Toronto,
23. Jun 2023.
Novine Toronto, broj
1844

Košarkaši Partizana osvojili su večeras šampionsku titulu u ABA ligi, pošto su u odlučujućoj petoj utakmici finala plej-ofa na svom terenu u Beogradu pobedili branioca titule Crvenu zvezdu sa 96:85 (30:18, 24:16, 21:34, 21:17).

Pred rekordnom posetom jedne utakmice u regionalnom takmičenju od 22.198 navijača u Beogradskoj areni, Partizan je osvojio sedmu titulu šampiona regionalnog takmičenja, a Zvezda je ostala na šest trofeja.

Prethodno, Partizan je dobio prve dve utakmice kao domaćin, a Zvezda je izjednačila sa dve pobede na svom terenu.

Partizan je predvodio kapiten Kevin Panter sa 32 poena uz pet skokova. Zek Ledej postigao je 15 poena, Džejms Naneli 12, Matijas Lesor 10 poena uz osam skokova, a sa 10 poena i pet asistencija utakmicu je završio Dante Egzum.

U ekipi Zvezde najefikasniji je bio Ognjen Dobrić sa 18 poena uz pet skokova,  Ben Bentil postigao je 15 poena, Nemanja Nedović 12, a Fakundo Kampaco 10 poena, osam asistencija i pet ukradenih lopti.

Partizan je odigrao sjajno prvo poluvreme u kojem je kontrolisao dešavanja na terenu i uz sjajan šut stigao i do 20 poena prednosti. Na drugoj strani, crveno-belima ništa nije polazilo za rukom i, uz jedinog raspoloženog Dobrića, nisu imali odgovor na igru domaćeg tima.

Crno-beli su u prvoj četvrtini ubacili šest od osam šuteva za tri poena i na prvi odmor otišli vođstvom od 30:18. Posle dve trojke Ledeja na početku druge deonice, Partizan je stigao do plus 16 (36:20), da bi u finišu tog dela igre imao i plus 21, a na veliki odmor su otišli s prednošću 54:34.

Izabranici Duška Ivanovića su zaigrali mnogo bolje u trećoj četvrtini i, predvođeni vrlo raspoloženim Bentilom, uspeli su da do kraja te deonice priđu na sedam poena zaostatka. Crveno-beli su u tom delu igre ubacili 34 poena, koliko i za celo prvo poluvreme i tako meč u Areni učinili potpuno neizvesnim pred poslednjih deset minuta (75:68).

Trojkom Vildose i poenima Nedovića, Zvezda je šest minuta pre kraja imala samo četiri poena minusa (79:75), ali je Partizan uspeo da odbije taj nalet crveno-belih. Crno-beli su serijom 8:1, na nešto manje od tri minuta pre kraja, ponovo stigli do dvocifrene prednosti (89:77) i do kraja su uspeli da sačuvaju vođstvo za veliko slavlje više od 22.000 navijača u Areni.