Španija u osmini finala ubedljivom pobedom protiv Slovačke

Toronto,
25. Jun 2021.
Novine Toronto, broj
1691

Fudbalska reprezentacija Španije plasirala se u osminu finala Evropskog prvenstva, pošto je u Sevilji pobedila Slovačku sa 5:0, u utakmici trećeg kola Grupe E.

Španiji je za siguran prolaz dalje bila potrebna pobeda, a Slovačka je ubedljivim porazom završila takmičenje, pošto nije ušla medju najbolje trećeplasirane ekipe na turniru.

Ekipa Luisa Enrikea je takmičenje završila kao druga u grupi sa pet bodova, a kao prva dalje ide Švedska, koja je u Sankt Peterburgu pobedila Poljsku sa 3:2. Slovačka je turnir završila kao treća sa tri boda, a Poljska kao poslednja na tabeli sa bodom.

Španija će u osmini finala igrati protiv Hrvatske, a Švedska protiv jedne od trećeplasiranih ekipa Ukrajine, Češke ili Švajcarske.

Na stadionu u Sevilji, Španija je u 12. minutu imala veliku priliku da povede, ali je golman Martin Dubravka odbranio šut sa penala Alvaru Morati. To je bio drugi promašeni penal Španije na ovogodišnjem Evropskom prvenstvu.

Dobru šansu Španija je propustila i u 17. minutu. Pedri je centrirao pred gol, ali do lopte nije stigao Pablo Sarabija. Samo minut kasnije pred gol Slovačke centirirao je i Aspilikueta, ali Pedri nije zahvatio loptu. Posle toga pokušao je i Morata, a Dubravka je odbranio.

Španija je povela u 30. minutu autogolom golmana Dubravke. Prethodno je sa ivice šesnaesterca šutirao Sarabija i pogodio prečku, a zatim je Dubravka pokušao da izbaci loptu, ali je rukom poslao u mrežu.

Španija je udvostručila prednost u trećem minutu nadoknade vremena golom Emerika Laporta, koji je glavom poslao loptu u mrežu, nakon što je Dubravka istrčao u pokušaju da zatvori Djerarda Morena.

Slovačka je počela nešto ofanzivnije drugo poluvreme, ali je Španija postigla gol u 56. minutu, kada je strelac bio Sarabija, posle centaršuta Djordija Albe sa leve strane.

Španija je četvrti pogodak postigla u 67. minutu, kada je Feran Tores petom poslao loptu u mrežu posle dodavanja Sarabije. U 71. minutu fudbaler Slovačke Juraj Kucka postigao je autogol, kada je pokušao da izbaci loptu posle pokušaja Paua Toresa.

I pored velike prednosti Španija je napadala do kraja, ali se rezultat nije promenio, pa je ekipa Luisa Enrikea ostvarila prvu pobedu na turniru.U drugoj utakmici u toj grupi Švedska je u Sankt Peterburgu pobedila Poljsku sa 3:2.

Švedska je povela golom Emila Forsberga u 81. sekundi. To je drugi najbrži gol u istoriji evropskih prvenstava. Brži od njega bio je jedino ruski fudbaler Dmitri Kiričenko. On je na utakmici protiv Grčke na Evropskom prvenstvu 2004. godine postigao gol posle 65 sekundi.

Poljska je imala dobru priliku da izajednači u 17. minutu, kada je Robert Levandovski u jednom napadu dva puta pogodio prečku. Prvo je pogodio okvir gola posle kornera, a zatim se lopta odbila do njega, kada je ponovo pogodio prečku.

Forsberg je drugi gol na utakmici postigao u 58. minutu posle asistencije Dejana Kuluševskog.Tri minuta kasnije Poljska je smanjila golom Levandovskog posle kontranapada. Napadač Bajerna je izjednačio u 84. minutu na dodavanje Frankovskog.

Pobedu Švedskoj doneo je Viktor Klason u četvrtom minutu nadoknade vremena.