Raul potpisao ugovor za Šalke

Plasmani naših atletičara u Barseloni

Jul najuspešniji mesec u istoriji sporta u Španiji

Dušan Ivković zadovoljan pripremama

ZVEZDA - SLOVAN - BGDFudbaleri Crvene zvezde izgubili su u Beogradu od Slovana iz Bratislave sa 1:2, u prvoj utakmici trećeg kola kvalifikacija za Ligu Evrope.
Slovan je poveo u 43. minutu golom Milana Ivane, a izjednačio je Aleksandar Trifunović u 63. minutu. Pobedu Slovanu doneo je Kornel Salata u 68. minutu.
Revanš utakmica igra se za sedam dana u Bratislavi.
Slovan je na početku kontrolisao ritam, a fudbaleri Zvezde su zbog problema sa kontrolom lopte uglavnom pokušavali dugim loptama. Prvu priliku na meču imao je Slavko Perović u 9. minutu, posle dodavanja Dejana Milovanovića, ali je šutirao preko gola.
Fudbaleri Slovana su do pogotka mogli u 14. minutu, posle prodora Mamadua Bagajoka u šansi je bio Jakub Silvestr, koji je šutirao iskosa sa desne strane sa oko 10 metara, ali je loptu u korner izbacio golman Saša Stamenković.
Gosti su lako prolazili Zvezdine igrače i posle pet minuta Silverstr je ponovo bio u šansi, ovaj put sa leve strane, ali je šutirao preko gola.
Fudbaleri Slovana su se nakon toga malo povukli, a domaći su pojačali napade i prilazili šesnaestercu, ali bez prave završnice. Najozbiljniju šansu u prvom poluvremenu crveno-beli su propustili u 40. minutu kada je Duško Tošić dobro centrirao do Aleksandra Jevtića, ali je on glavom šutirao preko gola.
Tri minuta kasnije Slovan je poveo. Ivana je dodao do Bagajokua, ali je njegov šut zaustavio Stamenković. Lopta se ponovo odbila do fudbalera Obale Slonovače koji je vratio od Erika Grendela a ovaj samo produžio do Ivane kome nije bilo teško da pošalje loptu u nebranjeni deo mreže.
Zvezda je mogla da izjednači pred kraj prvog dela igre. Ognjen Koroman je centrirao sa leve strane, Pavle Ninkov je dodao do Jevtića, ali je njegov udarac sa šest metara odbranio golman Matuš Putnocki.
Prvu dobru priliku u drugom delu crveno-beli su imali u 51. minutu. Ninkov je prošao po desnoj strani i pao u kaznenom prostoru i dok su fudbaleri obe ekipe čekali sudijsku odluku Perović je to iskoristio i centrirao do Jevtića, koji je glavom poslao loptu za malo pored stative.
Prilike su zatim propustili Kadu i Milan Vilotić, a u 58. minutu domaći su mogli da povedu kada je defanzivac Slovana Salata, posle centaršuta Koromana zamalo savladao svog golamana, ali je ipak loptu poslao preko prečke.
Zvezda je u 64. minutu izjednačila, Koroman je prošao po levoj strani i dodao do Trifunovića, koji je samo minut ranije ušao u igru, i snažnim udarcem sa oko 20 metara savladao golmana gostiju.
Međutim, posle četiri minuta Slovan je ponovo poveo. Korner je sa leve strane izveo Grendel, lopta je došla do Salate koji je iz voleja sa oko 11 metara zatresao mrežu Stamenkovića.
Zvezda je posle toga imala jalovu inicijativu, ali nije imala pravo rešenje u napadu, dok su se Slovaci svesno povukli i uspešno branili. Milovanović je u 88. minutu iz slobodnog udarca dobro pokušao, ali je golman gostiju odbranio njegov šut. Posle njega probali su Trifunović i Tošić, ali nisu uspeli da savladaju Putnockog.

Incidenti
Tokom utakmice između Crvene zvezde i Slovana u Beogradu došlo je do manjeg incidenta, pošto su pokušali da se sukobe gostujući i domaći navijači.
Sredinom drugog poluvremena pukao je "topovski udar" na istočnoj tribini, na kojoj je u ograđenom delu bilo smešteno oko 200 navijača slovačke ekipe. Navijači Slovana su posle toga počeli da čupaju stolice i počeli da gađaju navijače na istočnoj tribini, a navijači beogradskog tima su im uzvratili.
Ubrzo je stigao kordon policije i odvojio navijače, ali su posle toga navijači Zvezde na južnoj tribini počeli da gađaju pristalice Slovana. I na taj deo stadiona stigao je kordon policije i sprečio incidente.

Dvojica navijača Zvezde teže povređeni
Dvojica navijača Crvene zvezde teže su povređeni tokom utakmice između Crvene zvezde i Slovana u Beogradu, a lekarski timovi su imali šest hirurških intervencija.
Kako je agenciji Beta rečeno iz klinike Anlave, navijač A. S. (1981), koji je bio u alkoholisanom stanju, zbog dubokih rasekotina desne šake prebačen je u Urgentni centar, dok je drugi mladić, M. T. (1991), zadobio posekotine obe šake. Obojica su se povredili na šiljke od ograde.
Dvojica lakše povređenih navijača iz Slovačke i još dvojica koji su kolabrirali zbrinuti su na licu mesta.

Zaslužena pobeda Slovana, ali verujem u svoj tim
Trener Crvene zvezde Ratko Dostanić rekao je da je Slovan zasluženo pobedio u Beogradu, u prvoj utakmici trećeg kola kvalifikacija za Ligu Evropa, ali da veruje u svoj tim i pobedu u revanšu.
"Slovan je zasluženo pobedio, bio je agresivniji i konkretniji i dobio je više duela. Mi smo pravili mnogo grešaka koje su nedopustive na ovom nivou. Primili smo gol iz auta i kornera, a to je u Evropi nedopustivo", rekao je Dostanić na konferenciji za novinare u Beogradu.
"Šta je, tu je. Ostaje nam druga utakmica i verujem da možemo da pobedimo, kao što su oni ovde pobedili. Ovo je bilo loše izdanje, ali verujem u ovaj tim i znam da možemo mnogo bolje", dodao je trener Zvezde.
On je rekao da bi njegova ekipa trebalo da igra povezanije i timski, što večeras nije bio slučaj i ocenio da je na nastup njegove ekipe uticala velika trema.
"Trebalo je da odigramo agresivnije i povezanije, kao na prijateljskim utakmicama, a večeras je bilo drugačije. Pokušavali smo individualnim akcijama da završimo napade, a to je u Evropi nemoguće. Neću da tražim alibi, ali sigurno je trema odigrala svoje. Videlo se i kod iskusnijih igrača da su podlegli atmosferi", rekao je Dostanić.
Grupa navijača je na kraju utakmice, nezadovoljna rezultatom, skandirala: "Ratko odlazi", a trener Zvezde se izvinio navijačima koji su, kako je rekao, zaslužili više.
"Izvinjavam se navijačima, koji su bili naš najbolji igrač. Znam šta su vikali i ne bežim od toga", rekao je Dostanić.
Trener Slovana Jožef Jankeh rekao je da je zadovoljan rezultatom i da je njegova ekipa došla do pobede zahvaljujući dobroj odbrani.
"Veoma sam srećan rezultatom, Crvena zvezda ima odličan i tim i radostan sam što smo pobedili. Pobednika je odlučila naša odlična odbrana. Ali, ovo je tek prvo poluvreme, sledi nam druga utakmica i čeka nas težak posao", rekao je Jankeh.
"Atmosfera je bila fantastična, moji igrači nikada nisu videli ovakav ambijent, drago mi je što su to iskusili", dodao je.

MARADONAČelnici Fudbalskog saveza Argentine (AFA) odbacili su optužbe bivšeg selektora Dijega Maradone i rekli da žale što je nekada najbolji fudbaler sveta prekinuo saradnju sa Savezom.
Maradona je rekao da su ga Grondona i direktor reprezentacije Karlos Biljardo izdali. On je dodao da mu je predsednik AFA obećao da će ostati selektor i posle poraza od Nemačke od 0:4, u četvrtfinalu Svetskog prvenstva.
Grondona je, međutim, rekao da Maradoni nije ništa obećao.
"Žalim što je otišao, to je veoma tužno, ali nikada nisam lagao Maradonu. Rekao sam da sam zadovoljan nastupom reprezentacije i da bi mogao da ostane selektor, ali da su se uslovi promenili i da bi Maradona morao da napravi značajne promene", rekao je Grondona, prenosi Skaj Sport.
Biljardo, koji je bio selektor Argentine kada je ekipa predvođena Maradonom trijumfovala na Svetskom prvenstvu 1986. godine, rekao je da je Maradona jedini krivac za neuspeh.
Dodao je da zbog dobrobiti reprezentacije nije želeo javno da govori o Maradoni.
"Do sada sam bio miran i uložio sve za dobrobit tima, za Svetsko prvenstvo i reprezentativce. Nisam želeo da stvaram probleme, ali sada je dosta. Ne mogu da dopustim da me neko ponižava, moji prijatelji ne shvataju kako sam do sada sve ovo trpeo", rekao je Biljardo.
AFA je ponudio Maradoni novi četvorogodišnji ugovor, ali samo ako promeni članove stručnog štaba. Bivši kapiten je to odbio, zbog čega Savez nije želeo da produži ugovor sa njim.
"Ne možete uvek da zaposlite sve svoje prijatelje", rekao je Biljardo.
"Osvojio sam Svetsko prvenstvo i jednom sam bio drugi. Nisam zavisio od Maradone - on je zavisio od mene. Nije mnogo učinio 1984. i 1985. godine", dodao je on.
Selektor mlade reprezentacije Argentine Serhio Batista će biti privremeni selektor A tima i predvodiće ekipu na prijateljskoj utakmici protiv Irske 11. avgusta.
Argentina će 7. septembra na stadionu River Plate odigrati i prijateljsku utakmicu sa aktuelnim šampionom Evrope i sveta selekcijom Španije.

ANA IVANOVICSrpska teniserka Ana Ivanović konačno je izvojevala važnu pobedu na startu turnira u Kaliforniji - sa rezultatom 2:0 ( 6-3,6-2) pobedila je Alisu Klejbanovu iz Rusije.
Ana je dobila " vild kartu" organizatora za ovaj turnir, trenutno je rangirana na 63. mestu i njena pobeda nad Klejbanovom dolazi posle dva uzastopna poraza od Ruskinje rangirane na 26.mesto.

VATERPOLO UDOVICICVaterpolisti Srbije pobedili su juče Kinu sa 15:8 (1:2, 4:0, 6:2, 4:4), u trećem kolu takmičenja u Grupi B na Svetskom kupu u Oradei, u Rumuniji.
Utakmica je bila neizvesna do početka druge četvrtine kada su ekipe bile izjednačene 2:2. U nastavku meča Srbija je povećavala prednost koja je na početku četvrte četvrtine iznosila osam golova (12:4).
Golove za Srbiju su postigli: Vanja Udovičić, Boris Vapenski, Slobodan Nikić, Milan Aleksić, Filip Filipović, Stefan Mitrović (po dva), Živko Gocić i Andrija Prlainović (po jedan).
Na Svetskom kupu danas će se igrati četvrtfinalni mečevi.

RAULDugogodišnji kapiten Real Madrida, Raul Gonsales potpisao jedvogodišnji ugovor sa nemačkim prvoligašem Šalkeom, rekavši da želi da iskusi drugačiji fudbal i da je željan novih izazova. Raul je došao bez obeštećenja, okončavši tako višemesečna nagađanja gde će nastaviti karijeru. Bivši reprezentativac Španije predstavljen je na stadionu u Gelzenkirhenu i dobio je dres sa brojem sedam.
"Radujem se novom izazovu, koji je jako važan za mene. Hteo sam da iskusim drugu vrstu fudbala i drugačiju kulturu - to je važan izazov u životu. Hteo sam da idem samo u Nemačku ili Englesku, motiv mi je bio da nastavim da igram fudbal", rekao je Raul.
Dolaskom 33-godišnjeg Raula, Šalke je popunio rupu u napadu, nastalu odlaskom Kevina Kuranjija u Dinamo iz Moskve na kraju prošle sezone. Nemački internacionalac bio je prošle sezone najbolji strelac kluba, sa 18 golova, a Šalke je sezonu završio na drugom mestu.
Raul je drugo pojačanje Šalkea iz Reala u ovom prelaznom roku, pošto je pre njega došao defanzivac Kristof Mecelder, koji je proveo tri sezone u Madridu, ali uglavnom nije igrao zbog povreda. Trener Šalkea Feliks Magat rekao je da je dolazak Raula veliko pojačanje za ekipu.
"Drago mi je da smo uspeli tako izuzetnog igrača i strelca svetske klase uspeli da dovedemo u Šalke i Bundesligu. Njegov dolazak je odlučujući korak u naporima da ojačamo i ponovo izgradimo ekipu", kazao je Magat.
Legenda Real Madrida proveo je prošlu sezonu uglavnom na klupi posle velikih pojačanja koje je klub doveo prošle godine.
Raul je u španskom gigantu debitovao 1994, sa 17 godina i nikada nije napuštao klub. Za to vreme osvojio je tri Lige šampiona, šest nacionalnih titula i dva Interkontinentalna kupa.
Za Real je postigao 228 golova. Za reprezentaciju Španije odigrao je 102 utakmice i postigao 44 gola, iako za nacionalni tim nije igrao od 2006. godine.
Raul je i vodeći strelac u takmičenjima UEFA, pošto je postigao 66 golova, od čega 64 u Ligi šampiona.

TOMASEVIC DRAGANATomaševićeva šesta, zadovoljna plasmanom
Srpska atletičarka Dragana Tomašević osvojila je šesto mesto u bacanju diska na Evropskom prvenstvu u Barseloni.
Najbolji hitac Tomaševićeve u finalu bio je 60,10 metara, što joj je najbolji rezultat na evropskim šampionatima.
"Bilo je uzbudljivo finale. Mogu da budem zadovoljna plasmanom, jer je bolji za dve pozicije nego pre četiri godine u Geteborgu. Osećala sam se dobro i nisam imala tremu. Malo mi je žao jer da sam bacila najbolji ovogodišnji rezultat, osvojila bih medalju", rekla je Tomaševićeva.
Zlatnu medalju osvojila je Sandra Perković iz Hrvatske rezultatom 64,67 metara. Srebrnu medalju osvojila je Rumunka Nikoleta Grasu sa 63,48, a bronzanu Poljakinja Joana Viznevska sa 62,37.

Ivana Španović osma
Srpska skakačica u dalj Ivana Španović osvojila je osmo mesto na Evropskom prvenstvu u Barseloni, koje joj je debitantsko takmičenje u seniorskoj kategoriji.
Španovićeva je najbolji rezultat imala u drugoj seriji, kada je skočila 6,60 metara, što joj je bilo dovoljno za osmo mesto.
Zlatnu medalju osvojila je Ineta Radevica iz Letonije sa 6,92, koliko je imala i "srebrna" Portugalka Naide Gomeš, ali je Radevica osvojila zlato zbog boljih rezultata iz ranijih serija.
Bronzu je osvojila Olga Kučerenko iz Rusije sa 6,84.

TATJANA JELACAJelača zauzela 12. mesto u bacanju koplja
Reprezentativka Srbije Tatjana Jelača zauzela je poslednje, 12. mesto, u bacanju koplja na Evropskom prvenstvu u Barseloni.
Jelača je ostvarila rezultat od 52 metara i 13 centimetara hicem u trećoj seriji. U prvoj seriji je prestupila, dok je u drugoj bacila 45,99 metara.
"Rano jutros povredila sam srednji prst na levoj nozi i jedva sam mogla da hodam. Želela sam da bacam i da pokušam da ostvarim što bolji plasman, ali to nije bilo moguće", rekla je Jelača.
Zlatnu medalju osvojila je Linda Štal iz Nemačke sa 66,81 metrom, što je njen lični rekord, srebrnu medalju njena sunarodnica Kristina Obergfol sa 65,58, dok je bronza pripala Barbori Spotakovoj iz Češke sa 65,36 metara.

Dudaš povredio stopalo prilikom doskoka
Dekatlonac Srbije Mihail Dudaš povredio je stopalo prilikom doskoka u skoku s motkom na Evropskom prvenstvu u Barseloni.
Prema saopštenju Atletskog saveza Srbije, Dudaš je želeo da nastavi takmičenje u desetoboju, ali je na insistiranje lekarskog tima prekinuo takmičenje i otišao u bolnicu na detaljne preglede, posle kojih će se znati detalji povrede.
Dudaš je 110 metara s preponama prešao za 15,06 sekundi, a u bacanju diska je osvojio 703 boda sa daljinom od 41,90 metara.

Niz nedavnih velikih uspeha španskih sportista nastavljen je pobedom na najprestižnijoj biciklističkoj trci Tur de Frans, a pobednik Alberto Kontador je trijumfalno dočekan u Madridu.
Kontadora je na aerodromu dočekao veliki broj obožavalaca, a on se zatim sastao sa španskim premijerom Hoseom Luisom Rodrigesom Sapaterom , kome je poklonio kopiju žute majice pobednika trke.
"Divno je doprineti uspehu španskog sporta, koji je u ovom trenutku u odličnom stanju i predmet zavisti mnogih drugih zemalja", rekao je Kontador, kome je to treća pobeda u ovoj trci. "Španski sport je u spektakularnom zamahu", rekao je premijer Sapatero.
Pobeda na Svetskom prvenstvu u fudbalu sredinom jula, napominje AP, učvrstila je poziciju Španije kao najbolje fudbalske nacije dve godine posle osvajanja titule evropskog prvaka.
Trijumf u Južnoj Africi došao je nedelju dana pošto je Rafael Nadal drugi put osvojio titulu na teniskom turniru u Vimbldonu, a Španija je i aktuelni šampion u Dejvis kupu.
List Mundo je ovaj mesec nazvao "španskim julom" posle pobeda Kontadora i vozača Formule jedan Fernanda Alonsa na trci za Veliku nagradu Nemačke, kojom je "završen najuspešniji mesec u istoriji španskog sporta".
Košarkaška reprezentacija Španije, šampion Evrope i osvajač srebrne medalje na Olimpijadi, sprema se i za odbranu titule prvaka sveta u septembru u Turskoj.

IVKOVIC DUSANSelektor košarkaške reprezentacije Srbije Dušan Ivković rekao je da je zadovoljan tokom pripreme za Svetsko prvenstvo, ali i da mu teško pada odnos nadležnih prema timu.
"Odnos igrača prema pripremama pred važna takmičenja uvek je bio na najvišem nivou i uvek će biti, nikada se to pitanje nije postavljalo... Prvi deo priprema u Folgariji protekao je u redu, sada nam sledi 'glazura'. Ovde imamo idealne uslove za rad", rekao je Ivković novinarima u Kovilovu.
Srbija će se u Kovilovu spremati do 5. avgusta kada kreće u Istanbul na prvi pripremni turnir. Tada će Ivković skratiti spisak igrača sa 17 na 14.
"Kroz trening ćemo odrediti koncepciju igre. Biće mi jako žao da svedemo spisak na 14 igrača... a to ćemo raditi i da bismo sveli hemiju prema svojim protivnicima iz grupe. Ponavljam da nam je prvi meč, protiv Angole, najvažniji na šampionatu", rekao je Ivković.
Jedno od pitanja za selektora bilo je kako je na tim uticala vest od pre nekoliko dana da će Srbija možda izostati sa Mundobasketa ako ne izmiri dugovanja prema FIBA, koja iznose 15.000 evra.
"Nije teško shvatiti da je to poruka upućena meni i igračima da para nema. Mi znamo da nema para... Ranije smo se dogovorili da igračima isplatimo zaslužene premije pre početka priprema, pa se to nije desilo", kazao je Ivković.
"Ako je ta poruka upućena državi, onda je to kasno došlo. Ako je upućena nama... znamo da nema para... Ova vest će se sigurno čuti, ali ona neće narušiti moj trenerski ili njihov igrački ugled, ali hoće ugled naše košarke, koja je jedan od naših najboljih ambasadora", rekao je selektor Srbije.
Ivković je zamerio i na odnosu koji se ima prema košarkašima, i kazao je da je taj odnos "neprofesionalan".
"Moglo je nešto da se promeni. Na primer, da se sa ulaza u Kovilovo skine slika fudbalera i natpis 'dobrodošli, fudbaleri'. Moglo je da bude 'dobrodošli košarkaši', fudbaleri su se skupili, igrali i razišli i sada su kod svojih kuća. Mi imamo svoj marketing, a to je samo jedan od pokazatelja kako se neprofesionalno radi", rekao je Ivković.
Kapiten Nenad Krstić preskočio je prvi deo priprema u Folgariji, ali je rekao da tim dobro radi i da je atmosfera dobra.
"Već treću godinu uzastopno imamo bazične pripreme u Folgariji. Najvažnije je da nije bilo povreda. Ja sam preskočio petšest dana treninga, ali sam spreman. Atmosfera je odlična, svi su zdravi i motivisani", kazao je centar "orlova".
Krstić je zbog sporazuma NBA i FIBA mogao da se uključi u rad tima tek 35 dana pre početka šampionata, a novinarima je kazao da mu je bilo čudno da bude sa timom, ali da ne radi sa njima.
"Bilo je kao da sam povređen, a nisam. Tu sam bio uz ekipu, ali nisam mogao da treniram. Malo je bilo čudno, ali sam uz kondicionog trenera dobro radio i mislim da sam 'izvukao' maksimum", rekao je Krstić.