PRIJAVITE SE NA VREME

SPORT

Broj 1209, 31. jul 2009.

Crvena zvezda poražena u Gruziji

Fudbaleri Crvene zvezde poraženi su u Tbilisiju od ekipe Dinama sa 2:0 u prvoj utakmici trećeg kola kvalifikacija za Ligu Evropa.

Pogotke za domaću ekipu postigli su Giorgi Merabašvili u 41. minutu i Levan Maladže u 87. minutu.

Revanš utakmica igra se za sedam dana u Beogradu.

Domaća ekipa dobro je poče-la utakmicu, a već u sedmom mi-nutu Digemašvili je imao solidan pokušaj iz slobodnog udarca sa 20 metara.

Do sredine prvog poluvremena obe ekipe su napravile veliki broj grešaka u dodavanjima, tako da nije bilo izglednih šansi za pogodak.

U 25. minutu ekipa Dinama imala je novu priliku, ali je šut Šote Kašije sa 18 metara završio iznad prečke.

Gruzijski tim do vođstva je došao u 41. minutu, kada je posle šuta Koškadžea, golman Pavlović odbio loptu, a na ivici kaznenog prostora precizan šut uputio je Merabašvili i zatresao mrežu.

Jedinu šansu u prvom poluvremenu srpska ekipa imala je u 42. minutu, kada je posle kornera sa desne strane, šutirao Ignjatijević ali je golman Lorija dobro intervenisao.

Prvu šansu u drugom poluvremenu Dinamo je imao u 48. minutu, kada je Digmelašvili sa ivice šesnaesterca šutirao iznad gola.

U 67. golmana Pavlovića sa distance je pokušao da iznenadi Vacadže, ali je bio nepreci-zan. "Crveno-beli" su u 74. mi-nutu mogli da dođu do izjednačenja, ali je Kaduov pokuša sa 18 metara završio u rukama go-lmana Dinama.

Gruzijska ekipa je u 83. minutu mogla da duplira prednost, ali je rezervista Lomija sa samo pet metara šutirao pored stative.

Konačan rezultat postavio je Maladže u 87. minutu, kada je posle kornera sa desne strane, neometano šutirao glavom sa pet metara i savladao Pavlovića.

Stadion: Boris Pajčadže u Tbilisiju Gledalaca: 7.000 Sudije: Van Bekel, Langkamp, Bonman (Holandija) Žuti kartoni: Isah, Bogdanović (Crvena zvezda), Merebašvili (Dinamo).

Crvena zvezda: Pavlović, Ninkov, Đorđević, Tutorić, Ignjatijević, Savio, Isah, Bogdanović (Kadu 57'), Lazetić (Nikolić 73'), Lekić, Jevtić (Perović 62').

Dinamo Tbilisi: Lorija, Tomašvili, G. Kašija, Digmelašvili, Nergadže, Koškadže (Pirškalava 78'), Merebasvili (Akiremi 86'), Vačadže, Hmaladže, Kakubava (Lomija 63'), S. Kašija.

Vojvodina i Austrija odigrali nerešeno

Fudbaleri Vojvodine i Austrije iz Beča odigrali su u Beogradu nerešeno 1:1, u prvoj uta-kmici trećeg kola kvalifika-cija za Ligu Evropa.

Austrija je povela u 38. mi-nutu golom Tomaša Juna, a izje-dnačio je Mario Đurovski u drugom minutu sudijske nadoknade prvog poluvremena, iz slobodnog udarca sa 20-ak metara.

Revanš utakmica igra se za sedam dana u Beču.

Na početku utakmice Vojvodina je imala terensku inicijativu i dve povoljne prilike, ali su Đurovski i Tadić bili neprecizni. Austrija je zatim uspela da smiri igru, nakon če-ga ekipe nisu imale ozbiljnije šanse.

Dobru priliku Vojvodina je propustila u 33. minutu, kada je Dragan Mrđa dodao do Alina Stojke, ali je šut rumunskog internacionalaca odbrambeni igrač gostiju izbacio u korner.

Austrijanci su minut kasnije imali prvi ozbiljnu priliku za vođstvo, posle kombinacije u šesnaestercu gostujućih igrača Tomaš Jun je za malo bio neprecizan.

Međutim, Jun je ispravio grešku u 38. minutu, kada je osvojio loptu na 20 metara od gola Vojvodine, neometano ušao u šesnaesterac i savladao golmana Željka Brkića.

Vojvodina je nakon toga zai-grala nešto bolje, a izjednačila je u drugom minutu sudijske nadoknade u prvom poluvremenu golom Đurovskog iz slobodnog udarca sa 20-ak metara.

Austrija je mogla do vođstva u 53. minutu kada je Okotie dobro šutirao, ali je Brkić izbacio loptu u korner.

Minut kasnije Slaven Stje-panović je odlično šutirao i pogodio prečku, lopta je zatim došla do Naemeka Ađurua koji je se nije najbolje snašao, ali je dodao do Mrđe, a centarfor Novosađana je promašio gol.

Stjepanović je u 72. minutu mogao da se upiše u strelce, lopta je posle neuspešne ofsajd zamke Austrije na ivici šesnaesterca došla do njega, ali je on iz voleja šutirao preko gola.

Nakon toga Okotie je u 84. minutu pogodio stativu, a Mrđa je ponovo bio neprecizan, kada je golman Rober Almar u 91. minutu odbranio njegov udarac, a Grozdanovski je potom šutirao preko gola.

Stadion Crvene zvezde, gledalaca 3.000. Sudije: Etvel, Matadar, Čajld (Engleska). Žuti kartoni: Stjepanović, Đurovski, Mrđa (Vojvodina), Okotie (Austrija)

Vojvodina: Brkić, Peković, Ađuru, Stojka (od 46' Tumbasević), Đurovski (od 86' Grozdanovski), Stjepanović, Vulićević, Karan, Lovrić, Tadić (od 62' Maksimović), Mrđa.

Austrija: Almer, Dragović, Bak (od 79' Klajn), Jun, Ortlener, Vorišek, Junuzović, Okotie, Baumgartlinger, Aćimović, Šutner.

Fudbaleri Sevojna izgubili od Lila

Fudbaleri Sevojna izgubili su u Beogradu od francuskog Lila sa 0:2, u prvoj utakmici trećeg kola kvalifikacija za Ligu Evropa.

Golove za Lil postigli su Rober Vitek u 34. i Eden Hazar u 39. minutu.

Revanš utakmica igra se za sedam dana u Francuskoj.

Oko 2.000 gledalaca na stadionu Partizana nije bilo u prilici da vidi mnogo toga u prvom poluvremenu, ali kada su se gosti razigrali najzanimljivije je bilo na zapadnoj tribini gde je grupa trubača svirala bez prestanka.

Fudbaleri Lila imali su prvu priliku u trećem minutu kada je Vitek šutirao sa 20 metara i umalo iznenadio golmana Sevojna Milorada Nikolića. Jedinu solidnu priliku u prvom poluvremenu fudbaleri Sevojna imali su u 28. minutu kada je Vladimir Vujović dobro šutirao sa 25 metara, ali je golman Ludovik Butel odlično intervenisao.

Gosti su do prvog gola došli u 34. minutu posle odlične akcije u kojoj je Joan Kabaje centrirao sa levog boka i uposlio Viteka, a napadač Lila je iz drugog pokušaja sa nekoliko metara zatresao mrežu domaćina. Francuski prvoligaš duplirao je vođstvo u 38. minutu nakon odlične solo akcije Hazara koji je po levoj strani nosio loptu 30 metara, ušao u šesnaesterac i pogodio suprotan donji ugao gola Sevojna.

Lil je u drugom poluvremenu dokazao da je kvalitetnija ekipa, ali se srpski drugoligaš nije obrukao. U 71. minutu Hazar je prošao po desnoj strani i centrirao pravo na glavu rezerviste Hulija De Mela, ali je njegov šut završio u rukama golmana Nikolića.

Samo dva minuta kasnije nakon šuta Kabaja sa distance i nespretne odbrane Nikolića, De Melo je bio u prilici da postigne gol, ali je čuvar mreže Sevojna dobro intervenisao.

Fudbaleri Sevojna su u 88. minutu uputili jedan od retkih udaraca na gol protivnika preko Marka Pavićevića, ali je francuski golman bez problema uhvatio loptu.

Uprkos porazu, publika na stadionu je zajedno sa trubači-ma, aplauzom pozdravila fudbalere Sevojna.

Lil je kvalitetniji, ali još nije gotovo

Trener fudbalera Sevojna Ljubiša Stamenković ocenio je posle poraza od Lila da je francuski tim dokazao da je kvalitetniji, ali je najavio da će njegova ekipa na revanš u Francusku ići da pobedi.

"Bila je ovo dobra utakmica a nama je čast što smo igrali protiv jednog velikog evropskog kluba. I pre utakmice znali smo sve o Lilu, ali jednostavno kvalitet je bio na njihovoj strani", bio je prvi komentar Stamenkovića na konferenciji za novinare posle utakmice. Strateg Sevojna rekao je i da Lil nije taktički iznenadio njegovu ekipu, ali da su primljeni golovi polod neiskustva i pada koncentracije.

"Taktički smo dobro odigrali, imali smo čak i par situacija kada smo mogli da ugrozimo protivnika. Ipak desilo se ono cega sam se najviše plašio, pala nam je koncentracija, primili smo dva gola, što je možda i plod našeg neiskustva. U drugom poluvremenu smo igrali dobro i uspeli da držimo Lil pod kontrolom", rekao je on.

Partizan daleko od Lige šampiona

Fudbaleri Partizana će morati da jure rezultat na svom stadionu u revanšu 3. kola kvalifikacija za Ligu šampiona jer su posle slabe igre, dve velike greške odbrane i poraženi od APOEL-a rezultatom 2:0 na vrelom Kipru.

Crno-beli nisu imali ni prostora ni snage da se razigravaju kao protiv velškog Rila, koji su, ruku na srcu, ipak amateri, ali su uspeli da u uvodnim minutima uspostave kontrolu nad terenom i prvi stignu do prilike.

Lopta ubačena iz auta je posle nekoliko odbitaka stigla do Dijare, čiji je lep šut iz okreta golman Kjotis odbio u korner. Desetak minuta kasnije najbolji strelac Partizana je ponovo bio u prilici, ali ovog puta nije izdržao duel sa čuvarom pa je slabo šutirao.

To je bilo i sve od brže i tečne igre Jokanovićevih izabranika, jer su igrači izgubili snagu već polovinom prvog poluvremena. Do kraja utakmice je uglavnom gledana dosadna igra na obe strane, brojni dueli na sredini terana i premalo trčanja da se uradi bilo šta više. Meč su tako rešile dve velike greške zadnje linije Partizana, u kojoj nije bilo povređenog Krstajića.

Skromni Kiprani su do svoje šanse stigli tek u 36. minutu posle velike greške golmana Božovića, koji je zaplivao i dopustio Mihailu da šutira sa pet metara. Kapiten domaće ekipe se nije snašao, ali je to lako nadoknadio Mirosavljević ubrzo po dolasku sa odmora. Bivši igrač Partizana je posle ubačene duboke lopte iz slobodnjaka utrčao na šest metara i potpuno sam rutinski glavom sproveo loptu u mrežu 1:0 za APOEL.

Crno-bele primljen gol nije razdrmao, naprotiv. Kleo je i dalje bio potpuno neprimetan, Dijara nije uspevao da iskoristi retke dobre pasove, a spore lopte su dozvoljavale Kipranima da potpuno zatvore prostor ispred šesnaesterca i čekaju nove prilike.

Tada već mnogo pokretniji šampioni Kipra su na drugoj strani imali dva pokušaja sa distance, a zatim su iskoristili još jednu neverovatnu reakciju zadnje linije Partizana niko nije sko-čio na ubacivanje iz kornera sa desne strane, a Zevlakov je na petercu, slično kao Mirosavljević, bez problema postavio konačnih 2:0. Revanš se igra za sedam dana u Beogradu.

Trener Partizana Slaviša Jokanović izjavio je posle meča sa APOEL-om da ekipa nije zaslužila da postigne pogodak i da će revanš sledeće nedelje pokazati da li je njegov tim ozbiljan ili ne.

Šampion Srbije nije se proslavio u Nikoziji gde je poražen rezultatom 2:0, a način na koji su golovi primljeni bilo je prvo što je zasmetalo treneru crno belih.

"APOEL jer zasluženo stekao prednost od dva gola, ne toliko zbog toga što su nas nadigrali, već zbog toga što smo mi imali problema prilikom prekida i markiranja igrača, pogotovo kod prvog gola. Stvorili smo neke polušanse, ali sve u svemu nismo zaslužili da damo gol", rekao je Jokanović.

Trener Partizana rekao je i da je njegova ekipa u malo drugačijoj situaciji nego obično, jer je navilka na pobede.

Ronaldo vredi 94 miliona evra

Datum 28. juli i meč protiv ekipe Liga de Kito, Kristijano Ronaldo će pamtiti dugo. Portugalac, koji je ovog leta za rekordnih 94 miliona evra prešao iz Mančester junajteda u Real, postigao je prvi gol u dresu kraljevskog kluba, doduše iz jedanaesterca, ali svejedno, to je nešto o čemu je kao dečak oduvek sanjao.

Vicešampion Španije je na "Kupu mira" slavio rezultatom 4:2, a Ronaldo je u 48. minutu otvorio seriju. Prethodno je oboren u kaznenom prostoru, potom je uzeo loptu i sigurnim udarcem je posleo u mrežu na opšte oduševljenje navijača Reala. Bio je to momenat početka "otplate kredita" pošto je madridski klub ovog leta platio enormnu količinu novca da bi obezbedio Ronaldove golove. Ako Liga de Kito nije bila pravi test, naredni svakako jeste, jer Real sutra u Sevilji u polufinalu igra protiv ekipe Juventusa.

- Ostvario sam cilj, postigao prvi gol u dresu Reala. Sad idemo dalje. Nije uvek moguće igrati dobro, jer vam to protivnik često ne dozvoljava. Meni je najvažnije da dođem do stare forme, a to mogu samo kroz utakmice - rekao je Ronaldo.

Istekom jula, završava se prvi mesec u letnjem prelaznom roku. Na "pola puta" (rok ističe krajem avgusta) pokazuje se da su najviše potrošili klubovi iz Španije, ali to je ponajviše tako što su dva kluba, Real i Barselona potrošili sami 79 odsto od ukupno 382,35 miliona evra! Real je svetski rekorder ovog leta.

Dolaskom ambicioznog predsednika Florentina Pereza, napravljen je novi "Galaktiko 2" projekat u koji je do sada uloženo čak 218 miliona evra. Ta cifra daleko nadmašuje ukupnu svotu koju su potrošili klubovi u Nemačkoj (161,25 miliona evra), a koliko Srbija zaostaje samo za Realom govori podatak da je ovog leta u Superligi potrošeno samo 1,44 miliona evra.

Zanimljivo je kako ulaganja madridskog kluba sada opravdava bivši prvi čovek Reala, Ramon Kalderon. Veruje se da je on postavio temelje dolaska Kristijana Ronalda na "Santjago Bernabeu".

- Neko će reći da je tih 94 miliona evra za Ronalda previše, drugi će smatrati da je to razumna svota za takvog igrača. Na primer, 12.000 evra je prosečna godišnja zarada po stano-vniku u Španiji, a ja taj novac mogu da potrošim recimo na bocu skupocenog vina!

Sve zavisi šta očekujete od investicije. Istina je da Real to sebi može da priušti jer imamo pravilan način upotrebe novca. Kada sam ja bio predsednik imali smo oko 200 miliona evra prihoda, sada se očekuje oko 415. Ostavio sam 100 miliona u banci i još profit od 115 miliona evra i zato možemo da trošimo toliki novac. Ili bolje rečeno da ga investiramo - objasnio je Kalderon.

Ceo projekat može da se sru-ši kao kula od karata ukoliko loše krene igračima na terenu. U tom smeru mogu biti bitne i najmanje sitnice. Kalderon upozorava da njegov naslednik Florentino Perez mora da obrati pažnju na još nešto.

- Raul, ljubimac navijača već 17 godina, može biti problem. Koliko se ja sećam, Perez kada je odlazio sa funkcije, nije bio u dobrim odnosima sa njim. Ne znam kako će to sada izgledati - kaže Kalderon.

Barselona se nije dala u takav trošak kao Real iako je platila ukupno 84,5 miliona. Procenjuje se da transfer Ibrahimovića vredi sam 66 miliona evra i to je, smatraju mnogi dovoljno za balans među klubovima.

U Engleskoj, u ulozi glavnog kupca ovog leta, očekivano se pojavio Mančester siti. Naoružani milionima od naftnih izvora šeika Mansura Al Nahjana, "građani" su krenuli u ofanzivu i potrošili ukupno 93,1 milion evra, ali tu nije kraj. Očekuje se da će ta brojka ubrzo premašiti 115 miliona evra, a ko zna šta sve može da se na "Istlendsu" dogodi do kraja prelaznog roka. Jedno je sigurno, novac za njih nije prepreka.

Još jedan trend je prisutan ovog leta, a to je pojačana kupovina igrača u italijanskoj Seriji A.

Među vodećim kupcima, zanimljivo, nije gigant kakav je Milan, koji je čini se u pri-ličnoj finansijskoj krizi, ali zato jeste Inter.

Opšte iznenađenje je da su mnogo potrošili i Đenova (67,6 miliona) i Napoli (46 miliona evra).

Od Emerija zavisi da li ću ostati

Samo nekoliko dana pošto je decidirano rekao da ne želi da napusti klub, Nikola Žigić počeo je da trese mreže u dresu Valensije. Reprezentativac Srbije je na meču sa Ve-rderom, koji su posle 2:2 u re-gularnom delu, Španci dobi-li na penale (4:2) postigao oba gola, a bio je precizan i u penal seriji. Na taj način jasno je potvrdio da trener Unai Emeri ne mora da brine ko će postizati golove za ekipu sa "Mestaje" u novoj sezoni.

Verder je na poluvremenu imao prednost od dva gola da bi Žigić u nastavku, u 61. i 76. minutu doneo izjednačenje i veliku radost navijačima španske ekipe. Mediji na Iberijskom poluostrvu puni su hvale za Nikolinu igru, naslovi tima "Žigić predvodnik remonta" i "Fenomenalni Žigić" jasno govore koliko je dobro odigrao srpski as na meču sa Nemcima.

- Za mene, bila je to utakmica kao i svaka druga. Na po-luvreme smo otišli sa dve lopte u mreži i želeli smo oča-jnički da promenimo skor. Mislim da ovaj tim ima kvalitet, moramo samo da slušamo uputstva trenera Emerija i sve će biti u redu - kaže Žigić.

On je poručio da očekuje da bi ove sezone konačno mogao da pokaže zbog čega je doveden u Valensiju.

- Zna se šta je moj zadatak, to su golovi. Pokušaću da iskoristim svaku priliku koja mi se ukaže. Protiv Verde-ra sam postigao dva i izuzetno sam srećan zbog toga. Ovih dana su me svi pitali da li ću napustiti klub. Rekao sam da ne znam i da to ne zavisi od mene. Razgovaraću sa trenerom Emerjem, od njega zavisi. Moja že-lja je da ostanem - poručio je srpski napadač.

Posle ovakvih igara, teško je verovati da će Valensija, koja je već pustila Fernanda Morijentesa u Marsej, do-zvoliti da i Žigić ode sa "Mestaje". Trener Emeri je posle meča sa Verderom imao samo reči hvale za igru srpskog reprezentativca.

LIČNA KARTA Datum rođenja: 25.09. 1980. Mesto rođenja: Bačka Topola Visina: 202 cm Težina: 90 kg Karijera: AIK, Mornar, Kolobara, Spartak, C. zvezda, Rasing, Valensija .

Pomozite Nikoli da postane šampion!

Predsednik Teniskog saveza Srbije Slobodan Živojinović pozvao je državu i privrednike da pod hitno pomognu mladim teniserima! Na konferenciji za novinare održanoj povodom pobede Nikole Milojevića na Evropskom prvenstvu za igrače do 14 godina, Živojinović je istakao da nam je za razvoj mladih igrača neophodan nacionalni teniski centar!

- Naš tenis dobija novog šampiona! Čestitam Nikoli i njegovoj porodici na velikom uspehu. Ovo nama znači još jednu obavezu u pružanju podrške mladom asu. On sada ulazi u najvažniji period za razvoj vrhunskog tenisera i potrebno je da razmišlja samo o sportu, da dobije najbolje trenere i uslove.

Zbog toga pozivam sve koji mogu da pomognu Nikoli Milojeviću, pre svega privrednike - rekao je Živojinović.Prvi čovek srpskog tenisa izjavio je da je neophodno da država što pre pomogne izgradnju nacionalnog teniskog centra.

- Upravo zbog ovakvih igrača nam je potreban nacionalni teniski centar. Ja imam obavezu prema ovoj deci. Apelujem na državu da nam pomogne u tome. Potrebna nam je kuća tenisa i dok god budem na ovoj funkciji, boriću se za nacionalni teniski centar. Dobili smo odobrenje za projekat na Novom Beogradu pre nekoliko godina, ali su onda došli na red izbori i od tada sve stoji - rekao je Živojinović.

Nekadašnji polufinalista Vimbldona izjavio je da je postojala mogućnost da TSS preuzme terene na Dorćolu na kojima se igrao prvi naš ATP turnir, Srbija open, ali od toga neće biti ništa.

- Očekivali smo da će nam država, čiji smo mi deo, dati da koristimo terene sportskog centra "Milan Gale Muškatirović", ali on ide na tender u avgustu. TSS će učestvovati na tenderu, ali čisto sumnjam da ćemo uspeti da pobedimo, jer niti imamo toliko para, niti bismo ga koristili u komercijalne svrhe, već za razvoj talenata. Smatram da bi i država morala više da izdvaja za sport, jer su upravo sportisti naš ubedljivo najbolji brend - ukazao je Živojinović.

Mladi Milojević, najbolji teniser Starog kontinenta u konkurenciji do 14 godina, najavio je da će, zbog nedostatka dobrih uslova za treniranje, već ove zime otputovati na Floridu, tačnije u kamp Nika Bolitijerija.

- Veoma sam srećan, mada sam već pomalo navikao na ovu poziciju pošto sam prvi od početka sezone. Zbog toga krećem na sta-riju konkurenciju, tačnije na ITF turnire za igrače do 18 godina. Pošto kod nas nisu dobri uslovi, najverovatnije već ove zime idem na Floridu kod Nika Bolitijerija.

Već sam pričao o tome sa našim najboljim juniorom Filipom Krajinovićem i on jedva čeka da dođe neko iz naše zemlje, da priča malo srpski - rekao je kroz osmeh Milojević.

Šumaher se vraća

Ferari je potvrdio da će legendarni Mihael Šumaher ponovo sesti u crveni bolid i zameniti povređenog Felipea Masu u ovoj sezoni Formule 1. "Ferari namerava da poveri Masin bolid Mihaelu Šumaheru sve dok Brazilac nije u mogućnosti da vozi. Šumaher je pokazao želju da sedne za volan i u narednim danima će proći kroz poseban program priprema za trku", kaže se u sao-pštenju tima.

Sedmostruki šampion Formule 1 će prekinuti penziju i prvi put od 2006. godine voziti za svoj bivši tim na trci za Veliku nagradu Evrope u Valensiji, koja je na programu 23. avgusta.

"Istina je da je moje vozačko poglavlje Formule 1 davno zatvoreno, ali je i istina da zbog lojalnosti ekipi ne mogu da ignori-šem ovu nesrećnu situaciju", rekao je Šumaher.

Čuveni Nemac (40) iza sebe ima 91 pobedu na 250 trka i trenutno radi u Ferariju kao konsultant. Šumaher nije bio na stazi od februara ove godine kada je doživeo nesreću. Šumaherova portparolka je pre neki dan rekla misli da on "nije preterano zainteresovan za povratak na stazu, ali da je sada situacija drugačija".

Felipe Masa se oporavlja, ali je teško očekivati da se vrati na stazu ove sezone.