za mladu reprezentaciju Srbije do sada je odigrao tri utakmice i postigao dva gola.