Toronto,
02. Jul 2021.
Novine Toronto, broj
1692

Fudbalska reprezentacija Švajcarske plasirala se večeras u četvrtfinale Evropskog prvenstva, pošto je u Bukureštu posle jedanaesteraca pobedila Francusku sa 5:4, nakon što je posle regularnog dela i produžetaka bilo 3:3.Švajcarska je povela u 15. minutu golom Harisa Seferovića, a aktuelni svetski šampion preokrenuo je golovima Karima Benzeme, u 57. i 59. minutu. Treći gol za Francusku postigao je Pol Pogba u 75. minutu, a zatim je Švajcarska smanjila golom Seferovića, u 81. minutu.

Izjednačenje i produžetak Švajcarskoj omogućio je Mario Gavranović golom u 90. minutu.Posle produžetaka rezultat se nije menjao pa su jedanaesterci odlučili utakmicu.

Golove za Švajcarsku postigli su Mario Gavranović, Fabijan Šer, Manuel Akandji, Ruben Vargas i Admir Mehmedi. Golman Jan Zomer odbranio je u poslednjoj seriji penal Kilijana Mbapea.Strelci za Francusku bili su Pol Pogba, Olivije Žiru, Markus Tiram i Presnel Kimpembe

Švajcarska je povela iz prve šanse, u 15. minutu. Stiven Cuber je centrirao pred gol, loptu je glavom zahvatio Seferović i poslao u mrežu. To je četvrta asistencija Cubera na turniru, a nijedan igrač nije imao više asistencija u istoriji prvenstava od 1980. godine, otkako se vodi ta statistika.

Francuska je posle toga napadala, pokušavali su Kilijan Mbape i Adrijan Rabio ali bezuspešno. U 31. minutu Švajcarska je mogla da udvostruči prednost, ali je Bril Embolo šutirao pored gola.

Do kraja poluvremena francuski tim je napadao, ali nije uspeo da savlada golmana Jana Zomera.U 50. minutu Švajcarska je bila u velikoj šansi, kada je centrirao Embolo, a lopta nije došla do njegovih saigrača pred golom.

Tri minuta kasnije sudija Fernando Rapalini je posle upotrebe VAR tehnologije dosudio jedanaesterac za Švajcarsku, pošto je procenio da je Benžamen Pavar u šesnaestercu oborio Cubera. Šutirao je Rikardo Rodriges u 55. minutu, a golman Ugo Ljoris je odbranio udarac.

Francuska je posle toga potpuno preokrenula sa dva gola Benzeme. U 57. minutu Mbape je dodao loptu iza ledja Benzemi, ali je od dobro reagovao, primio loptu i poslao je u mrežu. Fudbaler Reala je dva minuta kasnije doneo vodjstvo Francuskoj, posle brzog napada šutirao je Antoan Grizman, Zomer je odbranio, ali se lopta odbila do Benzeme kome nije bilo teško da postigne gol.

Švajcarska je posle toga stala, a Francuska je napadala i uvećala je prednost u 75. minutu lepim golom Pogbe koji je poslao loptu gornji desni ugao.Švajcarska je posle toga postigla gol u 81. minutu, ponovo je strelac bio Seferović, a dobro je centrirao Kevin Mbabu.

Četiri minuta kasnije mrežu Francuske zatresao je Mario Gavranović, ali je gol poništen zbog ofsajda. On je u 90. minutu postigao gol, posle dodavanja Granita Džake i izborio je produžetak.

U četvrtom minutu nadoknade vremena Kingsli Koman je lepo šutirao, ali je pogodio prečku.

Francuska je imala šansu u 95. minutu kada je pokušao Pavar, a golman Zomer dobro odbranio i izbacio loptu u korner. Posle toga nije bilo većih prilika, sve do 110. minuta kada je ponovo Francuska bila u šansi, ali je Mbape posle centaršuta Pogbe šutirao pored stative.

U 119. minutu loptu je glavom zahvatio Olivije Žiru, ali je švajcarski golman odbranio, pa su utakmicu odlučili jedanaesterci. Golman Zomer odbranio je penal Mbapeu u poslednjoj seriji, pa je svetski prvak završio takmičenje u osmini finala Evropskog prvenstva.

Švajcarska u četvrtfinalu igrati protiv Španije, koja je posle produžetaka pobedila Hrvatsku sa 5:3