Zvezda otvorila izložbu povodom jubileja od osvajanja Srednjoevropskog kupa

Toronto, 
21. November 2023.
Novine Toronto, broj 
1871

Fudbalski klub Crvena zvezda je  u klupskom Muzeju obeležio jubileje - 55 i 65 godina od osvajanja Srednjoevropskog kupa, na kojem su nekadašnje generacije igrača trijumfovale 1958. i 1968. godine.

"Poštujemo Zvezdinu tradiciju i njene rezultate upravo obeležavanjem ovako velikog uspeha. Biće ovo ogroman podsticaj i podstrek svim generacijama koje nose, ali i koje će u budućnosti braniti crveno-bele boje", izjavio je predsednik Zvezde Svetozar Mijailović.

"Dve izuzetne generacije našeg kluba su osvojile pomenuto takmičenje davne 1958. i 1968. godine. Pojedini akteri u osvajanju drugog Srednjoevropskog kupa, su deo našeg kluba decenijama unazad i siguran sam da će se podsetiti ranih dana mladosti. Takođe, verujem da ćemo već 8. decembra ove godine nastaviti lepu tradiciju i obeležiti svetsku titulu šampiona koju smo osvojili 1991. godine", dodao je on.

Srednjoevropski kup je 1958. godine održan u skraćenom sastavu pod nazivom Dunavski kup. Osvojeni pehar na ovom takmičenju podigao je 12. jula u Brnu kapiten Crvene zvezde - Ljubiša Spajić, a to je ujedno bio najveći dotadašnji uspeh postignut u jednoj sezoni u posleratnom jugoslovenskom fudbalu.

Sekretar sekcije veterana Crvene zvezde Aleksandar Marković izjavio je da "Zvezda ima bogatu i sadržajnu istoriju".

"Smatram da se kupovi koje smo osvajali tokom iste, a možda malo i zaboravili na njih, upravo obeležavaju na ovako veliki način. Učestvovao sam u osvajanju Srednjoevropskog kupa 1968. godine, ali sam imao i sreću da odigram i nekoliko prvenstvenih utakmica sa fudbalerima koji su podigli trofej 1958. godine", rekao je Marković.

Deset godina kasnije, 1968. nova generacija crveno-belih predvođena kapitenom Draganom Džajićem i šefom struke Miljanom Miljanićem, ponovila je uspeh generacije iz 1958. godine. U finalu Zvezda je bila bolja od Spartaka iz Trnave.

"U Crvenu zvezdu sam došao kao dete, sa samo sedam godina, a i dan  sam njen deo. Ostvaren uspeh je sam početak kup takmičenja u Evropi, odnosno preteča svih narednih šampionata na međunarodnom nivou", rekao je Marković.

Izložba koja je svečano otvorena u Muzeju stadiona "Rajko Mitić" biti dostupna posetiocima do 7. decembra.