FS Rumunije: Martinović sprečio veće incidente

djokovic-bazelCela Švajcarska kuka nad sudbinom Rodžera Federera i nikako da se pomiri sa činjenicom da je njihov ljubimac pao na četvrto mesto na listi.
Navikli su da ga uvek gledaju na vrhu, kao pobednika, ali je sada na to mesto došao momak iz Beograda, Novak Đoković, i preuzeo kraljevski tron.
Pokušali su mediji iz Bazela i da "omekšaju" našeg asa, podsetili su ga i na reči Ane Ivanović, koja je nedavno rekla da joj je bilo žao Federera što je izgubio u polufinalu Ju-Es opena, ali Novak im je objasnio da stvari stoje malo drugačije.
- Ja ga ne žalim, a i zašto bih. Toliko puta sam gubio od njega i Nadala u prošlosti, a oni sigurno tada nisu imali bilo kakvog sažaljenja prema meni. Naravno, imam veoma mnogo respekta prema njima kao rivalima, ali ne bih da se menjam sa Rodžerom u takvim situacijama, kao što je izgubljen duel posle dve meč lopte - rekao je Novak Švajcarcima, posle pobede u prvom kolu turnira nad Havijerom Malisom (6:2, 4:6, 7:5).
Đokovića su potom pitali i kako je biti najslavniji građanin svoje zemlje.
- Ne bih da budem isuviše skroman, ali nisam ja nikakav heroj. Samo sam srećan što sam uspešan sportista i trudim se da budem dostojan uzor mladima koji se ugledaju na mene.
Nole je medijima u Bazelu objasnio i kako izgleda njegov boravak u Beogradu.
- Naravno da mogu da izađem napolje i slobodno se prošetam, ali nisam opušten. Nemam nikakvu privatnost. Opet, mogu to da razumem. Naime, da Majkl Džordan uđe iznenada u restoran takođe bih voleo da vidim šta je to što on radi. Zato sada živim u Monaku, jer je tamo veoma tiho.
Srbija nema najbolji imidž u svetu, toga je svestan i Đoko-vić.
- Verujem da se sve stvari dešavaju sa razlogom. Morate da mislite pozitivno i uvek verujete u svoje snove. Upravo je to poruka koju pokušavam da prenesem ljudima: imajte maštu i snove. U Srbiji se desilo šta se desilo. Ne možemo da promenimo istoriju. Ali, možemo da pokušamo da promenimo sebe, svoj stav prema ljudima, svojoj državi i celom svetu.
Trebalo bi uvek da budemo ponosni na svoju zemlju - zaključuje naš as.

Sreća nije bila presudna

Jasno je Novak objasnio da nije dobio Federera zahvaljujući bilo kakvoj sreći u Njujorku, na šta se pozivao Švajcarac.
- U takvim situacijama sreća ne igra važnu ulogu, ali svakako da me je i ona poslužila, iako sam dobro predvideo njegove servise na meč loptama. Pri tom, udario sam lopticu kompletno i korektno. Takođe, mnogo sam truda uložio na terenu da se od 0:2 vratim u meč i dobijem ga - kaže Đoković.

KOSARKA---PARTIZAN---SARLROA---bgdKošarkaši Partizana pobedili su sinoć u Beogradu belgijski Šarlroa sa 91:81 (22:17, 30:27, 21:26, 18:11) u utakmici 3. kola Grupe C Evrolige.
Crno-belima je to prva pobeda posle dva poraza, dok Šarlroa sada ima pobedu i dva poraza.
Partizan će u 4. kolu, 10. novembra, igrati ponovo u hali Pionir, protiv Real Madrida, dok će Šarlroa biti domaćin Armaniju.
Najefikasniji igrač utakmice bio je bek domaćeg tima Ejsi Lo sa 36 poena, sedam asistencija i tri skoka. Nikola Peković ubacio je 21 poen, Milan Mačvan 15, uz šest skokova i pet asistencija, a Dragan Milosavljević je meč završio sa 14 poena.
Goste je predvodio Dejmond Malet sa 19 poena i četiri asistencije, dok Kris Hil dodao 15 poena uz devet skokova, a Jiri Velš i Andre Ridik po deset poena.
Partizan je uglavnom vodio tokom cele utakmice, ali je belgijski tim u nekoliko navrata dolazio do minimalne prednosti. Crno-beli su koristili prednost u reketu, tako da su veći deo posla u početku iznosili Peković i Mačvan, da bi u finišu meča "proradio" i Lo i zapečatio prvu pobedu šampiona Srbije u Evroligi ove sezone.
Partizan je vodio tokom celog prvog poluvremena, a Šarlroa je samo u jednom trenutku uspeo da izjednači, ako se ne računaju početnih 2:2 i 4:4.
Crno-beli su odlično koristili prednost na centarskim pozicijama. Peković je samo u prvoj četvrtini postigao 10 poena. Šampion Srbije je u prvih 20 minuta imao najveću prednost od osam poena, u nekoliko navrata, a prvi put 19:11.
Trener Partizana Vlade Jovanović koristio je prednost svoje ekipe pod košem, tako da je u drugih 10 minuta svoju šansu iskoristio i Mačvan. Krilni centar je bio bez promašaja za dva poena u prvih 20 minuta - 4/4, dok je za tri šutirao 1/3.
Šarlroa se vratio u igru sredinom druge četvrtine, kada su trojke iz teških pozicija postizali Kejleb Grin, Demond Malet i Kris Hil. Belgijski tim uspeo je tada da izjednači na 31:31, ali je Mačvan odmah potom postigao trojku i vratio svoj tim u vođstvo.
Do kraja poluvremena, probleme Partizanu zadavao je samo Gruzijac Tornike Šengelija, zahvaljujući kome je Šarlroa pred kraj druge četvrtine prišao na 45:44, ali su Ejsi Lo sa četiri poena i Dušan Kecman trojkom doneli crno-belima prednost od 52:44 na poluvremenu.
Šarlroa je, međutim, žestoko počeo drugo poluvreme. Mini-serijom od 7:0, Belgijanci su prišli na poen zaostatka 52:51 i od tada do kraja deonice vodila se žestoka bitka za svaki poen.
Šarlroa je u tom periodu igre prvi put i poveo, posle poena Hila bilo je 60:58 za goste. Lo je brzo doneo izjednačenje, a onda je dao i trojku za novo vođstvo Partizana. Hil je, međutim, nastavio da pogađa skoro sve, a ubrzo mu se priključio i Šengelija, tako da je gostujući tim još dva puta vodio do kraja treće deonice.
Pred kraj četvrtine Lo je držao Partizan u igri, a potom se uključio i Lučić. Američki plejmejker završio je četvrtinu sa četiri vezana poena, za prednost crno-belih od 73:70 pre poslednjih 10 minuta.
Hil i Šengelija nastavili su i u poslednjoj četvrtini da pogađaju, ali se tada potpuno "probudio" Partizan, tako da su se raspoloženom Lou priključili i Milosavljević, Mačvan i Lučić, čija je trojka tri minuta pre kraja donela crno-belima prednost od 86:78.
Šarlroa je pokušavao šutevima iz daljine, ali nije uspevao da smanji razliku ispod sedam poena. Kada je 79 sekundi pre kraja Lo pogodio trojku za 91:81, u hali Pionir je nastalo opšte slavlje, jer je bilo jasno da je Partizan zabeležio prvu pobedu u Evroligi ove sezone.

U utakmicama Lige šampiona u fudbalu, najvredniju pobedu zabeležio je kiparski Apoel, koji je na svom terenu pobedio Porto rezultatom 2:1 i ostao na prvom mestu u G grupi.
Apoel je poveo u 42. minutu golom Ajltona Almeide iz jedanaesterca i nagovestio novi uspeh prvaka Kipra. Kada je Hulk u 89. minutu izjednačio, činilo se da će Portugalci ipak ostati neporaženi, ali je u sudijskoj nadoknadi Gustavo Manduka doneo Apoelu tri boda.
U derbiju ove grupe Zenit je u Sankt Peterburgu pobedio Šahtroj 1:0 golom Lombertsa u 45. minutu. Nadač domaćeg tima Danko Lazović u igru je ušao u 85. minutu, a u 90. je dobio žuti karton, dok je Aleksandar Luković ceo meč odgledao sa klupe.
Apoel je ostao na prvom mestu sa osam bodova, jednim više od Zenita. Porto je treći sa četiri boda, a Šahtjor ima dva boda.
U grupi F Arsenal i Olimpik iz Marselja igrali su u Londonu bez golova, dok je Borusija u Dortmundu savladala Olimpijakos sa 1:0 golom Kevina Groskrojca u sedmom minutu. U timu šampiona nemačke Neven Subotić je odigrao ceo meč. Kod gostiju Ljubomir Fejsa je teren napustio u 59. minutu, dok je Marko Pantelić u igru ušao u 80. minutu.
Arsenal je i dalje prvi sa osam bodova, Olimpik ima sedam, Borusija četiri, a Olimpijakos tri.
U E grupi čelsi se obrukao na gostovanju protiv Genka, odigravši nerešeno 1:1. Reprezentativac Srbije Branislav Ivanović je bio na terenu svih 90 minuta u dresu "plavaca". Ramireš je doveo čelsi u vođstvo u 26. minutu, a izjednačio je Jele Fosen u 61. minutu.
Valensija je na svom terenu savladala Bajer iz Leverkuzena sa 3:1 i tako zadržala šanse da se plasira u osminu finala. Španci su poveli golom Jonasa već u prvom minutu, a izjednačio je Štefan Kisling posa sata kasnije. Pobedu Valensiji doneli su Roberto Saldado u 65. i Adil Rami u 75. minutu.
čelsi je sada prvi sa osam bodova, Bajer je uprkos porazu ostao drugi sa šest bodova, treća je Valensija sa pet, a četvrti Genk sa dva boda.
U H grupi Barselona je kao gost lako pobedila Plzen sa 4:0. Lionel Mesi je ostvario još jedan het trik, a golove je postigao u 24. minutu iz penala, u 45. i 90. minutu. Jedan
gol postigao je Sesk Fabregao u 72. minutu. Bate Borisov i Milan igrali su nerešeno 1:1. Porednost gostima iz Italije doneo je Ibrahimović golom u 22. minutu, dok je bod šampionu Belorusije obezbedio Brešan u 55. minutu iz jedanaesterca.
Srpski internacionalac u redovima BATE Borisova Mateja Kežman nije ulazio u igru, dok je defanzivac Marko Simić na terenu bio svih 90. minuta.
Barselona je prva sa deset bodova, a Milan drugi sa osam i te dve ekipe su već obezbedile pasman u osminu finala. Treći je Bate Borisov sa dva, a četvrti Plzen sa jednim bodom.

FERGUSON---KUP-BRITANIJE---MAJCESTER-JUNAJTEDMenadžer engleskog fudbalskog prvoligaša Mančester junajteda Sir Aleks Ferguson u nedelju slavi 25 godina otkako je preuzeo kormilo aktuelnog šampiona Engleske.
Ferguson je u tom periodu osvojio 27 titula, što ga čini najuspešnijim menadžerom u istoriji britanskog fudbala.
Šezdesetdevetogodišnji stručnjak je kombinacijom čelične volje i taktičkom fleksibilnošću naterao čuvenog Bobija Čarltona da ga nazove genijem.
Ferguson je u Junajted stigao 1986. godine s ciljem da svrgne sa trona Ldiverpul, koji tek što se ustoličio kao dominantna snaga ostrvskog fudbala. Kao u odmeravanju snaga dva boksera teške kategorije, s jedne strane je bio Liverpul sa 16 titula, a sa druge Junajted sa sedam.
Ferguson je međutim, naglo preokrenuo stvari u korist "crvenih đavola", koji je od tada nanizao 12 premijerligaških titula, dva trofeja u Ligi šampiona, pet FA kupova i titulu prvaka sveta, oborivši prošle sezone rekord Liverpula od 18 trofeja u šampionatu.
- Ferguson je pravi genije. Iako je u današnjem fudbalu veliki broj mladih talentovanih stručnjaka, Aleksa odlikuje istrajnost i urođeni talenat - rekao je čuveni Bobi čarlton.
Retkost je naći stručnjaka koji može da ukomponuje različite karaktere kao što su Dejvid Brekam, Rajan Gigs, Erik Kantona, Brajan Robson, Vejn Runi, Rud Van Nistelroj i Kristijano Ronaldo, navodi Rojters i dodaje da je Žoze Murunjo možda najbliži Fergusonu po kvalitetu, ali da ne može da mu parira po "dužini staža"

Gledaj Srbijo i plači. Zbog svojih nesposobnih "velikana". Isto tako, gledaj i raduj se, jer je Ivan Jovanović, naš trener koji je uspešnije od alhemičara našao način kako da od potcenjenog materijala stvori "zlato", na korak od prolaska sa malim APOEL-om u prolećnu fazu Lige šampiona!
To više nije čudo, već čista realnost, jer ako se u četiri kola tuku Zenit, pa pre dve večeri Porto (2:1), a iz Donjecka i sa "Dragaoa" donesu po bod, sve ono što je za srpske klubove nedostižno i u hrabrim snovima, onda Kipranima treba skinuti kapu.
A, šefu struke Jovanoviću, koji beži od medijske pompe i dodeljivanja lovorika, moramo se nakloniti do zemlje. Malo mu nedostaje u poslednja dva kruga da bude posle Radomira Antića sa Atletiko Madridom prvi naš strateg koji će dobaciti do prolećne faze Lige šampiona.
- Istorijski rezultat za naš klub i velika noć za kiparski fudbal - naglasio je posle pobede Jovanović. - Želim samo da moj tim nastavi sa ovakvom željom i entuzijazmom, jer ćemo onda imati šansu za uspeh.
Voleli bismo da čujemo opet objašnjenja naših čelnika klubova, trenera i igrača, koji horski svake godine pevaju o protivničkim velikim budžetima, jačim ligama, kao alibijima za neuspeh. Sve to nema ni APOEL, pošto je budžet od osam miliona evra mnogo skromniji od Partizana, kiparska liga je do juče u Srbiji služila za podsmeh... Ali ima srce, hrabrost, sjajnog trenera.
- APOEL je pokazao da u fudbalu nije važno kako se zoveš i koji je klub prestižniji. Važno je samo ono što je na terenu - pogodio je u srce tematike trener Porta Vitor Pereira.
Na žrebu u Montekarlu svi su APOEL videli kao potpunog autsajdera u grupi sa tri osvajača Lige Evrope, Zenitom, Šahtjorom i Portom. A danas Kiprani su na korak od plasmana u prolećnu fazu Lige šampiona.

SEKSTET IZ 2008.
Rast Apoela je počeo u avgustu 2008. kada je u Beogradu eliminisao Crvenu zvezdu. Iz tog sastava od pre tri i po godine čak šestorica igrača su i danas u timu Kiprana! Tu su i dalje golman Kiotis, te Pursaitidies, Haralambides, Nuno Moraiš, Helio Pinto i Marios Ilia. A u timu Zvezde? Samo je Boban Bajković i dalje tu. Tada je bio rezervni golman.

GRČKA I KIPAR
Ivan Jovanović je trenersku karijeru započeo pre deset godina, ali još nije dobio priliku da radi u domovini. Počeo je kao prvi stručnjak grčkog Niki Volosa, u zemlji Helena vodio je još Iraklis i Panahaiki, dok se na Kipru proslavio kada je preuzeo Apoel.

Ženska odbojkaška reprezentacija Srbije u petak rano ujutro protiv Južne Koreje kreće u bitku za plasman na Olimpijske igre u London.
Šampionke Evrope nikad nisu izgubile od Korejki (5-0) i svakako sa mnogo optimizma dočekuju meč, iako su oslabljene neigranjem Maje Ognjenović i Jelene Nikolić.
- Južna Koreja je veoma dobra ekipa, koja zna da namuči i najveće favorite. Sa nama dosad imaju vrlo negativan bilans, neka bude tako i ovaj put. Biće teže nego ranije, ali nadam se da i u ovakvom sastavu možemo do pobede - rekao je selektor Zoran Terzić. Optimista uoči početka Svetskog kupa je i srednji bloker Milena Rašić.
- Poznajemo dobro selekciju Južne Koreje, igrali smo sa njima u nekoliko navrata i nadam se da ćemo biti na nivou. Očekujem težak meč, ali olakšavajuća okolnost je što ih dobro poznajemo - rekla je Rašić.
Utakmica u Naganu između Srbije i Južne Koreje počinje od 3.10 časova po našem vremenu.
U ostalim mečevima B grupe sastaju se Kenija - Nemačka i SAD - Brazil.
U A grupi u Hirošimi sastaju se Kina - Alžir, Dominikanska Republika - Argentina i Italija - Japan.
Plasman na Olimpijske igre u Londonu osiguraće tri prvoplasirane reprezentacije sa Svetskog kupa.

vladimir-stojkovic-serbiaVreme je ponovo za Vladimira Stojkovića na golu Srbije. Nije ga bilo u reprezentaciji od 12. oktobra 2010. godine, od onog divljačkog napada navijača u autobusu kojim je nacionalni tim iz hotela krenuo na kvalifikacioni meč sa Italijom u Đenovi.
Sada će, prema najavama sa Terazija 35, da bude pozvan za prijateljske utakmice sa Meksikom i Hondurasom.
- Čast je igrati za reprezentaciju, kao što je bila i svih prethodnih godina dok sam bio u dresu Srbije. Svakom igraču je nešto posebno kada ima priliku da se bori za svoju zemlju.
Ipak, sačekajmo da spisak bude saopšten u petak i onda ćemo da pričamo o svemu - poručio je za "Sport" golman Partizana posle treninga srpskog šampiona.
Šta bi vam značio poziv Radovana Ćurčića, bez obzira što on, verovatno, neće biti selektor u narednom kvalifikacionom ciklusu?
- Reprezentacija je obaveza i čast svakom fudbaleru. Nije bitno u kojem momentu poziv stiže. Kod svakog si uvek presrećan. Što se mene tiče, kada bude saopšten spisak i budem video da li je moje ime na njemu, moći ću više da pričam - uporno je Stojković, sve vreme razgovora, insistirao na zvaničnosti poziva, mada nije tajna da će biti na spisku v.d. selektora Ćurčića.
Kako gledate na period u kojem vas nije bilo u reprezentaciji?
- Neću da pričam o tome, ne bi bilo lepo. Gledam u budućnost.
Da li ste ikad dobili objašnjenje zbog čega niste pozivani od Đenove?
- Ne bih ni o tome... Uvek sam bio u prijateljskim odnosima sa svima.
Kako zamišljate svoju prvu sledeću utakmicu za reprezentaciju Srbije koja bi se igrala na stadionu Crvene zvezde?
- Nisam razmišljao o tome! Ne bih komentarisao, daleko je sve to. Prvo moram da vidim da li ću biti na spisku za mečeve sa Meksikom i Hondurasom.
Postoji li strah od tog prvog meča u dresu Srbije?
- Sačekajte da u petak bude saopšten spisak!
Da li ste u kontaktu sa Nemanjom Vidićem?
- Video sam ga poslednji put na meču sa Estonijom u Beogradu, posle toga se nismo čuli. Zbog čega pitate?
Zbog priča da je on rekao da neće da dolazi i igra za Srbiju u prethodnim kvalifikacijama, ako vi budete pozivani?
- Ne bih ulazio u to, ne razmišljam o tome. To je sasvim nebitno! - uverljiv je Vladimir Stojković, koji će posle gotovo 13 meseci ponovo da bude deo srpske reprezentacije i možda je dobro što se ti prvi mečevi igraju tako daleko od otadžbine.

Fudbalski savez Rumunije (FRF) saopštio je da je srpski internacionalac iz Steaue Novak Martinović izbegao kaznu jer je svojom "intervencijom" na meču sa Petrolulom sprečio još veće incidente.
- Navijač kojeg je Martinović šutnuo bio je drogiran i moglo je da dođe do većih incidenata - obrazložio je predsednik disciplinske komisije Florijan Gatejan.
Zbog tog incidenta klub Petrolul sledećih šest utakmica kao domaćin igraće pred praznim tribinima, odlučio je rumunski savez.
Ovaj klub kažnjen je i novčano sa 14.000 evra, a meč je registrovan službenim rezultatom 3:0 za tim iz Bukurešta.
Navijač Dragoš Petrut Enake utrčao je na teren posle odluke glavnog sudije da dosudi penal za Steauu, pri rezultatu 1:0 za bukureštanski tim i udario štopera gostiju Georga Galamaza.
Martinović i golman Steaue Razvan Stanka u želji da zaštite saigrača nasrnuli su na huligana, a Srbin ga je pravim karate udarcem oborio na zemlju. Posle toga usledila je opšta tuča, a obojica su isljučeni.
Taj snimak odmah je postao hit na internetu, a navijači Steaue tražili su od Uprave kluba da Martinoviću dodeli kapitensku traku.