PRIJAVITE SE NA VREME

SPORT

Broj 1195, 17. april 2009.

Partizan u finalu fajnal fora

Košarkaši Partizana plasirali su se u finale završnog turnira Jadranske lige pošto su u Beogradskoj areni pobedili Crvenu zvezdu sa 64:58 (13:11, 18:12, 15:15, 18:20).

Partizan, koji brani trofej, u finalu će igrati protiv Cibone.

Najefikasniji u ekipi Partizana bio je Milenko Tepić sa 14 poena, dok je Stefon Lazmi postigao poen manje, dok je sa druge strane najviše poena postigao Elmedin Kikanović 15, a Stiven Marković dodao je 10.

Košarkaši Zvezde su dobro počeli utakmicu i uz sigurnu odbranu poveli sa 11:0. Partizan je u petom minutu postigao prve poene, "trojkom" kapitena Petra Božića. "Crno-beli" su ukupnom serijom od 13:0, posle šest promašenih slobodnih bacanja Zvezde, preokrenuli i prvu četvrtinu završili sa dva poena prednosti.

Na početku druge četvrtine košarkaši Partizana igrali su bolje, više šutirali i kontrolisali igru u reketu, dok su "crveno-beli" stali, a poene su postizali uglavnom iz individua-lnih akcija.

Partizan je minut i po pre kraja druge četvrtine stekao sedam poena prednosti (30:23), da bi na poluvreme branioci trofeja otišli sa najvećom razlikom od 31:23.

"Crno-beli" su na početku treće deonice stigli do 10 poena prednosti 33:23, da bi Čedomir Vitkovac sa linije za slobodna bacanja doneo Partizanu najveću prednost na meču od 11 razlike - 42:11.

Aktuelni šampion NLB lige je tokom četvrtine dominirao u skoku i čuvao prednost između osam i 11 poena, a u pojedinim trenucima su "crno-beli" igrali atraktivno, dok su košarkaši Zvezde nastavili da promašuju penale.

Poslednju deonicu Zvezda je počela sa nešto nižom postavom i uz četiri poena Stivena Markovića i posle "trojke" Lorensa Ovensa "crveno-beli" dolaze do tri poena zaostatka 45:48.

Međutim, tu seriju prekinuo je Stefon Lazmi i uz poene i skokove Jana Veselija Partizan je vratio osetnu prednost (56:47). Nakon toga ekipe su grešile, ali je na kraju meča ipak presudio kvalitet Partizana.

Cibona prvi finalista završnog turnira u Beogradu

Košarkaši Cibone plasirali su se u finale završnog turnira Jadranske lige pošto su u Beogradskoj areni pobedili Hemofarm sa 77:65 (24:11, 20:21, 21:17, 12:16).

Najefikasniji u ekipi Cibone bio je Alan Anderson sa 24 poena, dok je Erl Kalovej dodao 18, a Davor Kus 12.

Sa druge strane u vršačkoj ekipi najbolji je bio Vladan Vukosavljević sa 18 poena, dok su po 12 postigli Miljan Pavković i Mi-livoje Božović.

Pre početka utakmice dodeljene su nagrade za najboljeg menadžera, trenera i igrača u ligaškom delu takmičenja Jadranske lige.

Najbolji igrač je košarkaš Zagreba Ante Tomić, najuspešniji trener je strateg Cibone Velimir Perasović, dok je za najboljeg menadžera proglašen Marko Ivanović iz Hemofarma.

U prvoj četvrtini igralo se izjednačeno do 6:5 za Cibonu, a zatim je zagrebačka ekipa napravila seriju od 14:0 i stekla 15 poena prednosti (20:5). Igrači Hemofarma su do kraja četvrtine samo uspeli da smanje na 24:11.

Košarkaši Cibone su u 13. minutu došli do najveće prednosti na meču od 31:14, ali je nakon toga Hemofarm za tri minuta napravio seriju od 12:0 i primakao se na 31:26. Međutim, izabranici trenera Perasovića su ponovo pojačali i na odmor otišli sa 12 poena prednosti 44:32.

Zagrebčani su i u trećoj deonici čuvali visoku prednost, najviše zahvaljujući dobroj igri Kusa, Andersona i Kaloveja. Hemofarm se u dva navrata približio na 10 poena zaostatka u 26. minutu 54:44 i minut kasnije 57:47, ali je Cibona ponovo vratila 16 razlike 65:49.

Do 31. minuta košarkaši Cibone su održavali dvocifrenu prednost, kada je Bojan Krstovcih "trojkom" smanjio na 68:60. U samoj završnici, 44 sekundi pre kraja meča, Hemofarm je poenima Božovića sa linije za slobodna bacanja došao do 71:65, ali su igrači zagrebačke ekipe ostali mirni u penal završnici i pobedili sa 77:65.

Treneri košarkaša Cibone i Hemofarma Velimir Perasović i Stevan Karadžić složili su se u oceni da je prva četvrtina odlučila pobednika prve polufinalne utakmice završnog turnira Jadranske lige.

"Početak utakmice je odredio dalji tok. Igrali smo dobro u odbrani i raspoloženo u napadu. Kada se Hemofarm rezultatski približio uspeli smo da se odlepimo, a ključna je bila naša zonska odbrana", rekao je Perasović na konferenciji za novinare posle utakmice.

Na konstataciju novinara da je utakmica ličila na lakši trening zagrebačke ekipe, Perasović je rekao: "Dobro smo se oznojili i namučili da pobedimo".

San Antoniju titula jugo-zapadne divizije

Košarkaši San Antonija pobedili su posle produžetka Nju Orleans sa 105:98 i osvojili titule šampiona jugo-zapadne divizije NBA lige, pa će u plej-of krenuti sa trećeg mesta.

Sparsima je pomogao i poraz Hjustona od Dalasa 84:95.

Hornetsi su, inače, 47,6 sekundi pre kraja duela sa Sparsima imali pet poena prednosti, ali su bili neprecizni sa penala, dok je produžetke San Antoniju donela trojka Majkla Finlija uz zvuk sirene.

Porazu Hjustona u Dalasu najviše su doprineli Džejson Kid i Džejson Teri. Kid je postigao 11 poena, ali uz 12 asi-stencija i 10 skokova. Teri je postigao 23 poena, od kojih 14 u poslednjoj četvrtini.

Hjuston će tako plej-of početi duelima sa Portlandom, dok će San Antonio igrati sa upravo sa Dalasom, a Hjuston sa Portlandom.

Klivlend je na svom terenu posle produžetka izgubio od Filadelfije sa 110:111 i pretrpeo tek drugi poraz sezone pred domaćom publikom.

Duel sa Filadelfijom Klivlendu je bio prilika da ostvari i 40. pobedu u sezoni na svom terenu, čime bi izjednačio rekord Bostona iz sezone 1985/86.

Tim sa najboljim učinkom u regularnom delu sezone, ipak, bio je oslabljen neigranjem nekoliko standardnih prvotimaca, među kojima i Lebrona Džejmsa, koje je trener Majk Braun odmarao za plej-of u kome će Klivlend igrati sa Detroitom.

Protivnik Filadelfije biće Orlando, koji je pobedio Šarlot sa 98:73.

Toronto je uz 34 poena Šona Meriona i 19 skokova Krisa Boša savladao Čikago sa 109:98 i prekinuo niz Bulsa od pet uzastopnih pobeda.

Čikago će u prvom kolu plej-ofa igrati sa aktuelnim šampionom Bostonom, koji je regularni tok sezone završio pobedivši Vašington sa 115:107.

Majami je oslabljen neigranjem najboljeg strelca lige Dvejna Vejda savladao Detroit sa 102:96, a u plej-ofu će igrati sa Atlantom, koja je izgubila na gostovanju Memfisu sa 90:98.

Indijana je uz 35 poena Denija Grendžera pobedila Milvoki sa 115:108, dok je Sakramento očajnu sezonu u kojoj je doživeo 65 poraza završio pobedom nad Minesotom 97:90.

Njujork je pobedio Nju Džerzi sa 102:73, a Portland, koji će u plej-ofu igrati prvi put posle sezone 2002/03, Denver sa 104:76. Denver će u plej-ofu za protivnika imati Nju Orleans.

Feniks je savladao Golden Stejt sa 117:113, dok je Oklahoma bila ubedljiva na utakmici sa Los Anđeles Klipersima 126:85

Košarkaši Bostona pobedili su u noći između utorka i srede Filadelfiju sa 100:98, poenima Pola Pirsa i tako naneli Siksersima šesti uzastopni poraz u NBA ligi.

U ekipi Bostona nije bilo dvojice najboljih igrača Kevina Garneta i Reja Alena, ali je Pirs uspeo da nadoknadi njiho izostanak postigavši 31 poen, uz šut za tri poena 7/9. Toni Alen dodao je 18, a Glen Dejvis 15 poena.

U poraženoj ekipi najbolji je bio Andre Iguodala sa 25 poena, pet skokova i sedam asistencija.

Boston je već obezbedio drugo mesto u Istocnoj konferenciji u plejofu i u prvom kolu bi mogao da se sastane upravo sa Filadelfijom, koja je šesta. Međutim, Siksersi bi u doigravanju mogli da izbegnu aktuelnog šampiona NBA lige ukoliko pobede Klivlend, a Toronto pobedi Čikago.

Atlanta je pobedila Majami sa 81:79 u utakmici bez takmičarskog značaja, pošto će se dve ekipe narednog vikenda sastati u prvom kolu plejofa. Treneri su odmorili standardne prvotimce, u ekipi Majamija nije bilo Dvejna Vejda ni Džermejna O'Nila, dok je sa druge strane utakmicu propustio Moris Evans.

U ekipi Atlante najefikasniji je bio Ronald Marej sa 17 poena, dok je Majkl Bizli bio najbolji u Majamiju sa "dabl dabl" učinkom od 23 poena, 13 skokova.

Los Anđeles Lejkersi pobedili su Jutu sa 125:112 i tako zabeležili šestu uzastopnu pobedu na domaćem terenu, ukupno 65. i tako izjednačili rekord kluba po broju pobeda iz sezone 1986-1987.

Najefikasniji u pobedničkom timu bio je Endrju Binam sa 22 poena, Pol Gasol dodao je 20 uz devet skokova, dok su Kobi Brajant i Lamar Odom ubacili po 16 poena.

U ekipi "džezera" najbolji je bio Deron Vilijams sa 25 poena i 13 asistencija, dok je Andrej Kirilenko postigao 20.

Lejksersi će narednog vikenda u prvom kolu plejofa igrati protiv Jute koja je zauzela osmu poziciju u plejofu Zapadne konferencije.

Košarkaši Klivlenda savladali su Boston sa 107:76, i tako stigli do 39. pobede u šampionatu američke NBA lige

U pobedničkoj ekipi ista-kao se LeBron Džejms sa 29 poena i sedam asistencija, a košarkaš iz Srbije Aleksandar Pavlović postigao je dva poena za sedam minuta.

Nju Orlans je savladao Dalas sa 102:92, a Predrag Stojaković je u pobedi učestvovao sa 11 poena postignutih za 39 minuta.

LA Lejkersi savladali su Memfis sa 92:75, kada je u pora-ženom timu Marko Jarić postigao tri poena za 18 minuta, a Darko Miličić bez poena pro-veo na parketu 16 minuta.

Prošlu noć obeležio je i Dvejn Vejd koji je srušio sopstveni rekord i za Majami postigao 55 poena, u meču u kome je njegov tim pobedio Njujork sa 112:105.

Mančester i Arsenal u polufinalu

Engleski timovi Mančester junajted i Arsenal plasirali su se u polufinale Lige šampiona, pošto su u revanš me-čevima pobedili Porto, odnosno Viljareal. Mančester je u Portu pobedio spektakularnim golom Kristijana Ronalda, koji je na sredini terena krenuo na-pred i sa oko 40 metara savladao golmana Eltona.

U prvom meču bilo je 2:2. Porto se oporavio i stvarao šanse u drugom poluvremenu, ali Mančester je uspešno branio svoj gol. Mančester je tako produžio niz utakmica bez poraza u Ligi šampiona na 23.

Arsenal je bez problema pobedio Viljareal sa 3:0 i tako obezbedio ukupnu pobedu od 4:1. Londonski tim brzo je poveo preko Tea Volkota, da bi u drugom poluvremenu Emanuel Adebajor postigao gol, a Robin van Persi iskoristio penal za ubedljivu pobedu.

Španski tim završio je utakmicu sa 10 igrača, pošto je zbog protesta nakon dosuđenog penala Sebastijan Eguren dobio drugi žuti karton. Čelsi i Liverpul odigrali su nezaboravnu utakmicu koja se završila sa 4:4, ali je londonski tim imao prednost od 3:1 iz prvog meča.

Bajern je posle 0:4 u prvom meču zadržao Barselonu na 1:1 na svom terenu, ali nije bio blizu podviga. Dan ranije mesto u daljem takmičenju su obezbedili Čelzi i Barselona. U veoma uzbudljivom, borbenom i do kraja neizvesnom susretu engleski predstavnici Čelzi i Li-verpul su na "Stamfird bridžu" u vrhunskoj fudbalskoj predstavi igrali nerešeno 4:4 (0:2).

Oba rivala bila su oslabljena neigranjem kapitena i reprezentativaca "Gordog albiona" Džona Terija i Stivena Džerarda, a zanimljivo je da su značajne uloge imala dva vrhunska golmana, ali ne briljantnim odbranama, već velikim gotovo neverovatnim kiksevima.

"Crveni" su dominirali u prvom delu, ali su do pogodaka stigli greškama odbrane rivala. Kardinalno je pogrešio Peter Čeh u 19. minutu, kada je dozvolio da ga savlada Fabio Aurelio iz slobodnog udarca s preko 30 metara.

Samo devet minuta kasnije Liverpul je duplirao prednost, pošto je naš reprezentativac Branislav Ivanović skrivio jedanaesterac, koji je realizovao faulirani Čabi Alonso. U 45. Kujt je mogao da postigne i treći gol, ali je Čeh najzad intervenisao na nivou renomea jednog od najboljih čuvara mreže sveta.

Nije Čelzi blistao, a u "život" ga je vratio Hoze Ma-nuel Reina Paez. Anelka je centrirao s desne strane, Drogba je samo okrznuo loptu, koju je golman gostiju očajnom intervencijom smestio u mrežu. Šest minuta kasnije Aleks je fantastičnim šutem iz slobodnog udarca matirao Reinu i izjednačio na 2:2. Rasplamsala se velika bitka, sa obostranim šansama na konačan uspeh, ali je do kraja domaćin ispeo da sačuva ogromnu prednost iz prvog duela. Izgledalo je da je susret nije rešen u 76. minutu kada je Lampard pogotkom krunisao odličnu akciju Balaka i Drogbe.

Međutim, Liverpul se ponovo podigao "iz pepela" i za samo dva minuta golovima Leive i Kujta glavom preokrenuo rezultat na 4:3 i ponovo uneo zebnju i strah u srca domaćih navijača. Ipak, u 89. minutu Lampard je sjajnim i veoma preciznim udarcem sa 15-tak metara poslao loptu od obe stative u mrežu za konačnih 4:4.

Slaba uteha gostima biće činjenica da je gol brazilskog internacionalca Lukasa Leive 500. pogodak "crvenih" u 280 evropskih utakmica. Čelzi se treću sezonu za redom plasirao među najbolja četiri kluba Evrope, pošto je drugi put uzastopno eliminisao tim Rafaela Beniteza. Barselona je bez većih problema sačuvala nedostižnu prednost iz prve utakmice i nije dozvolila Bajernu ni da se od daljeg takmičenja oprosti pobedom u Minhenu. Bavarci su u 47. minutu poveli golom Franka Riberija, koji je izbegao ofsajd zamku, lako prevario Viktora Valdesa i prosto zakucao loptu pod prečku pored dvojice odbrambenih igrača gostiju.

"Barsa", koju je s klupe vodio Tito Vilanova, jer je trener Gvardiola zbog isključenja u prvom meču sedeo na tribinama, izjednačila je u 73. minutu pogotkom Sejdua Keite, koji je rezantnim udarcem s 17 metara matirao nemoćnog golmana Buta. Termini prvih polufinalnih mečeva su 28. i 29. april, a revanši su 5. i 6. maja. Finale se igra 27. maja u Rimu.

Mihajloviću otkaz u Bolonji

Uprava italijanskog fudbalskog prvoligaša Bolonje otpustila je trenera Sinišu Mihajlovića i na njegovo mesto po-stavila Đuzepea Papadopula.

Kako je saopšteno iz kluba, uprava Bolonje bila je nezadovo-ljna lošim rezultatima ekipe, koja je izgubila devet od poslednjih 12 utakmica, a u poslednjem prvenstvenom kolu poražena je na svom terenu od Sijene sa 4:1.

Posle tog poraza Bolonja je pala na 17. mesto, koje vodi u drugu ligu, a ova ekipa ima bod manje od Torina, prvog tima izvan zone ispadanja.

Mihajlović je u Bolonju došao u novembru prošle godine ume-sto Danijelea Arigonija, a srpskom stručnjaku to je bio prvi samostalan trenerski posao u karijeri.

On je prethodno dve godine radio kao pomoćnik Roberta Mančiniju u milanskom Interu.

Izvinite što sam vas razočarao

- Zahvaljujem se porodici Menarini, kao i svim strukturama u klubu, upravi, igračima i navijačima na sjajnoj saradnji. Hvala im na ukazanom poverenju, i želim da se izvinim ako sam ih razočarao. Pozivam navijače da ostanu uz klub i novog trenera, i zajedno sačuvaju svetlu tradiciju ovog grada i kluba. Napred, Bolonja! - rekao je juče Mihajlović.

Ispostavilo se da je ubedljivim porazom na domaćem terenu od Sijene (4:1) u poslednjem kolu italijanskog prvenstva čuveni fudbaler potrošio poslednji kredit koji je imao kod uprave kluba i predsednice Menarini. Glavni konkurent u borbi za opstanak, Torino, u poslednjem kolu uspeo je da slavi protiv Katanije, dve ekipe su zamenile mesta na tabeli, i sada Bolonja zauzima osamnaestu poziciju, koja znači gubitak prvoligaškog takmičenja i put u niži rang.

Do kraja prvenstva Bolonja će odigrati još sedam utakmica, i treba reći da ima nešto lakši raspored od ostalih konkurenata na začelju tabele.

Svoju hrabrost, koja ga je krasila i dok je bio igrač, Mihajlović je potvrdio odlukom da debituje kao samostalni trener na klupi ekipe kojoj je većina stručnjaka već u tom momentu predviđala grčevitu borbu za opstanak do poslednjeg kola. Mihajlović je preuzeo ekipu 3. novembra prošle godine i krenuo dosta obećavajuće.

Uspeo je da u prvih devet prvenstvenih utakmica ostane neporažen, doduše uz sedam nerešenih, i ekspresno dobije nadimak Mister Dž.

Posle toga usledilo je čak devet poraza, uz dve pobede i jedan remi. Uprava Bolonje je veoma brzo reagovala i, odmah po uru-čenju otkaza Mihajloviću, na mesto šefa struke postavila iskusnog Đuzepea Papadopula.

Od poznatijih ekipa Papadopulo je vodio Lacio i Palermo.

Federerov medeni mesec na šljaci

Drugi teniser sveta Rodžer Federer oženio se 11-og aprila dugogodišnjom devojkom Miroslavom Vavrinec.

U kratkom saopštenju na zvaničnom sajtu švajcarskog tenisera (www.rogerfederer.com) navodi se da su se u Bazelu, okruženi malom grupom bliskih prijatelja i porodice, venčali Federer i Mirka Vavrinec.

Novi bračni par upoznao se na Olimpijskim igrama u Si-dneju 2000. godine, kada su bili članovi teniske reprezentacije. Federer je pre mesec dana saopštio da će po prvi put postati otac.

Drugi teniser sveta Rodžer Federer provešće svoj medeni mesec na turniru Masters serije u Monte Karlu gde se mečevi igraju na šljaci, podlozi na kojoj je švajcarski igrač doživeo najveća razočarenja u karijeri.

Federer je, ipak, odlučio da još jednom iznenadi svet i samo tri dana posle venčanja , koja je možda i očekivala putovanje na neku egzotičnu destinaciju, počeo da trenira u Monte Karlu.

"Naravno da sam razgovarao sa Mirkom. Rekla mi je da će podržati moju odluku, kakva god ona bila", rekao je osvajač 13 grend slem titula na konferenciji za novinare.

"Uostalom, čini mi se da smo već nekoliko godina na medenom mesecu, tako da ne mislim da je neophodno da odemo da slavimo na nekom posebnom mestu", dodao je Federer.

Mirka Vavrinec će tako morati da privremeno zaboravi skromno venčanje u Bazelu i pomogne suprugu da prebrodi po-slednje iskustvo sa zemljane podloge. Federer je poslednji meč na šljaci igrao u finalu Rolan Garosa, kada je u duelu sa Rafaelom Nadalom osvojio samo četiri gema.

"Mirka i ja smo svih ovih godina proveli zaista lepe trenutke. Sada sam jednostavno osetio da je dolazak u Monte Karlo prava odluka, tako da sam srećan što sam ovde", kazao je Federer, koji je isprva nije planirao da učestvuje na turniru u mondenskom gradu na Azurnoj obali.

Mladi bračni par se upoznao na Olimpijskim igrama u Sidneju 2000. godine, a subotnje venčanje je, prema rečima Federera, samo "šlag na torti".

"Bio je to poseban trenutak. Prethodno sam razmišljao o venčanju i procenio da ćemo u bra-ku biti još opušteniji, pošto smo već toliko dugo zajedno", naveo je 27-godišnji Federer.

"Brak ne unosi mnogo promena u vaš život. Ali definiti-vno utiče na vaš način razmi-šljanja, a tako i na život. Bilo je lepo podeliti taj trenutak sa porodicom i najbližim prijateljima. Preplavile su me emocije", dodao je Švajcarac.

Federer, koji je zbog toga što retko pokazuje emocije ste-kao i nadimak "ledeni", priznao je i da je zaplakao pred oltarom.

Suze su, međutim, bile po-sledice radosti, a ne frustracija koje su Federera naterale u plač posle finala ovogodišnjeg Otvorenog prvenstva Au-stralije, kada je Švajcarac pretrpeo novi poraz od Nadala.

"Jednostavno bio sam srećan što je toliko volim i što znam da mi je ljubav uzvraćena. Bio je to vrlo lep dan. Nebo je bili sa-vršeno, vreme takođe. Sve je bilo vrlo, vrlo lepo", istakao je Federer.

Tri prethodna nastupa u Monte Karlu Federer je završavao u finalu, a svaki put ga je u borbi za titulu pobedio Rafael Nadal.

Jankovićeva i Ivanovićeva predvode Srbiju protiv Španije

Selektor Fed kup reprezentacije Srbije Dejan Vraneš odlučio je da će protiv Španije u mečevima za popunu Svetske A grupe igrati Jelena Janković, Ana Ivanović, Ana Jovanović i Aleksandra Krunić, saopštio je Teniski savez Srbije.

Jankovićeva je četvrta na WTA listi, Ivanovićeva sedma, Jovanovićeva 237. u singlu, a 467. u dublu, dok je Krunićeva 34. juniorka sveta.

Selektor Španije Migel Margets Lobato odlučio je da protiv Srbije igraju Anabel Medina Gariges - 20. u singlu i 4. u dublu, Marija Hoze Martinez Sančez - 51. u singlu, 16. u dublu, Lurdes Domingez Lino - 87. u singlu, 84. u dublu i Nurija Ljagostera Vives - 89. u singlu i 15. u dublu. Mečevi sa selekcijom Španije igraće se 25. i 26. aprila u Ljeidi.

Jelena osvojila 10. titulu u karijeri

Srpska teniserka Jelena Janković osvojila je titulu šampiona na turniru u Marbelji, pošto je u finalu pobedila 34. igračicu sveta Karlu Suares Navaro iz Španije sa 2:1.

Titula u Marbelji 24-godišnjoj Beograđanki je 10. u karijeri, ali tek prva ove sezone.

Jankovićeva, koja je u Marbelji bila postavljena za drugog nosioca, zaradila je i 112.303 dolara i 280 bodova na WTA listi.