Vaterpolisti Srbije u finalu SP protiv Italije

Udovičić: Vratili smo se iz nemoguće situacije

Nadal u Meksiku beži od Novaka

Kobna greška Partizana u zaustavnom vremenu

Zvezda u završnici meča do pobede nad Ventspilsom

Toni Nadal: Novak će osvojiti i US open!

VATERPOLO-CRBIJA-POBEDILA-MADJARSKU-ZA-FINALE-SANGAJVaterpolo reprezentacija Srbije plasirala se u finale Svetskog prvenstva u Šangaju, pošto je posle produžetaka savladala tim Mađarske sa 15:14 (1:2, 5:7, 3:3, 4:1 - 1:0, 1:1).
Srbija će se u finalu u subotu sastati sa Italijom. Mađarska je imala prednost od 5:1 i 9:5 u drugoj četvrtini, međutim, vaterpolisti Srbije uspeli su u finišu da izjednače i da se izbore za produžetke u kojima su bili bolji.
Najefikasniji u među sa Mađarskom bili su bili Andrija Prlainović i Filip Filipović sa po tri gola, dok su dva gola postigli Vanja Udovićić i Slobodan Nikić. Po jedan gol dali su Živko Gocić, Miloš Ćuk, Duško Pjetlović, Milan Aleksić i Stefan Mitrović.
U utakmici u ćijem većem delu je Mađarska bila bolja, Srbija je boljom igrom u finišu uspela da nadoknadi sve propuštene šanse i plasira se u još jedno finale na Svetskom prvenstvu.
U prvoj četvrtini ekipe su bile izjednačene, ali su Mađari ovaj deo igre završili sa 2:1. Pad u igri reprezentacije Srbije protivnik je iskoristio za seriju golova i vođstvo od 5:1 i nešto kasnije od 9:5, što nije davalo mnogo nade za preokret.
U trećoj četvrtini vaterpolisti Srbije odigrali su sa Mađarskom 3:3 i tek u poslednjoj ćetvrtini sa 4:1 uspeli su da dođu do izjednačenja. Prvo vođstvo Srbiji doneo je Filip Filipović u prvom produžetku, dok je pobednički gol postigao Stefan Mitrović.

Selektor vaterpolo reprezentacije Srbije Dejan Udovičić je izjavio da se njegova ekipa "vratila iz nemoguće situacije" i plasirala u finale Svetskog prvenstva u Šangaju.
Srbija je u polufinalu savladala Mađarsku posle produžetaka sa 15:14, a u drugoj četvrtini gubila je sa 1:5 i 5:9.
"Čestitam ekipi. Stvarno se vratila iz nemoguće situacije. Primili smo sedam golova u drugoj četvrtini, a vratili smo se u poslednjih osam minuta. Nismo ličili na sebe, jer smo hteli da iz jednog napada postignemo četiri gola", rekao je Udovićić.
Prema njegovim rečima, Mađarska ima najbolje fizički spremljenu ekipu. "Oni su znali da će igrati sa nama i spremali su se 40 dana. Ima vremena za analizu. Možda smo previše žurili. Kada smo shvatili da mirnom igrom možemo da ih stignemo to smo i uspeli", rekao je Udovičić.
Vaterpolista Srbije Filip Filipović ocenio je da njegova ekipa nije bila bolja od Mađarske.
"Imali smo ono što oni nisu. To je srce, zajedništvo ekipe koja se nikada ne predaje. Bili smo blizu neuspeha, ali nismo odustali i to nam se vratilo. Bodrili smo se, verovali u sebe kada mnogi nisu i došli do rezultata", rekao je Filipović.
On je dodao da je Mađarska uspela da postigne sedam golova u jednoj četvrtini, ali ne i da pobedi, što govori o snazi reprezentacije Srbije. Reprezentativac Srbije Andrija Prlainović istakao je da je utakmica sa Mađarskom bila teška i da misli da je ovo pri put da je jedna ekipa postigla sedam golova u četvrtini i izgubila meč.
"Nije lako igrati kada ste stalno u minusu tri gola. Uspeli smo da nadoknadimo sve na pravi način i da se nađemo u finalu", rekao je Prlainović.
Kapiten reprezentacije Vanja Udovičić naglasio je da je utakmica sa Mađarskom "velika škola".
"Moramo uvek da budemo ovako složni. Nismo na prvenstvu još odigrali pravu utakmicu. Nije lako igrati tri turnira u mesec dana i to na najvišem nivou", rekao je Udovićić.
Prema njegovim rečima, kada ekipa loše odigra i pobedi, ona pokazuje koliko je jaka.
"Ostaje nam još jedna utakmica", dodao je Udovićić. Finalni meć igraće se u subotu u 15.00 (21.00 po lokalnom), a Srbija će se sastati sa Italijom.

Cavic-MiloradNovi sudar sa istinom imaće u petak ujutro Milorad Čavić i Ivan Lenđer. Naši najbolji plivači startovaće u kvalifikacijama na 100 m leptir, gde žele da ostvare najviše na 14. SP u Šangaju.
Čavić veruje da je kadar da osvoji medalju, Lenđer da izbori finale. - Verujem u sebe, ovo je moja disciplina. Ako sam u punom treningu, neobrijan, uspeo da isplivam 52,10, onda sigurno mogu brže na SP. Ako je na 50 m bilo nerealno da se borim za medalju, onda je sada priča realnija.
Mislim da medalju donosi 51,3 - ponovio je ko zna koji put Čavić. Popularni Čavke podseća da je Šangaj i dobra provera pred OI u Londonu, a naglašava i da se neće nimalo štedeti.
- Uvek dajem 100 odsto svojih mogućnosti. Bukvalno, posle trke se "raspadam". Ali, takav sam, želim nekad da ostvarim i više nego što mogu u datom trenutku - rekao je Čavić novinarima u Šangaju.
Naš as je po prijavljenom vremenu osmi (52,10). Prvi je najtrofejniji plivač današnjice Majkl Felps. Samo ovog puta Čavić se ne opterećuje duelom sa slavnim Amerikancom, jer smatra da je ovaj u velikoj prednosti. - Ali, nikad se ne zna - podseća Čavić.
Ove godine u sjajnoj formi je i Ivan Lenđer. Pre Šangaja ostvario je i A olimpijsku normu. Mladi Zrenjaninac veruje da može brže od 52,29, koje ga svrstava na 17. poziciju.
- Daleko sam bolji na "stotki" nego na "pedesetici". Osećam se odlično, mislim da mogu da ostvarim 51,6 ili 51,7. To bi mi, verujem, donelo i finale - nada se Lenđer.
Od sjajnog dvojca mnogo očekuje i tim menadžer plivačke selekcije Petar Popović:
- Dobro rade, osećaju se pozitivne vibracije. Verujem da je za ulazak u finale dovoljno 51,8. A obojica mogu da ostvare to vreme.

Rane, strah i traume od supermena sa Banjice toliko su duboke u mišićima Rafaela Nadala da Španac na sve načine pokušava da pobegne od Srbina.
Nekada prvi reket sveta, a danas broj dva, postavio je uslov organizatorima najavljene humanitarne egzibicije u Meksiku da će doći i učestvovati samo ako se sa druge strane mreže ne bude nalazio Novak Đoković.
Da je došlo do kršenja prethodno dogovorenog sporazuma, po kom su pred publikom u prestonici ove zemlje trebalo da se sretnu dvojica prvoplasiranih na listi, potvrdio je i predstavnik Majorčanina i član njegovog stručnog štaba Karlos Kosta.
- Nadal će doći u Meksiko Siti, ali bez Srbina! Čuo sam da se priča i najavljuje da će Nadal igrati protiv Novaka, ali to nije istina. Rafa će doći pred kraj sezone u ovaj grad, međutim, imaće drugog protivnika - objasnio je Kosta meksičkim medijima.
To je unelo zabunu u celu priču, jer je samo par dana ranije Alehandro Rohas, prvi čovek Ministarstva turizma zaduženog za aktivnosti u Meksiko Sitiju, do detalja pričao o sudaru Španca i Srbina, poredeći kvalitete dvojice tenisera.
- Dobili smo potvrde od obojice da će doći i igrati, a "Meč za mir", kako glasi moto ove humanitarne egzibicije, trebalo bi u oktobru ili novembru da bude održan na plaži Zokalo ili kod spomenika Revoluciji - govorio je Rohas, što je potvrdio i gradonačelnik Marselo Ebrard.
Ovakav odnos Nadala prema Novaku samo je kulminacija njihovog narušenog prijateljstva, koje je "uništilo" pet poraza Španca u finalima protiv Srbina. Njihovo druženje iz Bogote, kada su 21. marta igrali prijateljski meč na Estadio el Kampinu pred 15.000 ljudi sada je, čini se, daleka prošlost.

Šteta baš šteta, sve je moglo biti drugačije da je naš tim sa samo malo više umeća uspeo da sačuva visoki sportski status koji je stekao u Evropi.
U finišu je Partizan poklekao pred naletima domaćeg tima, najpre ispustio gol prednosti pa onda i remi da bi kraj velike borbe napustio pognutih glava. Odluka o pobedniku biće rešena u revanšu u Beogradu, gde je crno - belima dovoljan samo jedan gol.
Stanojević nije odstupio od svoje fudbalske filozofije i opredelenja da je u sportu napad bolji od odbrane. Znalo se da će Eduardo predvoditi oštricu našeg prvaka, samo je bilo pitanje ko će mu praviti društvo: Šćepović ili Jovančić? Odluka je pala na mladog napadača, koji se bukvalno u prvom poluvremenu nije video, a mogao je veoma lako da se proslavi, jer je odbrana domaćeg tima bila zrela za kapitulaciju.
Početak nije bio obećavajući. Igralo se uglavnom dosta rezervisano bez značajnijih pokušaja da se ugrozi protivnikova mreža. Kao da su treneri Ferkauteren i Stanojević naložili svojim igračima da posebnu pažnju najpre posvete u odbrani a u napadu šta bude u želji da se u nastavku ozbiljnije razvije igra na obe strane.
Partizan je često znao da izvrši pritisak pred golom protivnika ali kao da nije bilo raspoloženog pojedinca da preuzme glavnu odgovornost. Brazilac Eduardo se sručio ka golu Koteleša, bio je vidno raspoložen i u 21. minutu krenuo je silovito ka golu protivnika da bi ga koji metar pre šesnaesterca srušio Nadson. Mogao je sudija Kukolakis da izvadi crveni karton, ali nije, kao da se čuvao da najstrožu odluku ostavi za kasnije.
A onda su crno - beli na početku drugog dela prvog poluvremena potpuno prebacili težište igre na polovinu protivnika. Razigrali su se najpre Volkov a potom i Ranković ćiji su centaršutevi dobro razdrmali odbranu Genka.
Gosti su tako nenadano preuzeli dirigentsku palicu, publika se umirila i u jednom momentu učinilo se kao da smo u pozorištu. Odavno Partizan pred sobom nije imao slabijeg protivnika i bolju atmosferu na tribinama i to ga je učinilo dominantnim na terenu.
I nakon fudbalske uspavanke u 31. minutu dva velika uzbuđenja. Prvo je Kenedi prošao Rinića po desnoj strani i kada se našao sam pred golom Stojkovića šutirao je visoko iznad prečke, da bi se potom grčki arbitar vratio do sredine terena pokazao Ngongi direktan crveni karton zbog udarca laktom kapitena Ilića, koji mu je ne tom žestinom uzvratio dobivši žuti karton.
Ferkauteren je uvideo svoju grešku pa je na početku drugom poluvremena umesto indisponiranog Bufela uveom Vanden Borea. Genk je krenuo nešto odlučnije u drugom delu u želji da nametne svoj stil igre a njegovi fudbaleri tgražili način da isprovociraju naše fudbalere.
Upravo u 48. minutu Stefan Babović koji je u prvom delu taktički odlično odradio zadatak faulirao je Pudila na sredini terena a Kukolakis nije izdržao podlegao je pritisku navijača i pokazao našem igraču drugi žuti karton i put u svlačionicu, kao da je jedva čekao.
Kako je samo Kevin de Brune u 52. minutu opalio iskosa sa leve strane lopta je dobila nezgodan felš prevarila Stojkovića a onda su i prečka i stativa spasli naš gol. Međutim uzvratio je Partizan istom merom,
Tomić samo što je ušao u i igru opalio je iz sve snage da bi kapiten Ilić pogodio prečku. Slika na terenu se potpuno promenila, Genk je prebacio težište igre, Partizan se opredelio na defanzivu, i odnos snaga nakon izlaska Babovića izjednačio.
Isplatio se ulazak Nemanje Tomića. Igrao se 65. minut kada je kapiten Ilić u svom stilu pronašao Eduarda, Brazilac se najpre oslobodio svog čuvara šutirao je pravo u golmana Koteleša, Mađar je prvo izašao kao pobednik ali se lopta odbila na ivicu peterca Tomić se našao u punom naletu i matirao golmana Genka.
Nije dugo trajala radost crno - belih, Tezer je u 69. minutu sjajno pronašao Pudila, koji je najpre primio loptu onda krenuo ka golu Stojkovića da bi ga sa leđa oborio Tomić. Fosen je uzeo punu odgovornost uhvatio kratak zalet sa 11 metara a potom matirao golmana Partizana, koji je krenuo u jednu a lopta u drugu stranu.
Pošto je Genk izjednačio Ferkauteren je na teren poslao svog džokera Izraelca Bardu, igrača koji daje poseban ton igri belgijskog prvaka. Želeo je Partizan po svaku cenu da dođe do još jednog gola, bilo je ozbiljnijih pokušaja, ali, na kraju posle brojnih promašaja stigla je kazna i to u zaustavnom vremenu, kada se Grk spremao da svira kraj.
Ogunjimi je uspeo da lobuje Stojkovića koji je očigledno bio na spavanju i to sa mesta odakle je Genk bio najopasniji, iskosa sa leve strane.
Stadion: Kristal arena.- Sudija: Mihail Kukolakis (Grćka).- Gledalaca: oko 15. 000.- Žuti kartoni: Nadson, Vanden Boren (Genk), Ilić, Babović, Tomić, Jovančić ( Partizan).- Crveni karton: Ngonga u 31. Babović u 48. minutu.- Vreme za igru: dobro.- Teren: odličan
Genk: Koteleš 6, Džonelet6,5 , Hubert 6 ( od 71. Barda), Tozer 7,5, Fosen 6,5 ( od 80. Ogunjimi 7), De Bruj 7, Ngonga 6, Bufel 6 ( od 46. Vanden Bore 6,5), Nadson 6, Kenedi 7, Pudil 7.
Partizan: Stojković 6,5, Volkov 7,5, Kamara 7,5, Ranković 7, Eduardo 7 ( od 68. Jovančić 6), Vukić 6 ( od 90. S. Marković -), Ivanov 7, Ilić 7, Rnić 7, Babović 6,5, Šćepović 6 ( od 53. Tomić 7).

Fudbaleri Crvene zvezde pobedili su sinoć u Ventspilsu istoimenu letonsku ekipu sa 2:1 u prvoj utakmici trećeg kola kvalifikacija za Ligu Evropa.
Beogradska ekipa povela je u 10. minutu golom Andrije Kaluđerovića, a izjednačio je Eduards Višnjakovs u 44. minutu.
Pobedu crveno-belima doneo je rezervista Bruno Mezenga u trećem minutu sudijske nadoknade vremena.
Revanš utakmica igra se za sedam dana u Beogradu.
Domaćin je već u prvom minutu mogao do gola, pošto je Ritvas Rugins izbegao ofsajd zamku, ali je sa desetak metara šutirao pored desne stative.
Zvezda je odgovorila u šestom minutu preko Kovačevića, koji je sa 20 metara šutirao pored stative. Dva minuta kasnije sa distance je pokušao i domaći igrač Oleg Lajzans, ali je golman Boban Bajković bio siguran.
Odličnu priliku Ventspils je imao u devetom minutu, kada je Bajković izbio loptu u korner posle šuta Jevgenijsa Kosmačovsa. Već u sledećem napadu mrežu Zvezde mogao je da zatrese i Mihail Tukura, ali je sa samo par metara glavom gađao pored gola.
Minut kasnije crveno-beli su došli do prednosti. Nikola Mikić je dobro centrirao sa desnog krila, a Kaluđerović se našao sam na petercu Ventspilsa i bez problema glavom poslao loptu u mrežu.
Kaluđerović je potom imao još dve odlične prilike da poveća prednost crveno-belih, ali je i u 17. i u 25. minutu šutirao preko gola.
Nakon toga tempo utakmice je opao, a najveća borba vodila se na sredini terena. Ipak, u 44. minutu Ventspils je izjednačio preciznim udarcem Višnakovsa, a prethodno su fudbaleri Zvezde signalizirali sudiji da je igrač domaćih rukom dotakao loptu.
Ventspils je i na početku drugog poluvremena prvi zapretio, a gol je sa pet metara promašio Japanac Naoja Šibamura. Šest minuta kasnije istakao se golman Bajković, koji je odbranio solidan šut Ritvarsa Ruginsa sa distance.
Zvezda je prvi put u drugom poluvremenu odgovorila u 57. minutu, kada je Darko Lazović šutirao sa dvadesetak metara, a golman Ventspilsa je sigurno intervenisao.
Srpski tim mogao je do vođstva i u 65. minutu, ali je posle centaršuta Kadua, Nikola Mikić sa par metara glavom šutirao pored stative.
Šut sa distance u 77. minutu oprobao je i Marko Vešović, ali je lopta otišla preko gola. Dva minuta kasnije Lajzans je probao da sa 25 metara iznenadi Bajkovića, a lopta je završila malo iznad prečke.
Pobedu Zvezdi doneo je rezervista Mezenga, koji se posle kornera u trećem minutu sudijske nadoknade vremena najbolje snašao u gužvi u šesnaestercu i sa dva metra "zakučao" loptu u mrežu.
Utakmicu na Olimpijskom stadionu u Ventspilsu posmatralo je oko 3.000 gledalaca, od koji je nekoliko stotina bilo navijača Zvezde.

Rafael Nadal završava odmor na Majorci, gde je plovio na jahti, pecao i družio se sa prijateljima.
Sa druge strane, njegov stric i trener Toni bio je veoma zaposlen radeći u dečjim teniskim kampovima širom Španije.
Međutim, iako su bili razdvojeni proteklih nekoliko nedelja, obojicu ih je čvrsto spajala misao o Novaku Đokoviću, koji je nabio pravi kompleks niže vrednosti nekada nepobedivom Apaču.
- Novak je u ovom trenutku, očigledno, močniji od svih ostalih, ali ne previše. U Indijan Velsu, Rodžer i Rafa mogli su da ga pobede, na primer. Dalje, u Rimu, Marej je gotovo dobio meč i imao dve lopte za pobedu, i izgubio na kraju, što nije bilo normalno. Na Vimbldonu je, takođe, Tomić imao veliku šansu. Zato verujem da će naredne godine Marej i Del Potro ozbiljno moći da pritisnu Đokovića - kaže Toni.
Rafin stric je žestoko radio ne bi li smislio način kako da pobede Novaka.
- Shvatili smo da bi Rafa trebalo da se kreće brže (kao na Ju-Es openu prošle godine) i više napada (kao na finalnom turniru 2010. u Londonu). Na Vimbldonu je Nadal zbog povređene noge bio sprečen da održi tempo i koncentraciju. Rafa nije bio spreman da nastavi da se bori i drži se svoje linije. Novak je zasluženo dobio taj meč na svoj način. Hajde da vidimo šta će da se desi u Njujorku.
Uprkos svemu, Španac smatra da bi svi koji se klade trebalo da uplate novac na Đokovića za Ju-Es open.
- Đoković je pobednik i tog gren slema. Tako je, barem, stanje u ovom trenutku. Pored njega, favoriti su Federer, Marej, Del Potro, a nadam se da je i Rafa u ovoj grupi - zakljućuje Toni Nadal.