Toronto,
15. Septembar 2017.
Novine Toronto, broj
1518

Košarkaška reprezentacija Srbije plasirala se u finale Evropskog prvenstva, pošto je petak u Istanbulu pobedila Rusiju sa 87:79 (25:20, 23:14, 18:23, 21:22).
Srbija će u finalu igrati protiv Slovenije koja je bila bolja od Španije. Finale je na programu u nedelju od 20.30.
Najefikasniji u redovima Srbije bio je Bogdan Bogdanović sa 24 poena, Boban Marjanović je ubacio 18, a Vladimir Lučić 13 poena. Stefan Jović je meć završio sa osam poena, a Dragan Milosavljević sa sedam.
U poraženom timu najbolji je bio Aleksej Šved sa 33 poena, Andrej Voroncevič je dodao 14, a Timofej Mozgov 11.
Košarkaši Srbije su dobro počeli meč, poveli su sa 5:0 i ostavili Rusiju dva minuta bez postignutog koša. Voroncevič je bio prvi koji je pogodio za Rusiju, a potom se nadovezao Mozgov sa četiri poena i približio svoju ekipu na poen zaostatka.
Poenima Bogdanovića i Jovića Srbija je "pobegla" na plus šest (16:10), što je bilo i najveće vođstvo izabranika Aleksandara Đorđevića u prvoj deonici.
Do kraja prvog dela igre Rusija je, zahvaljujući Švedu, još jednom prišla na minus jedan, ali su košarkaši Srbije sačuvali vođstvo i na prvi odmor otišli s prednošću - 25:20.
Na početku druge četvrtine igralo se poen za poen, a onda je Srbija posle dva i po minuta igre sve preuzela u svoje ruke.
Bogdanović je započeo veliku seriju pri rezultatu 30:26, pratili su ga Marjanović, Jović i Mačvan i tu seriju je posle tri i po minuta prekinuo Hvostov trojkom. Tada je na semaforu pisalo 42:29.
Srbija je dvocifrenu prednost održavala sve do tri minuta pre kraja treće četvrtine kada je serijom 11:0 Rusija prišla na 57:52. Nalet Rusije nije dugo trajao, prekinuo ga je Milosavljević trojkom, a potom su Marjanović i Jović ponovo odveli Srbiju na plus 12 - 65:52.
Nešto više od minut pre isteka trećih 10 minuta povredio se plejmejker Srbije Stefan Jović koji je iznet s terena i više se nije vraćao u igru.
Pred poslednjih 10 minuta rezultat je bio 66:57, a potom su usledila velika uzbuđenja.
Rusija je, predvođena Švedom koji je pogodio dve trojke, na tri i po minuta pre kraja meča prišla na dva poena zaostatka (75:73). Šved je potom imao priliku da novom trojkom donese prvo vođstvo svojoj ekipi, ali nije uspeo i to je kaznio Micić trojkom.
Košarkaši Srbije potom nisu iskoristili nekoliko napada, ali su se dobro branili, a jedan od odlučujućih koševa na utakmici postigao je Bogdanović - trojku za vođstvo 81:74. On je potom postigao još dva poena i primakao Srbiju finalu.
Fridžon je minut pre kraja izgubio loptu i tada je utakmica praktično i rešena. Šved jeste pogodio trojku posle toga, ali je Srbija poenima Milosavljevića i Lučića otišla u veliko finale.